Noha az ország gyengén áll ebben a tekintetben, Hargita megye mintegy kilencven százalékban befejezte a tervezett őszi vetést – tudtuk meg az illetékesektől. A vetések állapotát tekintve viszont nem ennyire rózsás a helyzet.
2011. december 08., 17:512011. december 08., 17:51
2011. december 08., 20:022011. december 08., 20:02
A delnei Benő testvérek parcelláin van, ahol alig látszik ki a földből az őszi búza
A vetések állapotát nézve bizony sok a probléma – fogalmazott Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint 1947-óta nem volt ilyen száraz ősz, augusztus elejétől nem esett jelentősebb mennyiségű csapadék. Ezen a helyzeten az utóbbi napok havazásai sem változtattak, a csapadékhiány még így is 120–140 liter négyzetméterenként.
A szakember elmondta, tulajdonképpen azok jártak eddig jól, akik október első felében el tudták vetni az őszi búzát – azokon a parcellákon viszonylag jól kelt ki az. Vannak viszont olyan parcellák is, ahol a korán, még szeptemberben elvetett magok egyszerűen tönkrementek. „Ha tovább is tartana ez a csapadékos idő, azt követően mindenképpen szükség lenne egy két-három hétig tartó melegebb időszakra ahhoz, hogy a kikelt növényeknek legyen idejük megerősödni” – nyomatékosított az igazgató. Elmondása szerint jó lenne egy nagyobb hótakaró is, ami megvédené a már kikelt növényeket, ugyanis ha ismét olyan fagy lesz, mint november végén, akkor a kikelt búza jelentős károkat szenvedhet. Török Jenő ugyanakkor azt is elmondta, a napokban Brassó, Maros, Kovászna, Fehér megyével közösen hivatalosan is kérték, a térséget nyilvánítsák szárazság sújtotta vidéknek.
Több száz lejes vesztesség is lehet
„Mintegy 30 hektáron ültettünk őszi búzát az idén, ebből 6–7 hektár pityókaföld volt, azon könnyebben mentek a munkálatok. A többi viszont sok munkát igényelt” – tudtuk meg Benő Kálmántól és Benő Lászlótól. A csíkdelnei gazdák elmondták, a parcellák előkészítése sokkal nehezebb volt, mint a korábbi években. Tíz hektáron az októberi eleji kis esőzés után ültették el a búzát, az nagyon szépen kikelt. A parcellák többi részén 30–60 százalékos a kikelési arány, sőt, olyan rész is van, ahol nyoma sincs a búzaszálnak.
„A tavaszi búzánk félre van téve, hogy legyen miből újravetni tavasszal, ha muszáj” – említették a gazdák. Elmondásuk szerint ebben az esetben hektáronként legkevesebb 500–600 lejes többletköltséggel kell számolniuk. „Húsz éve dolgozunk mezőgazdaságban, ekkora szárazságban nem volt részünk” – foglalták össze tapasztalataikat beszélgetésünk végén interjúalanyaink.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!