Fotó: Veres Nándor
Mintegy kétezer Hargita megyei tejtermelő gazda tesz eleget a rendkívüli tejtámogatás feltételeinek, így kérelmezheti azt, amennyiben bizonyítani tudja, hogy aktív gazdálkodó. A tejkrízis-támogatásra április 8-áig tehetők le az igénylések.
2016. március 24., 20:342016. március 24., 20:34
Mindössze két hét áll a tejtermelő gazdák rendelkezésére, hogy letegyék kérelmeiket arra a rendkívüli tejtámogatásra, amely uniós alapból a tejágazatban tevékenykedő – a tejpiac liberalizációja miatt – nehéz helyzetbe került termelőket segíti.
A támogatást szabályozó kormányhatározat értelmében április nyolcadikáig a következő feltételeknek eleget tevő gazdák kereshetik fel a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséget (APIA) az igényléssel kapcsolatban: a 2014-2015-ös évben ipari felhasználásra szánt tejkvótával (románul: cota de livrare) szerepeltek az APIA rendszerében, és 2015. március 31-én rendelkeztek lehordott csarnoki tejmennyiséggel. Továbbá aktív gazdák, ezt pedig bizonyítani tudják egy érvényes, tejfelvásárlóval kötött szerződéssel, illetve a tej eladását alátámasztó hivatalos pénzügyi aktával (számlával vagy az értékesítési könyvecske lapjával). Emellett a 2014–2015-ös évre bizonyítani tudnak több mint öt tonna lehordott tejmennyiséget – áll a megyei APIA által szerkesztőségünkbe eljuttatott sajtóközleményben.
A támogatás mértéke a termelt és értékesített tej mennyiségétől függ. Azok a gazdák, akik 5 és 20 tonna közötti tejmennyiséget értékesítettek, 240 euró támogatásra jogosultak. A 20 és 200 tonna közötti értékesített mennyiség esetében 12 euró jár minden tonna tej után. Akik pedig több mint 200 tonna tejet termeltek, azoknak 2900 eurót utalnak majd számláikra. A támogatási összegeket a kormányhatározatba foglaltak alapján legkésőbb június 30-áig folyósítják.
A megyei APIA adatbázisa alapján a megyében 2020 gazda lehet jogosult a támogatásra, amennyiben bizonyítani tudja, hogy jelenleg is aktív gazda. Emellett elmondta, az igényléshez szükséges a gazda személyazonossági igazolványának másolata, cégek esetében az egyedi azonosító szám (CUI), a kérelem letevésének időpontjában érvényes tejfelvásárlóval kötött szerződés, hivatalos pénzügyi dokumentum a tej értékesítéséről, egy érvényes banki folyószámlaszám és az APIA honlapjáról is letölthető, a gazda által kitöltött formanyomtatvány. További információkért az ügynökség munkatársai hívhatók a 0266–317.174-es telefonszámon.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!