Van egy könnyebb és gyorsabb megoldás a pereskedésnél

A közös nevező keresése. A mediáció (magyarul közvetítés) egy speciális konfliktusmegelőző, -kezelő módszer és folyamat. Illusztráció

A közös nevező keresése. A mediáció (magyarul közvetítés) egy speciális konfliktusmegelőző, -kezelő módszer és folyamat. Illusztráció

A kevés érdeklődés miatt a Hargita megyében nyilvántartott 38 mediátor alig harmada aktív. Kevesen ismerik ugyanis azt a lehetőséget, hogy az elhúzódó bírósági pereskedések helyett választhatnák a mediációt (közvetítést), amelynek során a konfliktusban lévő felek közös megegyezésre juthatnak az engedélyezett mediátorok segítségével.

Barabás Hajnal

2017. október 12., 12:052017. október 12., 12:05

2017. október 12., 12:542017. október 12., 12:54

2013-ban tették kötelezővé, hogy a bírósági perek előtt tájékoztassák a feleket a mediáció lehetőségéről. Ezzel az volt a cél, hogy arra ösztönözzék az embereket, hogy

a hosszas pereskedés helyett válasszák inkább a mediációt.

Mára azonban már nem kötelező a tanácsadáson való részvétel, így nagyon kevesen ismerik ezt a lehetőséget.

A mediációról, illetve annak előnyeiről a bírósági, törvényszéki eljárásokkal szemben Péter Mária Magdolnával, a jogász végzettségű csicsói mediátorral beszélgettünk. Mint mesélte, néhány éve kötelező volt részt venni a mediációs tanácsadáson, de végül csak „papírmunka” lett belőle,

sokaknak csak az igazolás kellett, hogy részt vettek rajta, és továbbra is inkább a bíróságon keresték az igazukat.

Ma már eltörölték ezt a kötelezettséget, a mediátor ugyanakkor úgy vélte, jobb, ha az ügyfelek maguktól keresik meg őket, mert akkor eredményesebb lehet a mediáció. „Sajnos azonban, hogy sokan nem ismerik ezt a lehetőséget” – jegyezte meg.

Az eljárás menete

Ha felkeresi valaki valamilyen ügyben, akkor a mediátor a következő lépésként meghívja egy egyeztetésre a másik felet is. Amennyiben az is nyitott a mediációra, akkor a mediátor elkéri az érintettektől az összes ügyhöz kapcsolódó dokumentációt, és felkészül. „Miután mindkét féllel beszéltem, letisztul, hogy melyek lehetnek a közös érdekek” – magyarázta Péter Mária Magdolna. Ezután elkezdődnek az egyeztetések, akár külön-külön vagy közösen, az ügyfelek pedig részt vehetnek az beszélgetéseken az ügyvédjükkel és tanúkkal is.

A mediátor feladata, hogy a kész megoldások felkínálása helyett rávezesse ügyfeleit arra, hogy megegyezzenek, és annak eredményét magukénak, a saját döntésüknek érezzék.

Ha sikerül közös nevezőre jutniuk, akkor a mediáció során született döntés végrehajtandó, azaz jogerős. Ha nem, akkor bíróságon folytathatják jogvitájukat a felek.

Előnyei

A bírósági perekhez képest a mediációnak több előnye is van: egyrészt olcsóbb eljárás, másrészt rövidebb idő alatt lehet egy ügyre megoldást találni. A szakember szerint az is lényeges különbség, hogy nem egy rideg tárgyalóteremben, hanem kellemesebb környezetben, akár egy kávé mellett beszélgethetnek egymással, kötetlenebbül, mint célirányos bírói kérdésekre válaszolgatva.

Idézet
Az is jó a ebben a hivatásban, hogy egy-egy ügy lezárása után mindkét fél úgy mehet haza, hogy nyert

– fogalmazott a szakember. Hozzátette, még van egy nagy előnye a mediációnak, ugyanis a kisebb büntetőjogi ügyekben (lopás, verekedés) az eljárást lezárhatják közös megegyezéssel. Példaként elmesélte, hogy egyik esete kocsmai késelésről szólt: az egyik fél ugyanis hirtelen felindulásból ittas állapotban megszúrta bicskájával a kocsma egy másik vendégét, válaszul annak provokációjára. A mediácó során kibékítették a feleket, igaz a támadónak egy jelentős összegű kártérítést kellett fizetnie az áldozatnak, de miután lezárták az ügyet, az erkölcsi bizonyítványa is „tiszta” maradt.

Mediációs iroda Csíkszeredában. Mivel kevesen tudnak róla, ezért ritkán nyitják meg az ajtaját •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Mediációs iroda Csíkszeredában. Mivel kevesen tudnak róla, ezért ritkán nyitják meg az ajtaját

Fotó: Gecse Noémi

Kevés az aktív mediátor

„Olyan ügyem is volt, hogy két szomszéd öt évig nem beszélt egymással a telkeiket elhatároló kerítés helyzete miatt, végül mediáció révén jutottak közös megegyezésre” – ezt már Adreana Teslovan, a Hargita Megyei Mediátorok Egyesületének elnöke osztotta meg, miután őt is felkerestük és arra kértük, beszéljen a szakmáról, illetve arról, hogy hányan tevékenykednek mediátorként a megyében. Mint megtudtuk, többségük másodállásként végzi a mediációt, végzettségüket tekintve nagyobb hányadban jogászok, de akadnak köztük közgazdászok és tanárok is.

Hargita megyében 38 mediátort tartanak nyilván,

névsoruk és elérhetőségük a Mediátorok Tanácsának (Consiliul de Mediere) honlapján, a cmediere.ro oldalon érhető el. Azt viszont tudni kell, hogy ez a lista nem naprakész, mint Adreana Teslovan elmondta, a 38 nyilvántartott mediátorból kevesen aktívak, ugyanis akadnak, akik időközben visszaléptek. Csíkszeredában a 14 engedélyezett mediátorból mindössze három aktív, Gyergyószentmiklóson a tízből négy, Székelyudvarhelyen a hétből négy, illetve Maroshévízen a négyből csak három mediátor végzi hivatásszerűen a tevékenységet. Abban ő is egyetértett Péter Máriával, hogy kevesen igénylik ezt a szolgáltatást, részben azért, mert fenntartásaik vannak, és nem ismerik, hogy hogyan működik. Ugyanakkor az is hátrány, hogy sem az ügyvédek, sem az ügyészség, sem a rendőrség nem ajánlja ezt a lehetőséget, nem tájékoztatják az érintetteket, hogy joguk van mediációra. Holott mindössze egy mediációs ülés után akár már eredményre is juthatnak a felek, ezzel ellentétben egy bíróság per akár több évig is elhúzódhat. Szeretnék elérni, hogy a jelenleg parlamenti döntésre váró jogszabálytervezet úgy módosítsa a vonatkozó törvényt, hogy addig ne fogadják el a kereseteket a bíróságokon, amíg a felek nem próbálták megoldani konfliktusukat a mediáció révén.

Amit a mediációról tudni kell

A 2006-ból származó 192-es törvény szabályozza a mediációt, amely lehetővé teszi, hogy a konfliktusban lévő felek bírósági eljárás nélkül is megegyezhessenek egymással. A per megkezdése előtt, de akár közben is lehet mediációt igényelni, ebben az esetben felfüggesztik annak idejére a bíróság elé terjesztett jogvitát.

Mediátorokhoz lehet fordulni például szerződésekből fakadó viták, örökségi viták, földügyek, tulajdoni jogok sérelméből fakadó konfliktusok, kártérítések, gazdasági és kereskedelmi ügyletek, cégek közötti konfliktusok, értékperek, adósságok rendezésére, de akár cégvezetésen belüli személyes ellentétek, munkáltató és alkalmazott közötti viták kezelésére, valamint felszámolás, cégmegszüntetés és tartozások miatt is. Ugyanakkor

segíthetnek megegyezni párkapcsolati és családjogi vitákban, vagy a gyermekelhelyezéssel, vagyonmegosztással kapcsolatos ügyekben.

Foglalkoznak még többek között banki viták, malpraxisból származó anyagi követelések, illetve bármely más jellegű konfliktus rendezésével. Büntetőjogi eljárásokban is hasznos lehet a mediáció, de csak azokban az esetekben, amelyekben a felek megegyezése eltávolítja a büntetőjogi felelősséget. A mediátornak titoktartási kötelezettsége van, ugyanakkor semleges félként vezetheti rá a feleket, hogy meg tudjanak egyezni. Amennyiben megegyeznek, a határozat jogerős, amennyiben nem tudnak megegyezni, akkor bíróságon kereshetik tovább az igazukat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 16., szombat

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki

A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki
2024. november 16., szombat

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték

Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték
2024. november 16., szombat

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök

Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök
2024. november 16., szombat

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból

A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból
2024. november 16., szombat

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van

Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.

Rezidensvizsga: a legtöbb hely a háziorvosoknak van
2024. november 16., szombat

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 16., szombat

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban

Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban
2024. november 15., péntek

Négyszázezer dollár értékű felszerelést adományozott a WHO a katasztrófavédelemnek

Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.

Négyszázezer dollár értékű felszerelést adományozott a WHO a katasztrófavédelemnek
2024. november 15., péntek

Száz pár cipőt szeretnének vásárolni rászoruló gyerekeknek

Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.

Száz pár cipőt szeretnének vásárolni rászoruló gyerekeknek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!