Fotó: Barabás Ákos
Alapvető biztonsági tudnivalókat tartalmazó kétnyelvű kiadványt állítottak össze a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltó-egyesület munkatársai. A tájékoztató füzet célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét azokra a teendőkre, amelyeket vészhelyzet esetén be kell tartani.
2016. szeptember 18., 18:032016. szeptember 18., 18:03
Az Állampolgárok kézikönyve sürgősségi esetekre című kiadvány a háztartásokban szükséges tűzvédelmi intézkedésekre, a növényi hulladékok égetése által okozott tüzek megelőzésére, valamint a hófúvások és fagyok esetén betartandó viselkedési szabályokra hívja fel a figyelmet. Mindezek mellett egy listát is tartalmaz azokról a legszükségesebb dolgokról, melyeket a tűzoltók véleménye szerint mindenkinek egy készenléti hátizsákban kellene tartania például egy súlyos következményekkel járó földrengés esetére. A kézikönyvet tanulmányozva azt is megtudhatjuk, mit jelentenek a médiában gyakran közölt színes, meteorológiai és hidrológiai kódjelzések.
A pályázati pénzből összeállított és kinyomtatott, lakosoknak szánt kiadványok szórása még nincs előkészítve, azonban minden valószínűség szerint a polgármesteri hivataloknál, iskolákban, valamint orvosi rendelőkben terjesztik majd. A 16 ezer lejbe került projekt ötezer füzetet és tízezer szórólapot tartalmaz, ami egyelőre csak arra elég, hogy a legfontosabb helyekre eljusson. A visszajelzések alapján szükség esetén módosítanak a tartalmán vagy kibővítik azt.
„A megyei tűzoltó-parancsnokság szakmai segítségével összeállított tartalom mellett arra is figyeltünk, hogy a füzetek külleme figyelemfelkeltő legyen” – közölte Albert Csaba, a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltó-egyesület elnöke.
Egyenruhához jutottak
A szentegyházi önkéntes tűzoltó-egyesület huszonkét önkéntes és öt fizetéssel rendelkező tagja – ugyancsak pályázat révén– harmincnégy egyenruhát vásárolt. A ruházatot szolgálat közben, valamint versenyeken és rendezvényeken is viselik majd.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!