Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Tizenhárman végezték el Székelyudvarhelyen a Babeș–Bolyai Tudományegyetem által szervezett posztgraduális informatikai és szoftverfejlesztési képzést: a helyi IT&C Közösség és a Regionális IT Fejlesztési Program kezdeményezte képzésnek folytatása is lesz.
2020. október 22., 19:092020. október 22., 19:09
Az akkreditált posztgraduális képzést 2019 tavaszán indította el a BBTE Matematika és Informatika Kara, a székelyudvarhelyi Regionális IT Fejlesztési Program, illetve a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség csapatával közösen, a Harghita Business Center inkubátorházzal együttműködve.
A képzés – amely az első ilyen jellegű, magyar nyelvű akkreditált képzési program az országban – három félévből állt: az első két félév összesen 12 modult ölelt fel, ezeket a tantárgyakat a BBTE oktatói tartották, a harmadik félév során pedig a szakmai gyakorlatra és a záróvizsga-projektre fókuszáltak a diákok.
A záróvizsga – ami a hatályos járványügyi intézkedések miatt online zajlott – szeptember végén volt: a hallgatók a BBTE Matematika és Informatika Karának vizsgáztató bizottsága előtt mutatták be dolgozataikat, illetve projektjeiket, és kivétel nélkül pozitív visszajelzéseket kaptak.
– közölte a Kőrössy Andrea, a székelyudvarhelyi Regionális IT Fejlesztési Program munkatársa.
Mint megtudtuk, a hallgatók egy része az aktuális munkája során is tudja alkalmazni az így megszerzett tudást, de olyanok is elvégezték a képzést, akik már informatikai cégeknél dolgoztak, és tudásukat szerették volna rendszerezni, kiegészíteni. Ebben az esetben például a diploma arra is lehetőséget teremt számukra, hogy felsőfokú tanulmányaikat mesteri képzéseken folytassák.
Fontos ugyanakkor, hogy A BBTE, a Regionális IT Fejlesztési Program, a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség és a Harghita Business Center csapatával együttműködve folytatni kívánja a programot: a tervek szerint jövő évben elindul az IT posztgraduális képzés második évfolyama Székelyudvarhelyen.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!