A rendszerváltás előtti időszak hibáinak elhallgatásához hasonlít az a folyamat, ami manapság zajlik az egészségügyi ellátórendszer működőképtelensége körül – véli Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos.
2016. november 15., 12:192016. november 15., 12:19
Katasztrofális, ami az utóbbi hetekben zajlik a betegellátásban az egészségügyi kártyák informatikai rendszerének működésképtelensége miatt – hívja fel a lakosság figyelmét a Csíki Hírlapon keresztül a kászonaltízi háziorvos, aki már több mint három évtizede kezeli a kászoniakat. Mint mondta, a rendszer az orvosok és a betegek érdekeit kellene hogy szolgálja, ehelyett pedig „országos nyomorúságnak” is nevezhetnénk azt, ami a bevezetése óta tart a romániai egészségügyben.
Leszögezte, hogy noha az informatikai rendszer a több mint egy éves bevezetése óta is gyakorta leállt, az utóbbi időben ez a probléma meghatványozódott. „Négy héttel ezelőtt négy munkanapon át nem működött. Utána egy hétig üzemelt, azt követően megint leállt három napra. Múlt hét első két napján pedig ismét leállt” – példázódott.
„Bűn”, ami manapság zajlik
Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Családorvosok Szövetségének elnöke is kifejtette véleményét a témával kapcsolatban. „A rendszer gyakori leállása nagyon megkeseríti úgy a betegek, mint a mi életünket. Nem volna szabad, és kimerem mondani azt is, hogy bűn egy egészségügyi ellátórendszert egy informatikai program működése alá rendelni, arról nem is beszélve, hogy ebben az országban egy rossz informatikai rendszernek rendelték alá. Ellenőrző eszközre szükség van a rendszeren belül, de az legyen ellenőrző eszköz és ne akadályozza a gyógyító tevékenységet. Jelen pillanatban ez a program kizárólag az orvosi ellátórendszert, a gyógyító tevékenységet akadályoztatja” – húzta alá a csíkszeredai háziorvos.
„Hosszú évek kemény munkája által valamennyire sikerült rendet teremteni a településen olyan szempontból, hogy ne legyenek elhagyatott betegek, mindenik páciens megfelelőképp részesüljön az orvosi ellátásból. Arra törekedtem, hogy minél több szívbeteg, tüdőbeteg, prosztatabeteg legyen kezelve. Egy olyan helyen, ahol én dolgozok, több száz olyan személy van, akiket az elmúlt években sikerült rendszeresen kezelni, folyamatosan nyomon követni az egészségügyi állapotukat. Viszont ehhez az kell, hogy az egészségügyi ellátó rendszer működjön. Korábban is, de mostanság főleg a rendszer gyakori leállása miatt egyre többször előfordul, hogy a krónikus betegeket nem lehet kiszolgálni időben. Mivel az informatikai rendszer körül forog az élet a rendelőben, van olyan páciens, aki azért esik ki a szükséges ellátásból, mert a gyakori leállások miatt sorozatosan nem jut hozzá az orvosságaihoz” – magyarázta Sztojka Tamás.
Mi a teendő, ha nem adják ki
a gyógyszert?
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztártól is érdeklődtünk, hogy mi a teendő, ha a rendszer leállása esetén nem adják ki az ingyenes vagy ártámogatott gyógyszereket a patikákban. Duda Tihamér vezérigazgató elmondta, hogy a gyógyszertárak ilyenkor is kötelesek kiadni az orvosságokat, de vannak esetek, amikor ez nem valósul meg. Ilyenkor a megyei egészségbiztosítási pénztár illetékeseihez kell fordulni a probléma rendezése érdekében. Az ilyenkor hívható zöld szám a következő: 0800030980.
Az előbbi gondolatsort példákkal illusztrálta. „Ha leáll a rendszer, akkor az elektronikus útvonalat kikerülve, offline – kézzel írott – recepteket kell felírjak a betegnek. Tehát adok egy papírt a kezébe, de ezzel csak azt érem el, hogy elmenjen az ajtóm elől, mivel a következő lépésnél elakad. A gyógyszertárak ugyanis nem adják ki minden esetben a szóban forgó recepteket, amíg az nem kerül be az elektronikus rendszerbe. Így amikor a rendszer több napra is leáll, akadnak fennakadások a gyógyszerek kiadásával kapcsolatban is” – fejtette ki a háziorvos.
Így – fűzte hozzá – a legtöbben nem fognak harmadszor is bejönni a receptjükért, ha már kétszer jöttek, de hiába. „Az ilyen megszakítások miatt többen abbahagyják a gyógyszeres kezelést, ugyanis semmi garanciájuk nincs, hogy ez a »ronda rendszer« holnap vagy holnapután működni fog. Hiába mondom a páciensnek, hogy szedje a gyógyszert, ha nincs amit szedjen” – panaszolta Sztojka.
„Emellett az akut betegek, főképp a fiatalabbak egyszerűen nem tudják érvényesíteni a jogaikat, mivel a rendszer leállása esetén sokszor ők is képtelenek kivenni az ingyenes vagy ártámogatott receptjeiket. Ha lennének a megyében működő, erős betegjogvédelmi civil szervezetek, szerintem nyugodtan beperelhetnék a rendszer működtetőit, és meg is nyernék a pert” – jegyezte meg a háziorvos. Az illetékesek részéről pedig – fűzte hozzá – sem a megyei, sem az országos biztosítópénztár soha egy szóval sem kér elnézést azoktól, akik kárvallottjai ennek a helyzetnek.
„Igaz, a biztosítópénztár küld elektronikus körleveleket, hogy hogyan járhatunk el a rendszer leállása esetén, de ez sokszor csak elviekben működik. Cinikusnak tartom, hogy senki nem mond semmit. Úgy tesznek mintha minden működne. Ez hasonlít a rendszerváltás előtti időkre, amikor sok minden csapnivalóan rosszul működött, de nekünk azt mondták, ez így jól van. Nekem már elegem van az ilyenből” – fakadt ki Sztojka Tamás.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!