Vass Levente szerint egy jó törvényt sikerült elfogadni
Fotó: Haáz Vince
A most elfogadott karanténtörvény lehetőséget teremtett az egyéni szabadságjogok betartására úgy, hogy a közegészségügyi rendelkezések sem sérüljenek, a járványügyi rendelkezéseket is betartsák – értékelt Vass Levente orvos, Maros megyei parlamenti képviselő, akivel a kedden életbe lépő karanténtörvény előírásairól beszélgettünk.
2020. július 20., 14:312020. július 20., 14:31
2020. július 20., 14:332020. július 20., 14:33
Mint ismert a Nép Ügyvédje és az alkotmánybíróság is úgy értékelte, hogy a tünetmentes betegek esetében a szabadságjogok megsértését jelenti a kórházban való tartás és az otthoni elkülönítés vagy karanténba helyezés. Ennek eredményeképp az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy
Vass Levente elmondta, hogy az elfogadott törvény értelmében a tünetmentes, de bizonyítottan koronavírusos betegek kórházba való beutalásáról az orvos fog dönteni.
„Az objektív, klinikai vizsgálat során a különböző látleletekből, radiológiai vizsgálatból kiderülhet, hogy mennyire támadta meg a beteg szervezetét a vírus, milyen elváltozásokat okozott. Ha valakinek nincsenek tünetei, attól még megtörténhet, hogy a tüdejében olyan folyamatok zajlanak, amelyek a tüdő kapacitásának csökkenéséhez vezetnek, s arra utalnak, hogy a tüdőben egy gyulladásos folyamat zajlik.
– vázolta a szakember. Hozzátette, az orvosnak kötelessége, mint más betegségek esetében is, elmondani, hogy mi derült ki a vizsgálat során, ezeket be kell vezetni a kórlapba és el kell mondani a páciensnek, hogy ajánlott vagy sem 48 óra leteltével is a kórházban maradni megfigyelés alatt.
Vass Levente elmondta, hogy a törvény értelmében, ha a tünetmentes beteg úgy dönt, hogy mégis hazamegy, 14 napot otthon kell maradnia, ezt a hatóságok ellenőrzik. Ez időre betegszabadságra jogosult.
Nálunk ez nincsen szabályozva, de az egészségügyi minisztérium másodlagos rendelkezésekkel meg tudja ezt tenni” – mutatott rá Vass Levente.
Fotó: Veres Nándor
Szintén a járványügyi szakorvosok dönthetnek úgy, hogy 24 órára, amíg a teszt eredménye megérkezik, karanténba helyezzenek egy személyt, aki piros zónaként megjelölt területről érkezik, vagy kapcsolatba került olyan személyekkel, akik bizonyítottak fertőzők. A teszteredmények függvényében lehet arról dönteni, hogy egy nap leteltével mi történik az érintettel.
A bizonyítottan fertőzött és a fertőzésgyanús személy bíróságon fellebbezhet a 48 órás kórházi beutalás vagy az otthoni elkülönítés ellen, de mindenképpen a kórházban vagy otthon kell megvárja a bíróság döntését.
A szenátusban törölték azt a rendelkezést a törvénytervezetből, ami a javak, áruk elkobzását tette volna lehetővé. Ez azt jelenti, hogy azt az árukészletet, amelyekkel koronavírussal fertőzött emberek dolgoztak, az állam nem tudja elkobozni. „Orvosként azt tudom mondani, hogy ilyen esetekben a javak elkobzása nem indokolt, de fontos a javak átfésülése, ellenőrzése. Különösen, ha hússzállítmányról, élelmiszerről van szó, akkor szükségesek olyan óvintézkedések, amelyek a lakosság egészségének megőrzését szolgálják” – vélekedett.
Vass Levente szerint bár a sajtóban szárnyra kapott és terjedt, már az eredeti,
Az eredeti törvénytervezet szerint a harmadfokú rokonok is elláthatták volna a kiskorúakat. A törvény értelmében pedig a szülők dönthetnek úgy, hogy a harmadfokú rokonra is, vagy közvetlen barátra, netán dadus felügyeletére bízzák a gyermeket. Ha nem áll ez a szülők rendelkezésére, csak akkor dönthetnek arról, hogy gyermekvédelem, vagy más állami hatóság veszi át a kiskorúakat. A parlamenti képviselő szerint
Vass Levente szerint egy olyan törvény született egészségügyi szakemberek és jogászok közreműködésével, amellyel be lehet tartani az altokmányos jogokat, szabadságjogokat, de az egészségügyi rendelkezéseket is.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!