Országos szintű tiltakozó megmozdulásokba kezdtek a postai alkalmazottak pénteken, az akcióval a posta vezetősége által betervezett megszorítások ellen tiltakoznak. Hargita megyében 400–500 postai dolgozót érintenek az intézkedések.
2012. augusztus 12., 15:522012. augusztus 12., 15:52
2012. augusztus 12., 16:302012. augusztus 12., 16:30
A prefektusi hivatalok előtt tartandó sztrájkőrségekkel tiltakoznak a Román Posta dolgozói a társaság vezetősége által betervezett megszorítások ellen. A megmozdulás első helyszíne Bukarest volt, majd a sztrájknaptárban meghatározott sorrend szerint következnek a többi postai régióhoz tartozó megyeközpontokban történő tiltakozások. Hargita megyében, illetve a brassói régióhoz tartozó további öt megyében augusztus 20-án zajlanak a sztrájkőrségek – tájékoztatott Szabó István, a Postások Szakszervezetének Hargita megyei vezetője.
A Román Posta vezetősége nagyon kemény intézkedéseket akar bevezetni alkalmazottai ellen – mondta el a szakszervezeti vezető, hozzáfűzve, hogy ezek között leépítési hullám, bércsökkentés és különböző juttatások megvonása egyaránt szerepel. Egyébként a postai szakszervezet országos vezetőjének a központi sajtóban megjelent nyilatkozata szerint a vállalatvezetés tervei értelmében mintegy 6400 postai alkalmazottat, a dolgozók mintegy 20 százalékát bocsátják el, amennyiben az alkalmazottak nem fogadják el a bércsökkentést, valamint egyes juttatások teljes megvonását, illetve csökkentését. A postai szakszervezet elégedetlen a vállalat irányításával, hiszen a vezetőség a kényelmesebb utat választva az elbocsátásoktól és bércsökkentésektől várja a költséghatékonyság növekedését, ahelyett, hogy először a bevételek emelkedését célzó terveket dolgozna ki – tudtuk meg Szabó Istvántól.
A megszorító intézkedések terve Hargita megyében mintegy 400–500 postai dolgozót érint, őket várják majd az augusztus 20-ikai, Csíkszeredában tartandó tiltakozó megmozdulásra, noha az alkalmazottak száma annyira lecsökkent, hogy egyelőre még kérdéses, mennyire sikerül összehozni azt, hogy ők a munkát is elvégezzék, de a tiltakozásra is elérjenek – mondta el a megyei szakszervezeti vezető.
A sztrájkőrségeket követően, a posta vezetőségének reakciója után – szükség esetén – más tiltakozási formák lehetőségét is megvitatja majd a szakszervezet, ha nem érnek célt, a munkabeszüntetéssel járó általános sztrájk lehetőségét sem zárja ki az érdekképviselet – tudtuk meg a szakszervezet Hargita megyei képviselőjétől.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!