Ki amivel tud, azzal fűt majd télen. A tűzifa igencsak felértékelődik az orosz–ukrán háború miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az energiaár-növekedésről és az energiaválságról kérdeztünk járókelőket több székelyföldi városban. Kiderült: míg tőlünk nyugatabbra pánikhangulat, térségünkben pragmatikus nyugalom övezi a háborús szankciók és a kapcsolódó energiaválság témakörét.
2022. augusztus 20., 14:012022. augusztus 20., 14:01
Valahogy lesz – így nyilatkoztak az emberek a várhatóan télen csúcsosodó energiaár-növekedést és az energiaválságot illető kérdéseinkre.
A Nemzetközi Energiaügynökség egyik júliusi tanulmánya szerint a szén ára az év elején megnégyszereződött, a gáz ára pedig továbbra is jóval a történelmi átlag felett van Európában – a megkérdezettek pedig úgy vélik, hogy ha térségünkben nem is, de tőlünk nyugatabbra (tehát Nyugat-Európában) valóban riadalmat keltett az energiaválság.
„Nem tudom, hogy lesz, de itt még nincs olyan nagy probléma, mint például Németországban. Ott mindenki be van pánikolva. Ha az állam több esélyt ad a fiataloknak, több pályázati lehetőséget biztosít, nem lesz gond, a hozzáállás számít.
Lesz drágulás, de el van túlozva a dolog. A legnehezebb októbertől arrafelé lesz, a városiaknak valóban nem lesz könnyű” – nyilatkozta egy középkorú férfi.
Arról, hogy miért keltett nagyobb riadalmat a háború nyugaton, lengyel fiatalokat kérdeztünk, akikkel az egyik nemzetközi vonaton utaztunk együtt. Bár a felvásárlási hullámok okaira nem derült fény, a beszélgetésből levonhattuk: a háborút morális megközelítésben értelmezik.
„A szolidaritás fontos. Igaz, hogy a szankciók gazdaságilag sehogy sem segítik az embereket, de abban mégiscsak igen, hogy kevésbé érezzenek bűntudatot.
– foglalta össze egyikük, bár arra, hogy miért hibásak az európaiak a háborúért, nem adott választ.
Németországban egyébként állami támogatású reklámokban készítik fel az embereket a télre, valamint a napokban csökkentették a közfürdők és uszodák medencéinek vízhőmérsékletét több településen is.
Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
szóljon hozzá!