Rossz nézni. Illegális szemétlerakó az egyik székelyföldi település határában. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kamerarendszerek felszerelésével, tudatosítással és lerakóhelyek biztosításával igyekeznek meggátolni az udvarhelyszéki önkormányzatok, hogy ne a természetbe, illegális lerakóhelyekre kerüljenek az építkezési törmelékek, régi bútorok.
2021. október 31., 12:062021. október 31., 12:06
Ha nem is nagy rendszerességgel, de gondot okoz Parajdon, hogy egyesek nem szakszerűen válnak meg a bútoroktól, építkezési törmelékektől, legtöbbször a természetben hagyva azt – tudtuk meg Nyágrus László polgármestertől. Mint mondta, ők
Nincs náluk helyi rendőrség, így azt nem vethetik be a helyzet javítása érdekében, ám munkatársaik nyitott szemmel járnak ezügyben. Persze ez nem a legjobb megoldás, hiszen tetten kellene érni és meg kellene bírságolni a szemetelőket.
Az említetten kívül abban is gondolkodnak, hogy újabb kamerákat szereljenek fel a problémásabb helyszíneken – ezért is pályázniuk kell. Amíg a probléma nem szűnik meg, addig kénytelen az önkormányzat finanszírozni az illegálisan lerakott hulladékok elszállítását.
Sándor Lajos, Szentegyháza alpolgármestere azt tapasztalta, hogy az elmúlt négy évben némileg megcsappant a szemetelők száma, de így sem szűnt meg a probléma.
Az önkormányzat évente kétszer is szervez szemétszedési akciót, amikor bőven akad munkájuk az önkénteseknek. Igyekeznek elektromos-hulladékbegyűjtési akciókat szervezni a helyzet javítása érdekében, most pedig arra is készülnek, hogy lehetőséget biztosítsanak a bútorok leadására is. Várják, hogy mielőbb beinduljon a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer, hiszen náluk is van egy szelektív hulladékgyűjtő.
Folyamatosan küzd az illegális szemétlerakók felszámolásával a székelykeresztúri önkormányzat, egyebek mellett ezért is alakították meg a helyi rendőrséget. Koncz Hunor János helyi polgármester lapunknak elmondta, hogy az építkezési törmelékek természetbe vitelének visszaszorítása érdekében – köztes megoldásként – az RDE Hargita Kft. munkatársaival konzultálva
az egykori Nagy-Küküllő szövetkezet udvarán. Itt egy tározót helyeztek el, ahová bárki elviheti a kisebb mennyiségű, otthoni felújításokból származó szemetét. Ehhez értesíteni kell az önkormányzatot, ugyanakkor a hulladék lemérése után ki kell fizetni az elszállítás ellenértékét.
– fogalmazott az elöljáró. Arra is kitért, hogy a már nem használt bútorok elszállításába is besegít az önkormányzat, ingyenesen. „Megnézzük, hogy vannak-e olyan bútorok, amelyeket tudunk hasznosítani, ha másra nem, akkor fűtőanyagként eltüzeljük. A többi a szeméttelepre kerül. De így is kisebb költség az elszállítás, mintha az egészet össze kellene szedni egy illegális szemétlerakóból. Nyilván lehetnek olyan bútorok is, amelyekkel segíthetünk a rászorulókon” – magyarázta a polgármester.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!