A bántalmazottak rendszerint csak akkor kérnek segítséget, amikor már nagyon súlyos az erőszak. Lehetne másképp is. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Kovászna megyei gyerekvédelmi igazgatóság is csatlakozik az országos Venus – Együtt a biztonságos életért programhoz. Ezáltal egy háromszobás tömbházlakás válhat védett otthonná a családon belüli erőszak áldozatai számára.
2018. december 13., 22:532018. december 13., 22:53
Országos szinten védettház-hálózatot építenek ki a családon belüli erőszak áldozatai számára. A Venus – Együtt a biztonságos életért programot az országos gyermekvédelmi és szociális hatóság kezdeményezte, és a Humánerőforrás Operatív Programból valósítják meg. Kovászna Megye Tanácsa csütörtöki ülésén megszavazta, hogy az alárendeltségébe tartozó gyerekvédelmi igazgatóság csatlakozik a programhoz. Vass Mária, az igazgatóság vezetője elmondta, egy, a már tulajdonukban levő
A lakás helyszínét nem hozzák nyilvánosságra, hogy a bántalmazó ne tudja felkutatni áldozatait. Kovászna megye ebből a szempontból már most is jobb helyzetben van, mint az ország többi megyéje, hiszen itt működik egy szintén titkos sürgősségi befogadó központ, ahol átmeneti menedéket nyújtanak az áldozatoknak. Itt legtöbb hatvan napig maradhatnak az áldozatok, ám lehetőség nyílik az időtartam meghosszabbítására.
amíg találnak más megoldást. Vass Mária elmondta, általában mindig akad hely a sürgősségi központban is, mert a bántalmazottak csak akkor kérnek segítséget, amikor már nagyon súlyos az erőszak, akkor a gyerekeikkel elmenekülnek otthonról. Bár pszichológus, szociális munkás is segíti őket, hogy továbblépjenek, az esetek többségében visszatérnek a bántalmazóhoz, mert úgy érzik, ki vannak neki szolgáltatva, „nem elég erősek, hogy véget vessenek a kapcsolatnak”.
Természetesen férfiakat is befogadnak, ám erre eddig még nem volt példa. Az intézményvezető abban bízik, ha kialakul az országos hálózat, arra is lehetőség nyílik, hogy akár más településre küldjék az áldozatokat, távol a bántalmazótól, ahol szakmát tanulhatnak, munkát kereshetnek.
– mutatott rá az igazgató. Terveik szerint a védett ház jövő év közepén nyílik meg, de addig is a sürgősségi központban fogadják a családon belüli erőszak áldozatait.
Bár Kovászna az ország legkisebb megyéje, az év első tíz hónapjában ott is 126 esetben riasztották a rendőrséget családon belüli erőszak miatt. A Kovászna megyei rendőrség adatai szerint az esetek száma 16 százalékkal több, mint az elmúlt év hasonló időszakában. Idén két áldozat belehalt a sérüléseibe. A statisztikák szerint az áldozatok 95 százalékát a saját otthonában bántalmazták, az elkövetők 96 százaléka férfi, és 35,4 százalékuk alkoholos befolyásoltság alatt állt, amikor elkövette a tettét. Ebben az évben 14 távoltartási végzés már érvényben volt, és újabb 28-at állítottak ki.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
szóljon hozzá!