Fotó: Veres Nándor
Egy emberöltőnyi ideje nem volt olyan gyenge a méztermés Hargita megyében, mint idén. Tetézi a bajt, hogy a mezőgazdasági tárca egyelőre nem fizeti ki a kedvezőtlen időjárás okozta terméskiesés miatt előzetesen megígért kárpótlást.
„A méhészek kárpótlásért fordultak a tárcához, mondván, hogy a tavaszi esőzések, majd a június 15-e utáni szárazság miatt gyenge lett a méztermés. Bár a költségvetésben megvan a pénz a kaptáronkénti 15 lejes támogatásra, amelyben megállapodtunk, egyelőre nem tudjuk ezt kifizetni nekik” – közölte Achim Irimescu.
A mezőgazdasági miniszter hozzátette, az európai rendelkezések értelmében bármely állami támogatás feltétele az igénylő által benyújtott indoklás: ez esetben ez azt jelenti, hogy a méhészeknek legkevesebb három évre visszamenőleg be kellene mutatniuk az általuk jegyzett termésre vonatkozó adatokat, ezeket összehasonlítják az idei adatokkal, és a különbözetre kiszámítják a kárpótlást.
„Sajnos egyelőre nem kaptuk meg ezeket az adatokat. Tudatában vagyok annak, hogy a méhtenyésztőknek szükségük lenne erre a támogatásra, de mivel nincs törvényes alapunk az odaítélésére, egyelőre nem tudjuk kifizetni nekik” – idézte az Agerpres hírügynökség a tárcavezetőt, aki kedden a Beszélgessen a miniszterével online fórum keretében válaszolt az érdeklődők kérdéseire.
Pontosításra lenne szükség
Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület elnöke kérdésünkre elmondta, az adózás miatt minden évben be kellett jelentsék az általuk jegyzett termésre vonatkozó adatokat a megyei mezőgazdasági igazgatóságnál.
„Elvileg nem lenne gond azzal, hogy a támogatást igénylő méhészek elkészítsék a minisztérium által kért kimutatásokat, az viszont nem világos, hogy egészen pontosan mit vesznek majd figyelembe. Ha például én termelek 20 kilogramm mézet úgy, hogy a méhcsaládokat nem kell vándoroltatnom, az nem egyenértékű azzal, akinek ugyanez a mennyiség csak úgy jött össze, hogy utaznia kellett. Nem világos, hogy a termelési költségeket figyelembe veszik-e, vagy nem” − mutatott rá a szakember.
Kiemelte továbbá, ilyen szempontból a székelyföldi méhészek vannak a legnehezebb helyzetben, hiszen amíg más térségből legtöbb 150 kilométert utaznak a méhekkel, addig a székelyföldieknek 400–500 kilométeres utakat is meg kell tenniük.
Gyenge a méztermés
Lázár Tibor azt is kifejtette, a székelyföldi méhészek idén keserű évet zárnak: tapasztalata szerint az elmúlt 50–60 évben nem volt ilyen gyenge méztermés, mint idén. A méhész évente 1200–1500 kilogramm mézet szokott kipergetni, idén alig jött össze két vödörrel. Mint mondta, a minisztérium támogatására legfőképp azoknak lenne szükségük, akik csak pár éve méhészkednek, és idén hatalmasat csalódtak.
Korábban is jelezték a gondot
Ioan Fetea, a Romániai Méhtenyésztők Egyesületének (ACA) elnöke már augusztusban a következőket nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek: „Az idei méztermés az utóbbi évek átlagának hozzávetőlegesen 45 százalékát teszi majd ki. Legalábbis egyelőre így becsüljük a megyékből érkezett információk alapján. Az akácméztermést 80–90 százalékban, a repceméztermést 80 százalékban, a napraforgó- és hársméztermést pedig 40–45 százalékban befolyásolta a kedvezőtlen időjárás. Becsléseink szerint az idei méztermés nem haladja meg országos szinten a 8000–9000 tonnát”.
A csíkszeredai Zöldi István 1980 óta foglalkozik méhészettel, jelenleg 30 család méhet tart. „Én csak az akácért vándoroltam idén, de szinte nem pergettem semmit, akik a repcére mentek, azok is majdnem csak fenntartási hordással számolhattak. A napraforgó valamennyit hozott, de az is kevesebbet, mint az előző években. A helyi méhészek, akik nem vándoroltak, ők a korábbi évi átlag legfeljebb 20 százalékát tudták teljesíteni” − foglalta össze a csíkszeredai méhész, amikor az idei termésről érdeklődtünk.
Elmondása szerint a tavalyi közepes terméshez képest idén annak mindössze 30–45 százalékát gyűjthették be a környékbeli méhészek. A csökkenés okát ő a szélsőséges időjárás mellett a kaszálók növényzetének megváltozásában, újfajta − kisebb nektárhozamú − kultúrnövények termesztésében látja. Továbbá megtudtuk, kollégáival kiszámolták, ahhoz hogy valóban segítség legyen számukra a kormánypénz, kaptáronként legalább 50 lejes támogatásra lenne szükségük − ehhez képest még az ígért 15 lejt sem akarják megadni, ami egyébként a téli etetésre sem lenne elég. Egyre inkább úgy érzik, ágazatukat semmibe veszik, nincs kellőképpen képviselve a minisztériumban.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!