Megkezdődött a külterületek telekkönyvezése Szépvíz községben. Az uniós forrásokból végzett munkálatok eredményeként parcellánként kapnak telekkönyvet a tulajdonosok. A telekkönyveknek köszönhetően mindenkinek a neve után kerülhet a birtok, ugyanakkor az elmúlt húsz év alatt kötött zsebszerződések hivatalosítására is lehetőség nyílik.
2011. január 18., 15:242011. január 18., 15:24
2011. január 18., 17:082011. január 18., 17:08
Az elmúlt húsz év alatt a szántók, legelők, kaszálók gyakran cseréltek gazdát, de legtöbb esetben csak kézzel írott, zsebszerződések születtek az adásvételről.
A 18-as törvénnyel azok kapták vissza a földeket, akik a TSZ-be annak idején beléptek. Így az 1991–1992 során kiadott birtoklevelekre az egykori tulajdonosok vagy ezek utódai kerültek rá. Nagyon sokan már nem érhették meg, hogy újra gazdálkodhassanak földjeinken, így ezekben az esetekben a birtoklevelekre az összes utód neve felkerült – tájékoztatott Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere.
Az elmúlt húsz év alatt a szántók, legelők, kaszálók gyakran cseréltek gazdát, de legtöbb esetben csak kézzel írott, zsebszerződések születtek az adásvételről. A mező közepén lévő parcella telekkönyvezésére csak nagyon ritkán került sor, mivel túl nagy kiadással jár ez a folyamat – világít rá a polgármester. A belterületek esetében az emberek elvégeztetik a telekkönyvezést, de a külterületek esetében a túl nagy költséggel járó munkálatot elnapolják. Ezért vannak még nagy számban olyan birtokok, amelyek a dédszülők nevén szerepelnek. A tulajdonosok a külbirtokok telekkönyvezéséért most nem kell fizessenek.
A külterületek telekkönyvezési ára nagymértékben függ a parcella nagyságától, valamint attól, hogy ez éppen hol található, mennyire megközelíthető. Egy fél hektáros terület felmérése legkevesebb 520 lejbe kerül – tudtuk meg egy szolgáltatótól.
A jelenlegi telekkönyvezésnek ezért is van meghatározó szerepe, mert ezt követően átírathatók lesznek a földek. Az elmúlt évek során felhalmozott, fiókban őrzött zsebszerződéseket is hivatalosítani lehet.
A külterületek telekkönyvezési ára nagymértékben függ a parcella nagyságától, valamint attól, hogy ez éppen hol található, mennyire megközelíthető.
A 2010 nyarán elkezdett telekkönyvezési munkálatokat uniós forrásból finanszírozzák, így a gazdák ezért nem kell fizessenek. A községben eddig 135 telekkönyv készült el, amit a hét folyamán tartott és tartandó falugyűlések keretében adtak/adnak át a tulajdonosoknak.
A telekkönyvek kiállítása a birtokívek alapján történik, az összes örökös feltüntetésével. Egy gazda akár 5–6 vagy ennél is több telekkönyvet kap majd, annak függvényében, hogy hány parcellára oszlik birtoka. A felmérések dűlőnként, folyamatosan zajlanak.
Márton Edith, a Hargita Megyei Kataszteri Hivatal főmérnöke érdeklődésünkre elmondta: csak ott lehet ezt a munkálatot elvégezni, ahol léteznek parcellázási tervek. Mivel Szépvíz község rendelkezik ilyen tervvel, ezért elkezdődhetett itt a munkálat. A megyében eddig hasonló példa még nem volt, de egyre több község érdeklődik ez iránt – mutatott rá a hivatal főmérnöke.
Szépvíz község külterülete 1659 hektár szántó, 1583 hektár legelő, 2882 hektár kaszáló és 1888 hektár erdő.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!