Fotó: Varga Nándor/Facebook
Országos szinten Brassó volt a legjobban teljesítő megye a népszámlálás önkitöltéses szakaszában, ezen felbuzdulva kereste fel portálunk Varga Nándort, az RMDSZ Brassó megyei szervezetének ügyvezető elnökét, hogy fejtse ki véleményét az idei összeírásról. Magyar többségű településekről, a megyeközpont helyzetéről, valamint a fiatalság aktív közéleti szerepéről is beszélgettünk vele.
2022. július 04., 14:182022. július 04., 14:18
– A népszámlálás önkitöltéses szakasza immár lejárt. Hogyan értékelné a Brassó megyei adatokat? Az élvásárokhoz képest hogyan teljesítettek a magyar nemzetiségűek az önkitöltős fázisban?
– A Brassó megyei adatok az első szakaszban nagyon jók voltak, ahogyan láthattuk a kimutatásokban is, megyénk országos első volt. Sajnos a validálások után derült ki, hogy a megyei lakosságnak csak 60 százaléka töltötte ki helyesen a kérdőívet. Éppen ezért a következő napokban még nagyon nehéz munka vár ránk. A magyarlakta településeken átlagban jól teljesítettek az ottani lakosok, az elvárásainknak megfelelően zajlott le a teljes önkitöltési szakasz. Nagyon jól közreműködtünk az egyházakkal és a pedagógusokkal is, akik arra biztatták az embereket, hogy töltsék ki a kérdőívet még az első szakaszban. Ott, ahol szükség volt, segítettünk a kitöltésben is.
– Az előzetes becslések szerint Alsórákos az egyetlen község a megyében, ahol a magyarok többségben lehetnek. Hogy látja, beteljesülhet ez a jóslat?
– Mint sok más településen, úgy Alsórákoson is sok a roma nemzetiségű állampolgár. Sokat számít, hogy ők minek vallják magukat. Személy szerint optimista vagyok, és szerintem a mostani népszámlálás bizonyítani fogja, hogy az alsórákosi magyarok többségben maradnak.
– És mi a helyzet Brassóval? Ott látnak-e esélyt arra, hogy meglegyen még legalább a 10 000 magyar? Ha igen, miért?
– Mivel nagyvárosról van szó, ezért itt nehéz megszólítani a magyarokat, de ami tőlünk tellett, azt megtettük. Szerintem 10 ezer fölött lesz a magyar lakosság száma Brassóban a számadatok összesítése után is.
– Népszámlálási területi felelősként milyen kihívásokkal találkozik a jelenlegi lekérdezéses szakaszban? Hogyan tud személy szerint segíteni abban, hogy megtaláljanak minden Brassó megyei magyart?
– A népszámlálás jelenlegi szakaszában több számlalóbiztos is jelezte már, hogy sokakat nem érdekel az összeírás, ezért előfordul, hogy ki sem nyitják az ajtót. A számlálóbiztosok többször is bejárják a saját területeiket azért, hogy minél több személyt tudjanak megszámolni. Ami a mi segítségünket illeti: az online térben és a helyi sajtóban is folyamatosan felhívjuk a magyarok figyelmét arra, hogy ha még nem kereste fel őket a számlálóbiztos, vagy nem adta meg elérhetőségét, akkor vegyék fel velünk a kapcsolatot, mi pedig összeköttetésbe hozzuk őket a saját körzetükben tevékenykedő szakemberrel.
– Tapasztalata szerint hogyan lehet a mai Brassó megyei magyar fiatalokat rávenni arra, hogy aktív részesei legyenek a közösségüknek?
– Sajnos a koronavírus okozta zárkózottság és az ez idő alatt kialakult szokások nagy mértékben megváltoztatták az emberek, de legfőképpen a fiatalok közösségi szokásait. Igyekszünk olyan programokat biztosítani, amelyek erősítik a fiatalok közösséghez való kapcsolódását. Ilyen például a Barcasági Lovasnapok, a különböző színházi előadások, de a Brassói Magyar Napok keretében is igyekszünk rájuk különösképpen odafigyelni.
– Ugorjunk egy kicsit előre az időben. Hol látja, vagy hol szeretné látni Brassó megyét a következő népszámlálás alkalmával?
– Bízom benne, hogy a következő népszámlálás során legalább annyi magyart fogunk találni a megyében, mint a mostani alkalmával. Ezzel egyidejűleg pedig az is nagy álmom, hogy az etnikai arányok magyar szempontból jobban mutassanak tíz év múlva Brassó megyében.
(X – fizetett hirdetés)
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
A szászrégeni polgármesteri hivatalba költözik a Maros Megyei Gépjárműbejegyzési Hivatal szászrégeni kirendeltsége csütörtöktől – olvasható Márk Endre szászrégeni polgármester bejegyzésében.
A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat harminc megyére.
Máris iktatta a parlamentben Miklós Zoltán háromszéki képviselő azt a törvénytervezetét, amellyel javasolja, hogy a gyermekes családok által felvett ingatlanhitelekre az állam adjon kamattámogatást.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Háborúk és hatalmi dinamikák címmel rendez kerekasztal-beszélgetést szerdán Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!