Fotó: Bodnár Arthur
Nem túl népszerű kezdeményezésként indult három éve, mára udvarhelyszékivé nőtte ki magát a Hadifogoly- és veterántalálkozó. A rendezvényt ezúttal jelentős dokumentációs és kutatómunka előzi meg, a szervezők feltett szándéka, hogy fotókkal tarkított kötetben adják ki a második világháborús székely veteránok visszaemlékezéseit.
2012. február 20., 18:092012. február 20., 18:09
2012. február 21., 17:442012. február 21., 17:44
Az első veterántalálkozónak Ócfalva adott otthont, a második rendezvényen Boldogfalva, Bögöz, Székelyderzs és Kányád mellett oroszhegyi, máréfalvi és farkaslaki veteránok is részt vettek. „Tavaly valósággal kiprovokálták az öregek, hogy egész Udvarhelyszékre kiterjesszük a találkozót, így partnerszervezeteink bevonásával nagyszabású rendezvényre készülünk idén” – mondta el Gál Barna szervező, a Szent László Kistérségi Társaság munkatársa. A rendezvény pontos időpontja még nincs leszögezve – bár hagyományosan május utolsó szombatjára esik –, hisz egyebek mellett a résztvevők szállítása is problémát okoz. „A lebonyolításban mindenképpen segítségre lesz szükségünk, ezért civil szervezetekkel és önkormányzatokkal is felvettük a kapcsolatot” – tette hozzá Gál, megjegyezvén: aki támogatni szeretné a kezdeményezést, adója két százalékával segítheti a Szent László Kistérségi Társaság tevékenységét. Az elmúlt évben igen népszerű lett a veterántalálkozó, mint a szervező elmondta, jelenleg legalább négy település verseng, hogy ki adjon otthont a rendezvénynek.
„Bétában egy kiadványon dolgoztunk, amikor volt szerencsém egy volt hadifogollyal beszélgetni. Elképesztő volt hallgatni, hogy az amerikai filmekből ismert háborús jelenetek itt Székelyföldön is megtörténtek. Eleinte csak közvetlen környezetemben kezdtem el tapogatózni, de szájról szájra terjedt a hír, egymáshoz küldözgettek a volt katonatársak. A beszélgetések és találkozások során kiderült: voltak olyan veteránok is, akik 40–50 éve nem találkoztak társaikkal, annak ellenére, hogy egymáshoz közeli falvakban élnek” – magyarázta Gál. A szervező azt is hozzátette, az ötlet eleinte keveseket győzött meg, a kezdeti kétkedések ellenére azonban több mint harminc veterán vett részt az első találkozón.
– Felismerve, hogy minden évben sokan meghalnak az idősek közül, párhuzamosan elkezdtük a veteránok felkutatását, hogy maradjon valamilyen nyomuk a találkozóknak. Gidó Csaba történész barátommal és Fülöp Lóránttal tehát felkeressük a veteránokat, a velük készített beszélgetéseket rögzítjük. Mára valósággal hobbimmá vált ez a tevékenység, így egyelőre önköltségen végezzük a dokumentációt, reméljük, hogy a jövőben majd lát benne fantáziát néhány vállalkozó és felkarolnak – tudtuk meg. Az ötletgazda azt is hozzáfűzte, a történelmi tények mellett a beszélgetések a személyes élményekre vannak kiélezve. Több mint másfél hónapnyi munka után tíz interjún van túl a csapat, a kötet kiadását nyárra tervezik, de addig is rengeteg a munka – mondta Gál –, hisz a Veteránok Szövetségének regisztere szerint Udvarhelyszéken 150–200 második világháborús veterán él. „Az idővel harcolunk, hisz csak tavaly kilencen hunytak el az első találkozó résztvevői közül. Vannak tehát olyan helyzetek a találkozókon, hogy egy kicsit elérzékenyül az ember. Viszont megfigyeltük, hogy az idő ebben az esetben is megszépíti a történteket, a volt katonák főként a vicces dolgokra, a bajtársi élcelődésekre emlékeznek vissza. Különben többen megfogalmazták már: maguk sem értik, ép ésszel hogyan tudták túlélni azokat az éveket” – jegyezte meg a szervező.
szóljon hozzá!