Fotó: Veres Nándor
A korábbi évek kifizetéséhez képest jelentősen többet kell várniuk a gazdáknak a mezőgazdasági támogatásokra. Az ígéretek szerint a következő hetekben felgyorsítják a pénzek átutalását.
2016. július 18., 18:092016. július 18., 18:09
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársai jelenleg párhuzamosan dolgoznak a 2016-os támogatási kérelmek feldolgozásával, a nyári nagy ellenőrzés előkészítésével, illetve folyamatosan bonyolítják a 2015-ös kérelmek kifizetését – ismertette Haschi András. A megyei APIA vezetője belátta, egyelőre valóban „zűrzavarosan” zajlanak a kifizetések, mivel egy olyan informatikai rendszerben kell dolgozniuk, amely nincs tökéletesen kifejlesztve.
Haschi András meglátása szerint mintegy ezer Hargita megyei gazda lehet, akinek még nem folyósítottak egyetlen lejt sem, a fennmaradó gazdáknak már került pénz a számláikra, de nekik sem a teljes támogatás. Az igazgató hozzátette, az informatikai rendszer kisebb hibái miatt történhetett, hogy még van, akiknek egyáltalán nem utaltak, mivel az még nem tudja lekövetni a gazdaságok átadását, de nehézséget okoz a lucernára, burgonyavetőmagra kért támogatások jóváhagyása is.
Ellenőrzésre készülnek
A 2016-os egységes mezőgazdasági kérelmek feldolgozásával kapcsolatban az intézményvezető elmondta, a végső leadási határidőig mintegy 26 400 kérést fogadtak el 175 ezer hektár területre. Ezen a héten elvégzik az ezekkel kapcsolatban felmerült kérdések tisztázását, az apróbb módosításokat, hogy a két három hét múlva esedékes nagy ellenőrzésekhez szükséges központi szelvényt össze lehessen állítani. „Hargita megyében újra lesz teledetekciós ellenőrzés, elsősorban a megye déli részén számíthatnak rá” – avatott be Haschi András, aki előre kéri az esetlegesen érintett gazdákat, hogy működjenek együtt kollégáikkal.
Országos szinten a legnehezebb helyzetben a nagygazdák vannak, többségük nem kapott még semmilyen támogatást az összetettebb gazdaságok miatt.
Gyorsabban történhetnek a kifizetések az elkövetkező hetekben, ígéretet kaptak ugyanis a központi intézménytől, hogy több gazdának érkezik majd jóváhagyás. „Habár tehetetlenek vagyunk, butának érezzük magunkat amiatt, hogy ilyen összevisszaság van. Számunkra is hasonló a helyzet, hiszen mi sem tudjuk előre azt, hogy mikor, hány gazdát, milyen támogatást fizethetünk ki” – vallotta be Haschi András.
Hangsúlyozta, a kifizetések folyamatosan zajlanak, a korábban bejelentett hosszabbítást is csak azért kérték, hogy ne kapjon büntetést az állam, de nem céljuk októberig elhúzni a kifizetéseket. Becsléseik szerint a teljes megyei támogatási érték felénél többet már kifizettek: a területalapú támogatások kifizetése már a végéhez közeledik, míg az állattenyésztési juttatások kifizetése éppen csak elkezdődött – ez a következő hetek prioritása.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!