Nyitott, barátságos helyieket ismertünk meg a szálláshelyünkön
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Kalandos utunk volt a kelet-afrikai Tanzániához tartozó Zanzibárra tartva, ahol már az első napokban betekintést nyerhettünk a helyi gasztronómiába és szokásokba, valamint a helyi mellett a maszáj kultúrával is megismerkedhettünk. Számos tanácsot kaptunk, hogy miként kerülhetjük el a szúnyogcsípések által terjedő maláriát. Ezekről számolunk be sorozatunk első részében.
2024. október 12., 20:552024. október 12., 20:55
2024. október 12., 22:262024. október 12., 22:26
Nem volt egyszerű döntés, hogy melyik úti célt válasszuk a feleségemmel, amikor a nászutunkat terveztük, hiszen az elején csak azt tudtuk biztosan, hogy egzotikus helyre szeretnénk utazni. Elsősorban egyensúlyt kellett teremtsünk az anyagi költségek, a ránk váró élmény, az aktuális időpontban uralkodó időjárási viszonyok és a betegségek miatti veszély között.
Az interneten kutakodva döntöttünk végül Zanzibár mellett, amely látványban, kulturálisan és az időjárás szempontjából (24 Celsius-fok volt éjszaka, míg nappal legtöbb 32) is megfelelt egy szeptember eleji utazáshoz. Az anyagiak mérlegelését követően az ott elkapható veszélyes betegségekre terelődött a szó. Köztudott ugyanis, hogy Zanzibár szigetén jelen van a malária és a sárgaláz, még ha nem is szívesen beszélnek erről a helyiek. Előbbi betegségbe sajnos idén is haltak bele olyan romániaiak, akik az egzotikus szigeten kapták el a kort ez év elején.
Számos alkalommal felbukkantak a helyi majmok
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Hamar kiderült, hogy a sárgaláz ellen ugyan van védőoltás, amelyet orvosi konzultáció után be lehet adatni – a nagyobb romániai városokban –, de a malária ellen nem létezik vakcina. A betegséget megelőző gyógyszert viszont be lehet szerezni, de az sem nyújt biztos védelmet, ráadásul komoly mellékhatásai lehetnek. Utóbbi okán is kötelező konzultálni egy szakorvossal a tabletták beszedését megelőzően.
Mindkét említett kórt szúnyogok terjesztik, így
A helyiek többsége is tisztában van a veszéllyel, így rendszerint szúnyoghálókkal vannak körbevéve a komolyabb szálláshelyek ágyai. Mindemellett az ott dolgozók napi rendszerességgel szúnyogirtót fújnak be a szobákba, hiszen nagyon fontosnak tartják a turisták egészségét.
Egzotikus virágok díszítették a szálláshely kertjét
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Mi egyébként szerencsések voltunk, hiszen a száraz évszakban érkeztünk a szigetre, így nem sok szúnyogot láttunk, azokat sem a szobánkban. Nagyobb gondok az esős évszakban vagy közvetlenül azt követően vannak.
Mivel a választott időpontban csak Bukarestből indult járat Zanzibárra (az is átszállással), már az nehézséget okozott, hogy eljussunk a fővárosi reptérre. Székelyudvarhelyről egyszerűen nem találtunk olyan buszjáratot, amely elfogadható áron vitt volna el minket a reptérre, így Csíkszeredából indultunk. Bukarestben három órát várakoztunk, amire felszállhattunk a repülőre, majd további
Kérdezni sem volt időnk, a leszállást követően buszra ültettek, amellyel fél órát utaztunk egy hatalmas épületig, amiről csak remélni mertük, hogy ott megtaláljuk a Zanzibárba repülő gépet. Szerencsére azonban nem volt gond, a kijelzőket olvasva és a táblákat követve könnyen eligazodtunk. Itt újabb hat órát kellett várakoznunk, ami alatt többen egyszerűen leheveredtek és aludtak.
Szúnyoghálóval körbevett ágyak voltak
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Noha a repülőn felszolgáltak némi ételt, mi nagyon éhesek voltunk, ezért vásárolni indultunk. Romániai szemmel nézve nagyon borsos árak voltak, hiszen egy kisebb croissant és két félliteres víz több mint húsz amerikai dollárba került. A visszajárót pedig a helyi pénznemben, dirhamban adták, amit csak ott tudtunk elkölteni.
Dubajból további öt és fél óra repülés következett, amire a magasból megpillanthattuk úti célunkat.
A Tanzániához tartozó Zanzibár repterén kedvesen fogadtak. Vízumot nem kértek a romániai állampolgároktól, csak egy formanyomtatványt kellett kitölteni, amelyben egyebek mellett megadtuk az ott-tartózkodásunk idejét, a szállásunk helyét és néhány adatot az útlevelünkből.
Különleges látványt nyújtott a növényzet és az óceán
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Mivel utazási irodával utaztunk, a repülőtér előtt a nevünkkel ellátott táblával vártak minket, majd autóba ültettek, hogy a szállásunkra vigyenek. Már az út során éreztük a kulturális sokkot, hiszen a sziget fővárosán, Zanzibáron áthaladva kaotikus forgalom fogadott. Baloldali a közlekedés, ugyanakkor
Többen mondták, hogy amerikai dollárt hozzunk magunkkal és azt lehetőleg váltsuk át a helyi pénznembe, azaz tanzániai shillingbe. Ez jó tanácsnak bizonyult, hiszen bár a turisták által népszerűbb helyszíneken elfogadják az eurót is, azt többnyire a dollárral azonos árfolyamon számolják. Sok üzletben viszont csak dollárral (ezt sem mindenhol), illetve a helyi pénznemben fizethetünk. A másik fontos tudnivaló: lehetőleg készpénz legyen nálunk, hiszen 3–5 százalékos felárat kérnek el mindenhol, ha bankkártyával fizetnénk a számlát.
A sziget keleti oldalán lévő Pearl Beach Resortban szálltunk meg, amely egy sziklás részen épült, kiváló kilátással az indiai óceán fehér homokos partjára. A vendégeket jól rendben tartott, egzotikus virágokkal, pálmafákkal és bokrokkal szegélyezett sétányon kísérték el a kis házikókba, ahol megszállhattak. A kis apartmanokban tágas fürdő- és hálószoba fogadott, szúnyoghálóval körbevett, kényelmes ággyal.
Számos turista látogatta a fehér homokos óceánpartokat
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Arrafelé sétálva néhol kisebb-nagyobb majmok lestek ránk a fákról és az épületek tetejéről. Mint kiderült, többnyire a veszélyeztetett fajnak számító vöröskolobuszokról volt szó, amelyek csak Zanzibáron élnek. Őket egyébként gyakran láttuk a nyitott étteremben is, ám nem okoztak különösebb galibát, hiszen kizárólag falevelekkel táplálkoznak. Nem próbáltak ételt lopni és az embereket sem közelítették meg túlságosan. Természetesen
A létesítmény központja az étterem, ahol percre pontosan kiírják, hogy mikor van apály és dagály. Ez fontos, hiszen apály idején a tenger több mint egy kilométert visszahúzódik, ilyenkor pedig csak az úszómedencékben lehet fürdőzni.
Az étteremben egyébként jó minőségű wifi is volt, így nem láttuk értelmét egy helyi telefonkártya megvásárlásának, mivel így is tudtuk tartani a kapcsolatot az otthoniakkal.
A resortban dolgozók nagyon kedvesek, képzettek, segítőkészek. Jól lehet velük angolul társalogni, folyamatosan érdeklődnek a hogylétünkről és arról, hogy mire lenne még szükségünk. Természetesen arra is kíváncsiak, hogy honnan jöttünk és nálunk hogyan élnek. Ez az érdeklődő hozzáállás egyébként a szigeten élőkről is elmondható. Igaz, hogy sokan próbálnak szuveníreket, utazásokat kínálni nekünk, ám hamar megértik, ha jelezzük, hogy nincs szükségünk azokra.
Homár, polip és más helyi különlegességek
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Már a szálláshely elfoglalásakor közlik az ott dolgozók, hogy az óceán partja közterület, így ott a helyiek is jelen vannak. Nem tanácsolják, hogy tőlük vásároljunk kirándulást, hiszen azért nem vállalhatnak felelősséget. Természetesen kirándulást ők, illetve az utazási irodánk is bőven ajánlott a helyiekéhez hasonló áron.
A szálláshely munkatársainak kedvessége abból is látszott, hogy meglepetés várt a szobánkban, miután megtudták, hogy nászutasok vagyunk. Friss virágokból kirakott szívek fogadtak az ágyon és a padlón, ugyanakkor levelekből, fűszálakból összerakott jókívánságok. Másnap a reggelinél még egy tortát is kaptunk, amelyet szuahéli nyelven énekelve hoztak ki az asztalunkhoz.
Az étterembe is betértek olykor a kíváncsi majmok
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Természetesen az ilyen szívességeket néhány dolláros borravalóval illik jutalmazni – ezt azonban konkrétan senki nem fogja kérni tőlünk.
Nagyon változatos ételeket próbálhatunk ki Zanzibáron, a sziget ugyanis egyedi gasztrokultúrával rendelkezik: tengeri herkentyűkből, halakból, csirkéből, bárányból és szarvasmarhából is készítenek fogásokat. Szállodánkban mindig több lehetőség közül választhattunk.
Van egyedi, tengeri herkentyűkből összeállított levesük is, amelynek íze nagyon hasonlít az itthoni halászlére. Hasonlóan kell elképzelni ugyanakkor a krémleveseiket is, amelyeket számos helyi zöldségből készítenek különleges fűszereket felhasználva. A szarvasmarhából, bárányból, halakból, csirkéből és tengeri herkentyűkből készült ételeket grillezve és pörkölt formában is kínálják.
A büszke maszáj nép tagjait is megismerhettük
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Köretként rizsből, pityókából és számos zöldségből választhatunk. A desszertet rendszerint helyi sütemények, továbbá gyümölcsök (banán, ananász, papaja, mangó, passiógyümölcs) jelentik.
Bár a hotelekben vannak európai és amerikai italok is – sör, rum, whisky, bor, konyak, gin –, ezek nem mindenhol kaphatók, hiszen Zanzibárt többnyire mohamedán vallásúak lakják, akik számára tiltott az alkoholfogyasztás. Nekünk
Egy másik érdekesség a gyümölcsökből készült, ginre hasonlító tanzániai ital, a konyagi. Ezt a beszállítókkal folytatott viták miatt már nem is igazán szállítják a szigetre, ott pedig egyebek mellett vallási okokból nem állíthatják elő. Így konyagihoz csak a helyiek közbenjárásával tudtunk hozzájutni.
A helyi, szuahéli nyelvet beszélő emberek mellett számos, más nyelvet beszélő, hagyományos öltözetben lévő férfivel is találkoztunk a szálláshelyen, illetve az óceánparton. Ők mindig piros, fekete körvonalú kockákkal díszített lepellel fedték el a testüket, és egy hosszabb, vékony, ám meglepően súlyos bot és egy ennél kisebb bunkósbot volt náluk.
Naplemente Zanzibáron
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Kissé meg is lepődtünk, amikor egy alkalommal ketten közeledtek felénk, ám hamar szóba elegyedtünk velük, hiszen nagyon barátságosak voltak. Elmondták, hogy a Kilimandzsáró hegy környékéről származnak (Kenya és Tanzánia), és egy maszáj törzs tagjai. Megtudtuk, hogy hozzájuk hasonlóan a nomád maszáj nép férfitagjai közül néhányan otthonuktól távol igyekeznek munkát találni. Rátermettségüknek köszönhetően szívesen alkalmazzák őket őrökként a zanzibári szálláshelyeken – ahogy ez esetünkben is volt. Emellett kézműves tárgyak árusításával és törzsi, úgynevezett ugráló táncuk bemutatásával keresnek pénzt. Ez utóbbit mi is láthattuk. Mint kiderült, a tánc lényege, hogy a részvevők transzszerű állapotba kerüljenek.
Többnyire a turistákra vigyáznak a maszájok
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Mélyebb beszélgetésbe elegyedve megtudtuk, hogy többségük még gyógyszereket sem látott, nemhogy orvos nem vizsgálta meg őket. Rendszerint hagyományos gyógymódokat alkalmaznak, az egészségügyi szakemberektől kissé tartanak is. Egyikük kifejezetten érdeklődővé vált, amikor kiderült, hogy a feleségem kórházi asszisztens. Véget nem érő kérdések következtek arról, hogy miként működnek a gyógyszerek, mely betegség vagy seb milyen ellátást igényel.
A maszájok sorsa már csak azért sem könnyű, mert elmondásuk szerint iskolába sem járhatnak országukban, ha követik törzsi szokásaikat. Egyikük például azért nem tanulhatott, mert arcára két karika jellegű jelet égettek. Ez hitük szerint szerencséssé teszi őt, ám iskolába nem járhat.
Szuahéli nyelvlecke
Hamar elsajátíthatunk néhány alapkifejezést a nagytöbbség által beszélt szuahéli nyelven, hiszen a helyiek szívesen tanítanak. Ilyen a pole, pole (lassan, nyugodtan), az asante sana (köszönöm szépen), jambo (hello) vagy az Oroszlánkirály című rajzfilmből ismert hakuna matata (minden rendben, nincs gond). Ezeket nemcsak ismételgetik a turistáknak, de szívesen is veszik, ha használják a nyelvet.
Különleges házikókban fogadták a turistákat
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Pontosan lehetett tudni, hogy mikor mártózhatunk meg az óceánban és mikor nem
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Kilátás az étkezdéből
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Kis sétányok vezettek a szálláshelyekre
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Reggeli napfény Zanzibár felett
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A grillezett polip az egyik legnépszerűbb helyi étel
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Hogyan kommunikáljunk Alzheimer-kórban szenvedő beteggel? – ez lesz a témája a Gyergyószentmiklóson szervezett Alzheimer Cafénak szerdán a Szent Erzsébet Idősek Otthonában.
Bemutatják Kelemen Csongor Életem '56 árnyékában című memoárját Csíkszeredában. A kötet szerzője megjárta a szekuritáté vallatószobáit, a börtönöket, kényszermunkatáborokat, utána is üldözték, megbélyegezték.
Nem csupán megújulnak, hanem a számuk is nő a szelektív hulladékgyűjtő pontoknak Székelyudvarhelyen, ahol több székelyföldi városhoz hasonlóan ötven új hulladékgyűjtő ökoszigetet fognak telepíteni különböző helyszíneken.
Csak Hargita megye magasabban fekvő régióiban váltott át havazásba az eső kedd este és szerdára virradóra. A Madarasi Hargitát és Hargitafürdőt az ottani webkamerák tanúsága szerint vékony hóréteg borította be reggelre.
Idén már harmadszorra állt az élre Hargita megye azon az országos listán, amely a megszüntetett cégek arányának növekedését mutatja. A megye gazdaságának az erejét és szerkezetét tekintve nem meglepő az eredmény – véli a megyei iparkamara elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
szóljon hozzá!