Szigorú büntetésre számíthatnak a tarlóégetők, a gyújtogatáson ért gazdák elveszítik az adott földterületre kapott támogatásokat. Az új szabályozás várhatóan tavasztól lép életbe. A tarlóégetők tettenérése viszont majdnem lehetetlen, Hargita megyében évek óta nem történt támogatásmegvonás ilyen jellegű gyújtogatás miatt.
2011. november 22., 17:492011. november 22., 17:49
2011. november 22., 19:222011. november 22., 19:22
Tavasztól minden földalapú támogatást elveszíthetnek azok a gazdák, akik felgyújtják területeiket
Várhatóan egy belső rendszabály-módosítással szigorítják majd a tarlóégetőkre vonatkozó szankciókat a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA), az intézkedés értelmében a gyújtogatáson ért gazdák elveszítenek minden támogatást az adott földterületre. A szigorítást Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár javasolta. „Van egyfajta szankciórendszer, de ez túl engedékeny, és nem éri el a célját, jelenleg többször kell tarlóégetésen fogni a gazdát ahhoz, hogy az adott területre járó támogatást elveszítse. Javaslatom arról szól – és valószínűleg elfogadásra is kerül –, hogy a gazda első tettenéréskor veszítse el a támogatást arra a területre” – nyilatkozta portálunknak Tánczos Barna.
A növényi maradványok elégetése az állandó gyepterületeken – a legelőkön, kaszálókon – nagyon káros, egyrészt a gyepterületre, de óriási kockázati tényező az erdőtüzek szempontjából is, a harmadik gond pedig az, hogy teljesen méltánytalan ez a típusú gazdálkodás azokkal szemben, akik tényleg megművelik, lekaszálják, lelegeltetik területeiket, hiszen akik ősszel vagy tavasszal leégetik a növényi maradványokat a gyepterületekről, azok is APIA-s támogatáshoz juthatnak – fejtette ki a mezőgazdasági államtitkár.
A tarlóégetések visszaszorítása érdekében a héten egy megállapodás jön létre a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA) a környezetvédelmi őrség, valamint a sürgősségi esetek felügyelősége (ISU) között.
A támogatások megvonására vonatkozó büntetés szigorításához mindössze az APIA belső rendszabályzatának módosítására van szükség, nem kell törvényt vagy kormányhatározatot módosítani. A szigorítás várhatóan tavasszal lép majd életbe – tájékoztatott Tánczos Barna.
Nagyon nehéz bizonyítani
Mint megtudtuk, a vonatkozó szabályozás szigorítására szükség van, ugyanis Hargita megyében még nem volt rá példa, hogy tarlóégetés miatt APIA-s támogatást vontak volna meg valakitől. A legfőbb gond azonban nem a többszöri tettenéréssel, hanem azzal van, hogy nagyon nehéz bizonyítani, ki gyújtotta fel az adott földterületet – tudtuk meg Tokos Attilától, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség tanácsosától. Egy tarlóégetést nem lehet észrevétlenül elvégezni, ám hiába látszik már távolról is a füst és a lángok, egy ellenőrzés során voltaképpen csak akkor lehet bizonyítani a gyújtogatást, ha a tarlóégetőt egy gyújtóval kezében, a helyszínen, tűzgyújtás közben érik tetten – közölte Tokos Attila, akitől azt is megtudtuk, hogy tarlóégetés miatt Hargita megyében még nem történt támogatásmegvonás.
Egyébként a kaszálók és legelők felégetéséért nem csak az APIA büntethet, a környezetvédelmi őrség is tekintélyes bírságot szabhat ki a gyújtogatóra, és a tűzoltóság, valamint a polgármesteri hivatalok is végezhetnek ilyen jellegű ellenőrzéseket, ám az összes hatóság és intézmény számára gondot jelent a gyújtogatás tényének bizonyítása, illetve a tettenérés.
Beigazolódott a veszélye
A mezőgazdasági területek felégetésének veszélyét jól bizonyítja Kadicsfalva végében bekövetkezett október 27-ei, Rez-tetői tűzeset is, amely szintén egy kaszáló felgyújtásának következménye volt. A terület gazdája a tűz segítségével szerette volna megtisztítani földjét, ám a szél miatt a tűz gyorsan átterjedt a környező kaszálókra, majd a közeli erdő is lángra kapott. A hatalmas tűz eloltásába a tűzoltóság mellett a kerekerdői hegyivadász alakulat katonáit is be kellett vonni, sőt civilek, erdészek és vadászok is részt vettek az öt hektáron pusztító lángok kioltásában. Összesen egy hektárnyi erdőben kellett tarvágást végezni a tűz következtében, a keletkezett kár értéke 6291 lej. Az udvarhelyi ügyészség rongálás vádjával indított eljárást a kaszáló felgyújtója ellen, aki tettéért 3 hónaptól 6 évig terjedő börtönbüntetést és pénzbírságot kaphat.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!