Fotó: Mihály Csaba
Térségi igényekre reagálva indít új mesterképzést a gödöllői Szent István Egyetem (SZIE) Csíkszeredában. A levelezős vadgazda mérnöki mesterképzést négy félévesre tervezik, így azok is el tudják végezni, akiknek nem lenne idejük nappali tagozatra járni.
2016. augusztus 04., 19:262016. augusztus 04., 19:26
2016. augusztus 05., 11:162016. augusztus 05., 11:16
„Alapvetően amiatt a helyzet miatt gondoltuk, hogy a térségben szükség lenne ilyen képzésre, ami most Székelyföldön nyomon követhető. Konkrétan arra gondolok, hogy a ragadozók, főleg a medve, egyre inkább megjelenik az ember életterében. Mi úgy látjuk a vadgazda mérnökképzésünkön itt Gödöllőn is, hogy a vadvilág és a vadélet megőrzése egy nagyon fontos feladat, s nyilvánvalóan meg kell őriznünk az utókor számára is ezeket a természeti környezeteket, ahol a vadak élnek. Azonban az nagyon fontos, hogy az ember élőhelyét, az ember szükségletét és igényét is szem előtt kell tartanunk. A vadgazda feladata, hogy egy nagyon szigorú európai uniós ajánlást, ami a nagyvadak védelmét írja elő, valamilyen módon a lakosság érdekeivel össze tudja hangolni. Ezt viszont tanulni kell, ez egy szakma, és jelen pillanatban Romániában ilyen képzésben nem lehet részesülni” – ismertette megkeresésünkre a képzés fontosságát Magyar Ferenc, a Szent István Egyetem stratégiai és koordinációs főigazgatója.
A vadgazda mérnöki mesterképzés négy félévből álló levelező képzés lesz, olyan személyeket várnak, akik agrárium, környezettudományok, biológiai tudományok egyetemi diplomával rendelkeznek, és jelen pillanatban a munkahelyük miatt, vagy mert már gazdálkodnak, nem tudnak vállalni egy nappali tagozatos képzést. Gödöllői, Európa-, valamint Magyarország-szerte vezető oktatók és professzorok fognak oktatni, és bevonnak sapientiás és más térségi szakembereket is.
„Az a célunk, hogy egy olyan tudásanyagot gyűjtsenek össze a leendő hallgatóink, amelynek birtokában olyan projekteket koordináljanak, amelyben össze tudják hangolni a vadak ember életterében történő megjelenését, az ottani szükségleteket és igényeket is. Mi Gödöllőn azt valljuk, hogy a vadak, a medve és a vaddisznó is érték, csak ezt fel kell ismerni, és meg kell tanulni vele felelősen gazdálkodni” – tette hozzá Magyar. A képzésen 25 államilag támogatott, azaz költségmentes hely van, továbbá 10 fő számára költségtérítéses helyet is biztosítanak.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!