Fotó: Thomas Campean
Az internet végtelen lehetőséget nyújt a praktikus felhasználók számára, nem csak virtuális világokba vezető ajtókat nyit meg, hanem valós városokba, otthonokba is eljuthatunk az egyre népszerűbb kanapéturizmus által. Világszerte több mint kilencmillió személy ajánlja fel szabad kanapéját, ágyát ingyen az utazóknak, akik nemcsak egy települést ismerhetnek meg, hanem valódi képet alkothatnak az úti céljukként választott városról, országról.
2014. július 31., 13:442014. július 31., 13:44
Megismerkedni izgalmas emberekkel, belekóstolni egy idegen város életébe – ez minden utazó álma, s talán a couchsurfing, avagy kanapészörfözés nyújtja erre az egyik legjobb megoldást immár egy évtizede. Az alapötlet a stoppoláshoz hasonlít: a kanapéturisták internetes portálján egy szabad ágyat, kanapét, hálózsáknyi helyet a padlón felajánlunk egy másik „kanapészörfösnek”. Ha utazásunk, nyaralásunk alatt nem egy szállodában vagy hostelben töltenénk éjszakánkat – legyen az spórlás vagy közösségi élmény utáni vágyakozás miatt – kanapészörfösként egy helyi lakásában szállhatunk meg. Egyszerre adunk és kapunk, hiszen a házigazda gyakran nemcsak a város nevezetességeit osztja meg vendégével, hanem hétköznapjaiba is befogadja, vendégével együtt főz autentikus ételt, hosszas eszmecserékben, beszélgetésekben és sajátos élményekben lehet része mindkettőnek.
Kapcsolatfelvétel és csomagolás
Jelenleg mintegy kilencmillió személy, a világ több mint százhúszezer településéről tagja a couchsurfing.org portálnak. A 2004-ben indult internetes oldalra ingyen lehet bejelentkezni, utazásunk előtt pedig rákereshetünk a városra, ahol időt szeretnénk eltölteni, és felvesszük a kapcsolatot azokkal a személyekkel, akik kanapéjukat osztják meg. A felkérést lehet általánosan is küldeni, vagy egy konkrét személynek, akinek a honlapon olvasott bemutatkozása felkeltette érdeklődésünket. A honlap levelezőrendszerén keresztül megszólíthatjuk és elmondhatjuk, mennyi időre szeretnénk megszállni, így mielőtt betoppanunk valakihez vagy egy idegent fogadnánk otthonunkba, beszélgetéseket, egyeztetéseket folytathatunk.
Az esetleges veszélyeket különböző biztonsági rendszerekkel szűrik ki a honlapon: egyrészt egy hivatkozásos rendszerrel, valamint egy opcionális bankkártyás ellenőrzéssel. Tehát a vendégek és gazdák választása mindenképp odafigyelést igényel, nemcsak az zenei ízlésüket kell számításba venni, hanem a többi felhasználó által hagyott hivatkozásokat és kanapészörfös beszámolókat. Vendégek és házigazdák egyaránt leírhatják véleményüket a közös élményről – legyen az pozitív, semleges vagy negatív –, ezeket később bárki elolvashatja, aki befogadna vagy kanapét igényelne.
Barátok, akikkel még nem találkoztunk
Igaz, hogy az ingyenes szálláslehetőség a kezdeményezés egyik legvonzóbb tulajdonsága, azonban nem ebben rejlik a lényege. A költségvetés csökkentése mellett a cél megismerkedni emberekkel egy adott kultúrából, az otthon, a város kevésbé ismert, de sokkal autentikusabb helyeinek megosztásával közösségi élménnyé változtatva az utazást, a turizmust. A couchsurfing.org kezdeményezői úgy írják le, hogy olyan barátokkal ismerkedhetünk meg kanapészörfösként, akikkel egyelőre még nem találkoztunk.
A székelyek is szörfölnek
Székelyudvarhelyi házigazdákra keresve közel nyolcvan, kanapékiadó személyre akadhatunk, de több tíz további kanapészörfös is akadt, akik városismereteiket, barátságukat osztják a több millió lehetséges utazóval. A tapasztalataikat nézve több udvarhelyi kanapészörfös fogadott otthonába német, angol, skót, amerikai, kanadai, spanyol, lengyel, francia, olasz, osztrák, török vendégeket és ugyanígy ők is megfordultak a világ több pontján. Néhányan nemcsak az utazásra használták fel a portált, hanem ismerkedésre is.
Abban az időszakban hallott a couchsurfingről a székelyudvarhelyi Karnovits Tünde, amikor Angliában élt. Szerinte jó kezdeményezés, főleg azok számára, akik utazásuk alatt nem akarnak a fő látványosságoknál leragadni. „Ez egy nagyon jó módszer arra, hogy az úti célodat jobban megismerd a házigazdád segítségével egy olyan oldaláról, amit egy hotelből vagy hostelből nem biztos, hogy megtehetnél. A házigazdától biztosan kérhetsz néhány olyan jó tippet, ami kívül esik az átlagos turistacélpontokon, így igazán helyi élményben lehet részed” – magyarázta Tünde az okokat, amiért ő is csatlakozott a portál felhasználói közé. Megjegyezte, amellett, hogy nagyon jó lehetőség új barátságok kialakítására, sokkal olcsóbb, mint egy szálloda.
Találkozó a kanapészörfösöknek
„Októberben hallottam egy osztrák barátomtól a couchsurfingről, amikor a bécsi vásárra készültem. Ő nem volt otthon azon a hétvégén, így ajánlotta ezt az oldalt” – mesélte Székely Emma a kezdetekről. Csatlakozása után rengeteg külföldi személlyel találkozott a honlapon, ezért úgy gondolta, szervez egy eseményt, ami által más kultúrájú emberekkel ismerkedhet meg. A Marosvásárhelyen tanuló udvarhelyi lány első ilyen jellegű rendezvénye a Lets learn hungarian with a juice! (Tanuljunk magyarul egy gyümölcslé mellett!), ahová nemcsak külföldiek, hanem vásárhelyi magyarok is jelentkeztek. A kanapészörf-találkozón számos, Marosvásárhelyen tanuló Erasmus-ösztöndíjas diákkal ismerkedett meg, néhányukkal pedig még most is tartja a kapcsolatot.
szóljon hozzá!