Fotó: Barabás Ákos
Az árvíz sújtotta udvarhelyszéki falvakban elkezdődtek a helyreállítási munkálatok: az iszapot már elhordták az emberek, de még sok munka vár rájuk az elkövetkező hetekben. Fontos a kutak fertőtlenítése is.
2016. július 05., 21:062016. július 05., 21:06
Szerdán kavicsot hordanak és a sáncokat fogják takarítani. Először Abásfalván, majd Keményfalván, csütörtökön pedig Kénos, majd pénteken Lókod következik – tudatta Jakab Attila, Homoródszentmárton polgármestere. Azt is megtudtuk, hogy önerőből dolgoztak és szervezték meg a helyreállítási munkálatokat, de kértek segítséget a megyei tanácstól is. Keddre járhatóvá tették az utakat, de szükség lesz további javításokra is. Az anyagi károkat a későbbiekben összesítik, de a jelek szerint a legszükségesebb helyreállítási munkálatok körülbelül ötezer lejbe kerülnek.
Kányád községben több faluban is szükség van segítségre. Petken az iszap eltakarításával végeztek már, de hátravan még a medertakarítási munkálat is – tájékoztatott György Sándor, Kányád község polgármestere. Hozzátette: ezt önerőből nem tudják megoldani, ők is kértek segítséget a megyei tanácstól és a vízügyi igazgatóságtól is. Előzetes felmérések alapján a magánszemélyeknél keletkezett kár értéke „olyan 15–20 ezer lej” lehet, de jóval több, ami az utakat érinti. Jegyzőkönyvet már küldtek a prefektusi hivatalba, most várják a választ. Időközben vízmintákat is kell gyűjteniük a közkutakból.
Ócfalván már megvásárolták a fertőtlenítőszereket, és elkezdték a kutak fertőtlenítését – tudtuk meg Sándor József felsőboldogfalvi polgármestertől. A községben összesen 140 ezer lejes kárt okozott az áradás. Eddig önerőből igyekeztek boldogulni, de várják a segítséget.
Az ivókutak tisztítása és fertőtlenítése nagyon fontos – közölte lapunkkal Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Keddig a megyei közegészségügytől egyetlen település sem igényelt klórmeszet gyorssegély formájában. Elmondta, ha igény van rá, akkor szakembereket is küldenek a helyszínre, vagy legalábbis pontos utasítást adnak a vegyszer használatára, hiszen különbözők a területek, illetve a kutak hozama és mélysége, valamint a fertőtlenítőszer típusa is befolyásolja, hogy mennyi szükséges belőle. „Azokat a kutakat, amelyekbe láthatóan vagy sejthetően belefolyt az ár, ki kell tisztítani” – fogalmazott. Szivattyúzni is kell a fertőtlenítés után, hiszen távoznia kell a koncentrált klóros oldatnak is, addig nem iható a víz.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
szóljon hozzá!