Több mint 600 személy vett részt Oklándon az április 16–20. között külföldi szakorvosok által végzett szűrővizsgálatokon. A Bács-Kiskun megyei orvosok immár hatodik alkalommal látogattak Hargita megyébe, a vizsgálatok során ezúttal is több esetben gyógyítható fázisban diagnosztizálván bizonyos betegségeket.
2012. április 22., 20:002012. április 22., 20:00
2012. április 23., 21:542012. április 23., 21:54
Hétfőtől péntek délutánig zajlottak a szűrővizsgálatok az oklándi elhelyezőközpont hálótermeiben, azonban a nagy igényre való tekintettel az asszisztensek éjjelig dolgoztak a laborban, tudtuk meg Cseke Miklóstól, Oklánd polgármesteréről. „Csütörtök estig 500 személyt számoltunk, de a részvevők összlétszámát több mint 600-ra becsülném, hisz nemcsak a község három településéről jöttek érdeklődők, hanem Csíkszeredából, Udvarhelyről, Székelykeresztúrról, Homoródalmásról, Homoródszentmártonból, Szentpéterről, Szentpálról, Recsenyédről is” – tette hozzá az elöljáró, megjegyezvén, többen érkeztek a megyehatáron túlról is, a Brassói megyei Székelyzsomborról és Jánosfalváról, valamint a Kovászna megyei Vargyasról.
Az oklándi önkormányzat, Hargita Megye Tanácsa, illetve a székelyudvarhelyi kórház közreműködésével megrendezett ötnapos vizsgálatsorozaton ezúttal 12 Bács-Kiskun megyei szakorvos vett részt: dr. Vasasné Túri Ilona klinikailabor szakasszisztens, dr. Cserényi László sebész, érsebész főorvos, dr. Szelei Béla radiológus főorvos, dr Borda Ferenc belgyógyász, diabetológus főorvos, dr. Nagy András belgyógyász főorvos, dr. Kovalcsik István gyerekgyógyász főorvos, dr. Kazacsai László szülész-nőgyógyász főorvos, prof. dr. Kondákor István ideggyógyász főorvos, dr. Oroján Iván bőrgyógyász főorvos, dr. Naszódi Péter belgyógyász, endokrinológus adjunktus és dr. Szűcs Enikő radiológiai adjunktus. A vizsgálatokat végző orvosokat Bányai Gábor, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés elnöke, dr. Svébis Mihály, a Bács-Kiskun megyei kórház főigazgatója, dr. Mészáros János, a Dél-Alföldi Régió Területi Egészségszervezési Szolgáltatóközont igazgatója, illetve annak igazgatóhelyettese, dr. Mócza György is elkísérte.
„Itt az emberek igénylik az orvosi ellátást, elmennek orvoshoz. Sikerült olyan betegségeket diagnosztizálni, amelyekről a betegek nem tudtak, például kardiológiait, ideggyógyászatit, endokrinológiait” – összegezte az oklándi szűrővizsgálatok tapasztalatait dr. Mócza György főorvos, az esemény szervezője. Dr. Svébis Mihály, a kecskeméti főkórház igazgatójának ígérete szerint amennyiben igény van rá, az orvocsoport jövőre is visszatér nemcsak Oklándra, hanem más Hargita megyei településekre is.
Egyébként a székelyudvarhelyi kórház személyzetet és különféle felszereléseket bocsátott a magyarországi szakemberek rendelkezésére. „Az emberek nagyon hamar bizalmat szavaztak ennek az orvoscsapatnak. Több olyan betegem is van, aki eddig hallani sem akart arról, hogy szakorvoshoz menjen, de most eljött” – számolt be dr. Nuszer Zoltán oklándi családorvos, majd hozzátette: tapasztalata szerint, mivel a környékbeli falvakban sok idős ember, kisnyugdíjas él, problémát okoz egy ultrahangos vagy laborvizsgálat elvégzése is, nem utolsósorban amennyiben sikerül eljutni az udvarhelyi kórházba, a várakozási és utazási idő miatt fél napba telik egy-egy egyszerű vizsgálat is.
A 2007 óta működő program során eddig Kobátfalván, Székelyvarságon, Oroszhegyen, Gyergyócsomafalván és Gyimesfelsőlokon végeztek szűrővizsgálatokat az anyaországi önkéntesek, közel 5000 személyt vizsgálva meg a megyében.
szóljon hozzá!