Tizenegy centiméter hiányzott ahhoz, hogy hegyvidéki településsé válhasson Etéd, és ezáltal hátrányos helyzetű besorolást kaphasson. Az utolsó kétségbeesett lépésként megtett próbálkozásra azért szánta el magát a község vezetősége, hogy több területalapú támogatáshoz jussanak a gazdák a károkat okozó medvék miatt. Interjú Szőcs László etédi polgármesterrel.
2016. december 29., 14:012016. december 29., 14:01
– Több medvetámadás is volt Önöknél idén. Született megoldás a problémára?
– Tegnap is sétált a nagyvad a település utcáin, sőt úgy tudom, kárt is okozott a gazdáknak, ugyanis egy juhot elrabolt, és a kukoricát is megdézsmálta egy portán. Ráadásul fél hétkor már a falvakban sétál a ragadozó, így jó eséllyel emberek is összefuthatnak vele és nagy baj történhet. Semmi sem változott a medvekérdésben nálunk, nem értem, hogy mi történik. Úgy látom, túl van szaporodva a populáció. Persze, ha a gazda jön, hogy kára van, próbálunk segíteni a kárigénylés leadásában. Egyébként hajszálon múlt, hogy államilag nem minősítették hegyvidéknek Etéd községet, ami a gazdák által igényelt földtámogatás nagysága miatt lett volna fontos. Ehhez hatszáz méter feletti átlagmagasságra lett volna szükség, nálunk tizenegy centiméter hiányzott. Kudarcként éltük meg a helyzetet. Ha sikerült volna hátrányos vidékké nyilváníttatni a térséget, akkor száz euróval több uniós földtámogatást kaphattak volna a gazdák hektáronként. Ha az utóbbi kilenc évet vizsgáljuk, amikortól lehet igényelni a szubvenciót, akkor ez több mint 3,6 millió eurós bevételkiesést jelent. Ebből a pénzből sokat lehetett volna tenni a birtokok védelméért. Azt szeretnénk, ha legalább a medvék miatt megkapnánk a hátrányos minősítést. Várom, hogy megalakuljon az új kormány, és akár egy törvénymódosítási javaslatot is kidolgozok ennek érdekében.
– Ez a legégetőbb gondja a községnek, vagy vannak más problémák is?
– Elsősorban infrastrukturális problémákkal küszködünk, főleg jó utakra lenne szükség. Úgy vagyunk, hogy minden fontos, de egyszer legyen hol járni. A legtöbb utunk Hargita megye önkormányzatához tartozik, így tőlük kell várnunk a beruházásokat. A többi út és utca ugyan a polgármesteri hivatalhoz tartozik, de három év után most jutottunk el addig, hogy ezeket telekkönyveztetni tudtuk, ami a munkálatokhoz szükséges pályázások előfeltétele. Most már forrásokat keresünk a kivitelezéshez. Korszerűsíteni kell például a Szolokma és Küsmöd közötti utat, illetve a Siklód és Alsósófalva közöttit. Utóbbi teljesen járhatatlan. Ennek feljavításáról már voltak egyeztetések a parajdi önkormányzattal, hiszen egy közös projektben gondolkodunk. Ezek mellett Hargita Megye Tanácsánál is lobbizunk, hogy aszfaltozzák le a Kőrispatak és Maros megye határa közötti útszakaszt.
– Az ivóvíz-hálózati rendszerrel vannak-e problémák?
– Az elmúlt években sajnos azt tapasztaltuk, hogy egyre inkább fogy el a víz a kőrispataki kutakban, így időszerű, hogy ott is kiépítsük az ivó- és szennyvízhálózati rendszert. Pályázni szeretnénk ennek érdekében. Etéden és Küsmödön már kész a rendszer, rövid időn belül átadjuk a szolgáltatónak.
Életrajzi adatok
Szőcs László 1984. február 25-én született, Kőrispatakon nőtt fel. Kolozsváron diplomázott politológia szakon, 2008 óta Etéd polgármestere. Házas, három gyermek apja. Hobbija a fotózás, de szalmakalapokat is készít, ahogyan édesapjától tanulta. A lekvárkészítés szintén szabadidős tevékenységei közé tartozik.
– Melyik megvalósításra a legbüszkébb?
– Örülök, hogy elkészült az énlaki ravatalozó, és annak is, hogy idén sikerült elindítanunk az egyháztámogatási programot, vagyis pályázatokat írtunk ki. Egyébként hasonlóan jártunk el a kulturális rendezvények esetében is. Ezeket a programokat mindenképp szeretnénk folytatni, sőt kiterjeszteni más területekre is, hiszen úgy látom, az egyházaknak is jól jön minden lej. Büszke vagyok ugyanakkor arra, hogy minden településen építettünk, illetve felújítottuk a ravatalozókat, valamint középületeket, utakat, hidakat is korszerűsítettünk. Nem feltétlenül az a fontos, amit el tudtunk érni, hanem hogy megbirkóztunk a ránk szakadó problémákkal. Ilyen például az is, hogy kijavítottuk az árvizek okozta károkat.
– Milyen nagyobb megvalósításokat tervez az elkövetkező négy évre?
– Etéd központjában felújíttatunk egy épületet, amelyben vendégszobákat, eskető-, valamint tanácstermet szeretnénk berendezni. Kőrispatakon egy kisebb focipályát építenénk, az etédi iskolában pedig játszóteret, korszerű játékokkal. Énlakán egy szociális központot rendeznénk be a régi iskola helyén, ahol nemcsak időseknek, hanem például hátrányos helyzetű gyerekeknek is szerveznék foglalkozásokat. Itt akár egészségügyi ellátásban is részesülhetnének. Ez egyelőre hosszú távú terv, szeretnénk pályázni a megvalósítások érdekében.
Úszómedence és edzőterem is lesz az új szabadidőközpontban, amelynek alapozási munkálatai egy hónapja kezdődtek el a régi székelykeresztúri edzőpályánál. Összességében harmincmillió lejes beruházásról van szó.
Nagyszabású keresőakciót indítanak az eltűnt székelyderzsi fiatalember felkutatása érdekében, minden környékbeli önkéntes tűzoltóságot arra kérnek, lehetőség szerint csatlakozzanak a csütörtök reggeli akcióhoz.
Beszédes adat, hogy miközben az összes fontosabb székelyudvarhelyi városházi alintézmény büdzséje növekedett idén, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség költségvetése jelentősen csökkent. Az egység a helyzet orvoslásában bízik.
Székelyudvarhelyen is komoly problémát jelent a parkolóhelyek hiánya, az autók száma folyamatosan növekszik, miközben a parkolóhelyek kialakítására rendelkezésre álló területek végesek. Ezen szeretne segíteni néhány helyszínen a városvezetés.
Megépült a félemelet, zajlik az épület szigetelése, ám a megpályázott támogatás hamarosan elfogy, így újabb forrásra lesz szükség ahhoz, hogy októberben befejeződhessen a homoródszentmártoni községháza felújítása.
Sérültek nem voltak, csak anyagi kár keletkezett a Szentegyháza határában történt hétfői baleset nyomán – tudtuk meg a szentegyházi önkéntes tűzoltóktól.
Kaputól kapuig címmel hirdet pályázatot a Szentegyházáért Pro Urbe Egyesület és Szentegyháza Polgármesteri Hivatala, amellyel a régi székely kapuk felújítását és újak állítását támogatják.
Teljesen lezárják a Kornis Ferenc utca egy részét a Székely Támadt-várnál zajló munkálatok miatt kedden és szerdán – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székelyudvarhelyen lassan ébredezik a természet, bár a fák még nem borultak virágba. Egy esős tavaszi délelőtt sétáltunk végig a város parkjaiban és utcáin, hogy megörökítsük ezt a különleges, kicsit késlekedő átalakulást.
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal két alkalmazottját felfüggesztették munkaviszonyából, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt ellenük is, egy 2019-es ügyvédfogadási ügy kapcsán.
szóljon hozzá!