Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei munkaügyi felügyelőség sajtótájékoztatón értékelte a 2016-os évet: a keddi találkozón kiderült, tavaly 12 halálos kimenetelű munkabaleset történt a megyében.
2017. január 31., 22:242017. január 31., 22:24
A sajtótájékoztatón Daniela Bortoş, a megyei munkaügyi felügyelőség szóvivője elmondta, feladatuk a munkaviszonyokat, a munkabiztonságot és egészséget szabályozó jogszabályok betartásának ellenőrzése – a munkavállalók védelmének érdekében. Emellett szakmai tanácsadást is tartanak a munkavállalók és a munkaadók számára.
Tavaly a hatóság munkahelyi egészség és biztonság osztálya 646 ellenőrzést tartott 592 egységnél: a tapasztalt 1053 kihágás közül 99 esetében róttak ki pénzbírságot 720 500 lej értékben, a további 954 kihágás esetében pedig figyelmeztetésben részesítették az illetékeseket. Négy esetben büntetőjogi eljárás indítását javasolták az illetékes hatóságoknak, illetve két állást szüntettek meg, mivel a munkakörülmények veszélyeztették a munkavállalók biztonságát és egészségét.
2016-ban 85 munkabaleset történt Hargita megyében, ebből 12 volt halálos kimenetelű. Összehasonlításként: tavalyelőtt húsz, 2014-ben tíz, 2013-ban pedig 17 végzetes balesetet jegyeztek a megyében. A szóvivő elmondása szerint évek óta az építkezési és fakitermelési telepeken történik a legtöbb munkabaleset, de gyakoriak a villamosenergia, a fafeldolgozó és a szállítási ágazatokban is. A munkabalesetek 54 százalékát 40 év fölötti dolgozók szenvedték el, leggyakrabban az autóvezetők, a villanyszerelők, az erdészek és az építkezésen dolgozók sérültek meg.
A Hargita megyei munkaügyi felügyelőség munkaviszonyokat ellenőrző osztálya tavaly 1448 állásadónál tett látogatást, és 40 kereskedelmi egységnél 88 feketemunkást írtak össze. Összesen 1237 kihágást azonosítottak 713 egységnél, ebből 284 esetben róttak ki pénzbírságot 933 ezer lej értékben. Tavaly 85 panasz érkezett a megyei munkaügyi felügyelőséghez, ebből 79-et tudtak kivizsgálni, hármat továbbítottak az illetékes hatóságoknak, hármat pedig semmisnek nyilvánítottak elengedő információ hiányában.
2014-ben egyébként 557, 2015-ben pedig 292 panasz érkezett, a tavalyi alacsony szám az újonnan bevezetett tanácsadásnak köszönhető. A szóvivő arra biztat minden munkavállalót, hogy panaszával bátran forduljon hozzájuk, de ezt mindenképp a munkaszerződés felbontása előtt tegyék meg, mert egy esetleges felmondás után már nem tudnak segíteni.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!