Trikolór helyett csúcsdísz. Hűség az eredetiséghez. Archív
Fotó: Beliczay László
Beperelte Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármestert a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC), amiért nem tűzte ki a román zászlót a városháza tornyára.
2019. január 03., 20:282019. január 03., 20:28
2019. január 04., 10:022019. január 04., 10:02
A perről Dan Tanasă az elmúlt év utolsó napján számolt be a blogján, ahol azzal magyarázza a per kezdeményezését, hogy a polgármester „tüntetően és ismételt módon” visszautasította a három évvel ezelőtt eltávolított zászló visszahelyezését. Abban bízik, hogy az igazságszolgáltatás kényszeríti majd az elöljárót, „tartsa tiszteletben a román nemzeti szimbólumokat és a magyar megszállás alól a várost felszabadító román hősök emlékét”.
Szerinte az elöljáró gesztusa a román nép ellenségére jellemző, és nem a román állam közigazgatási képviselőjére. Nyilvánosan felszólítja a védelmi minisztériumot, a Kovászna megyei prefektúrát, a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fórumát, illetve több katonai veterán szervezetet, hogy
Arra is kitér, hogy Antal Árpád azért „merte elrendelni a zászló eltávolítását”, mert a román nemzeti szimbólumok megsértésére vonatkozó cikkely kikerült a büntetőtörvénykönyvből. Tavaly augusztusban Tanasă nyílt levélben fordult a belügyminisztériumhoz, a védelmi minisztériumhoz és a miniszterelnökhöz, hogy tettessék vissza a zászlót a kupolára, és gondoskodjanak róla, hogy az folyamatosan ott lobogjon.
A román trikolórt 1944. szeptember 8-án tűzték ki az épület tetejére, amikor a román hadsereg bevonult a városba, majd 1994-ben az ötvenéves évfordulón újra kitették. A románok próbálták a zászlót műemléknek nyilvánítani, hogy ilyen módon biztosítsák a helyét, ám nem jártak sikerrel, így három évvel ezelőtt az épület felújítása során – vehemens tiltakozásuk dacára – lekerült onnan, és az eredeti terv alapján visszatették a villámhárítóként is működő csúcsdíszt. A törvény szerint ugyanis a román zászlót a városháza bejárata fölé kell kitenni, nem a kupolára.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
szóljon hozzá!