Zetelakán is lesz gyümölcsfeldolgozó

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Június–júliusban nyitják meg a zetelaki gyümölcsfeldolgozót és manufaktúrát: a már több mint két éve működő farkaslaki üzem tevékenységének kiegészítéseként itt főként vadon nőtt gyümölcsök és gombák feldolgozására lesz lehetőség. A közel 300 ezer euró értékű beruházás a zetelaki közbirtokosság és a Székelygyümölcs Egyesület alakulóban lévő fiókszervezetének közös projektje, megnyitása után a feldolgozó körülbelül nyolcfős személyzettel fog működni, azonban a térség számos szezonmunkásának is kereseti lehetőséget biztosít.

Kovács Eszter

2012. március 26., 18:352012. március 26., 18:35

2012. március 28., 10:272012. március 28., 10:27

A több mint 500 négyzetméter alapterületű épületet a Zetelaki Gazdakörtől vásárolta a helyi közbirtokosság, az ingatlanért fizetett 150 ezer euró mellé még körülbelül 60 ezerre lesz szükség a felújításhoz. – A Székelygyümölcs Egyesület pályázatot hirdetett, az öt-hat jelentkező település közül Zetelaka felelt meg az elvárásoknak. Az együttműködés értelmében az épület átalakítását a közbirtokosság, annak felszerelését pedig az egyesület vállalta fel. Az új üzemben a hangsúly a vadgyümölcsök, főként az áfonya, illetve a gomba feldolgozásán lesz – magyarázta Sándor Csaba zetelaki tanácsos, a leendő üzem igazgatója. Megtudtuk, a zetelaki közbirtokossághoz 10 ezer hektárnyi erdő és legelő tartozik, ezen felül pedig a helyi magánerdészet 27 ezer hektárnyi területet kezel. – A közbirtokosság vállalta, hogy a célnak megfelelően felújítja az épületet – kialakítja az öltözőket és a zuhanyzókat, a rakodófelületet, illetve a körforgást, valamint a víz és villanyáram bevezetéséről is gondoskodik –, illetve a begyűjtést is megszervezi – tette hozzá az illetékes. A Székelygyümölcs Egyesület pedig a civil kezdeményezéseket támogató RAF-nál (Romanian-American Foundation) pályázott a feldolgozáshoz szükséges gépek és a berendezés anyagi részére, 60 ezer euróra. – Áram ugyan van az épületben, de a hűtő- és gyorsfagyasztó gépek ellátásához ezeket újakra kell cserélni – tette hozzá a feldolgozó igazgatója.

A nyári nyitásig megalakul a Székelygyümölcs Egyesület zetelaki fiókszervezete, a tagtoborzás után szakképzésen is részt vesznek majd a jelentkezők. – Az egyesület tagjaiból kerülnek majd ki az üzemben dolgozók is, természetesen miután elvégezték a megfelelő képzéseket – mondta Sándor Csaba. A munka optimális esetben június–júliusban kezdődne a gombafeldolgozással, a szezonmunkára – tehát júniustól decemberig, csúcsszezonban akár két váltásban – körülbelül nyolc bedolgozót alkalmaznának az üzemnél. Ősszel a zetelaki feldolgozó tevékenysége, a farkaslakihoz hasonlóan, gyümölcspréseléssel egészül ki, a már hagyományos eljárás szerint a gazdák beszállítják és feldolgozzák a gyümölcsöket, cserébe bizonyos mennyiségű kész terméket fizetnek az egyesületnek.

Tanulóév lesz az első, hisz az időjárás függvényében változhatnak az előzetes terveink – jegyezte meg Sándor. Kapacitás szempontjából az első szezonban körülbelül 10–50 tonnányi gombára és maximum 10 tonnányi áfonyára, erdei gyümölcsre rendezkedik be az üzem. Gombából négyfélét, vargányát és rókagombát, valamint pereszkét és fenyőaljút hasznosítanak majd, az első kettőt fagyasztva, utóbbiakat pedig savanyúság formájában. – A gyorsfagyasztásnak köszönhetően mind a gombákat, mind a gyümölcsöket úgy tudjuk tartósítani, hogy minőségük nem romlik – hangsúlyozta az illetékes. A zetelaki feldolgozó épületében egy, a Székelygyümölcs teljes termékajánlatát bemutató üzlet is nyílik. Továbbá az üzem teljes hosszán látogatófolyósó lesz kialakítva, ahol az érdeklődők megtekinthetik a feldolgozás folyamatát.

A termékek értékesítése a Székelygyümölcs Egyesület feladata, az így befolyó éves profit bizonyos hányadát a szervezet majd visszaosztja a zetelaki közbirtokosságnak – tisztázta az új feldolgozó igazgatója. Jelenleg a bio minősítés megszerzésén dolgozik a zetelaki közbirtokosság, hisz erre magas a kereslet külföldön, nem utolsósorban pedig a termékek ára is növekszik majd. – A folyamat lényegében egyszerű: a gyűjtők behordják a zetelaki közbirtokosság területeiről gyűjtött gombát a feldolgozóhoz, a gyümölcsöket a kijelölt gyűjtőpontokhoz, cserébe pénzt kapnak, az üzem állandó személyzete pedig feldolgozza azt, majd a kész terméket az egyesület értékesíti, és a nyereség bizonyos részét visszautalja a közbirtokosságnak.

A Székelygyümölcs Egyesület elve szerint nem kimondottan profitorientált vállalkozásról van szó, hisz elsődleges cél a közösségi összefogás és a helyi gazdaság felélesztése – summázott Sándor Csaba. Kiderült, tovább szabdalódik a Székelygyümölcs Egyesület tevékenysége: a farkaslaki és a zetelaki feldolgozók után Farcádon létesül újabb manufaktúra, mely kifejezetten a különféle lekvárok előállítására szakosodik majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei