Vass Levente szerint egy jó törvényt sikerült elfogadni
Fotó: Haáz Vince
A most elfogadott karanténtörvény lehetőséget teremtett az egyéni szabadságjogok betartására úgy, hogy a közegészségügyi rendelkezések sem sérüljenek, a járványügyi rendelkezéseket is betartsák – értékelt Vass Levente orvos, Maros megyei parlamenti képviselő, akivel a kedden életbe lépő karanténtörvény előírásairól beszélgettünk.
2020. július 20., 14:312020. július 20., 14:31
2020. július 20., 14:332020. július 20., 14:33
Mint ismert a Nép Ügyvédje és az alkotmánybíróság is úgy értékelte, hogy a tünetmentes betegek esetében a szabadságjogok megsértését jelenti a kórházban való tartás és az otthoni elkülönítés vagy karanténba helyezés. Ennek eredményeképp az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy
Vass Levente elmondta, hogy az elfogadott törvény értelmében a tünetmentes, de bizonyítottan koronavírusos betegek kórházba való beutalásáról az orvos fog dönteni.
„Az objektív, klinikai vizsgálat során a különböző látleletekből, radiológiai vizsgálatból kiderülhet, hogy mennyire támadta meg a beteg szervezetét a vírus, milyen elváltozásokat okozott. Ha valakinek nincsenek tünetei, attól még megtörténhet, hogy a tüdejében olyan folyamatok zajlanak, amelyek a tüdő kapacitásának csökkenéséhez vezetnek, s arra utalnak, hogy a tüdőben egy gyulladásos folyamat zajlik.
– vázolta a szakember. Hozzátette, az orvosnak kötelessége, mint más betegségek esetében is, elmondani, hogy mi derült ki a vizsgálat során, ezeket be kell vezetni a kórlapba és el kell mondani a páciensnek, hogy ajánlott vagy sem 48 óra leteltével is a kórházban maradni megfigyelés alatt.
Vass Levente elmondta, hogy a törvény értelmében, ha a tünetmentes beteg úgy dönt, hogy mégis hazamegy, 14 napot otthon kell maradnia, ezt a hatóságok ellenőrzik. Ez időre betegszabadságra jogosult.
Nálunk ez nincsen szabályozva, de az egészségügyi minisztérium másodlagos rendelkezésekkel meg tudja ezt tenni” – mutatott rá Vass Levente.
Fotó: Veres Nándor
Szintén a járványügyi szakorvosok dönthetnek úgy, hogy 24 órára, amíg a teszt eredménye megérkezik, karanténba helyezzenek egy személyt, aki piros zónaként megjelölt területről érkezik, vagy kapcsolatba került olyan személyekkel, akik bizonyítottak fertőzők. A teszteredmények függvényében lehet arról dönteni, hogy egy nap leteltével mi történik az érintettel.
A bizonyítottan fertőzött és a fertőzésgyanús személy bíróságon fellebbezhet a 48 órás kórházi beutalás vagy az otthoni elkülönítés ellen, de mindenképpen a kórházban vagy otthon kell megvárja a bíróság döntését.
A szenátusban törölték azt a rendelkezést a törvénytervezetből, ami a javak, áruk elkobzását tette volna lehetővé. Ez azt jelenti, hogy azt az árukészletet, amelyekkel koronavírussal fertőzött emberek dolgoztak, az állam nem tudja elkobozni. „Orvosként azt tudom mondani, hogy ilyen esetekben a javak elkobzása nem indokolt, de fontos a javak átfésülése, ellenőrzése. Különösen, ha hússzállítmányról, élelmiszerről van szó, akkor szükségesek olyan óvintézkedések, amelyek a lakosság egészségének megőrzését szolgálják” – vélekedett.
Vass Levente szerint bár a sajtóban szárnyra kapott és terjedt, már az eredeti,
Az eredeti törvénytervezet szerint a harmadfokú rokonok is elláthatták volna a kiskorúakat. A törvény értelmében pedig a szülők dönthetnek úgy, hogy a harmadfokú rokonra is, vagy közvetlen barátra, netán dadus felügyeletére bízzák a gyermeket. Ha nem áll ez a szülők rendelkezésére, csak akkor dönthetnek arról, hogy gyermekvédelem, vagy más állami hatóság veszi át a kiskorúakat. A parlamenti képviselő szerint
Vass Levente szerint egy olyan törvény született egészségügyi szakemberek és jogászok közreműködésével, amellyel be lehet tartani az altokmányos jogokat, szabadságjogokat, de az egészségügyi rendelkezéseket is.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
szóljon hozzá!