Fotó: Thomas Campean
Erdőtüzek lokalizálása, állatok megfigyelése, meteorológia, felderítés és mentés, ipari fotózás – ezeken és még sok más területen alkalmazható a több propelleres, távolról irányítható légi jármű, az úgynevezett quadcopter, melynek legújabb változatát csíki fiatalember fejlesztette ki, székelyudvarhelyi támogatással.
2014. június 05., 13:272014. június 05., 13:27
2014. június 05., 14:282014. június 05., 14:28
Bustya Attilát gyermekkora óta foglalkoztatják az újító jellegű technológiák, jelenleg a brassói Transilvania Egyetem 28 éves mesteri hallgatója, de dolgozott már a Hágai Szabadalmi Hivatalnál is. 2008-ban – államvizsgatémaként – a ledes égők alkalmazásának hasznosságát vizsgálta, majd három évvel később érdeklődni kezdett a háromdimenziós nyomtatógépek iránt, amelyek felgyorsítják a prototipizálást. Mivel anyagi szempontból elérhetetlen volt számára egy ilyen gép megvásárlása, legtöbb idejét a nyomtató ingyenes terveinek tanulmányozásával töltötte, majd eldöntötte, hogy megépíti saját változatát. Az elhatározást siker követte.
Ez egyébként elengedhetetlen volt ahhoz, hogy tavaly nekifoghasson a quadcopter elkészítéséhez, hiszen ennek egyes alkatrészeit a nyomtató segítségével tudta legyártani. Álmainak megvalósításához ez még nem volt elég, anyagi keretének korlátozottsága folyton gátakat emelt elé. Tőkehiány miatt már majdnem feladta munkáját, ám a legjobbkor nyújtott segítséget neki a székelyudvarhelyi Matrica Rt., amely a copter darabjainak elkészítéséből vette ki részét.
Gergely László, a vállalat ügyvezető igazgatója portálunknak elmondta, hogy a tervező egy különleges alkatrész elkészítésében kérte az Rt. segítségét, mivel nem voltak megfelelő eszközei ennek kivitelezéséhez. „Fontosnak tartom, hogy támogassuk a fiatal mérnököket, mivel kevesen vannak, akik a kutatás terén dolgoznak, és még kevesebben, akik saját tőkeforrásaikat is hajlandók feláldozni a siker érdekében” – tette hozzá az ügyvezető.
Az új gép megalkotója még kiemelte Balázsi Csabát, a Hargita Megyei Kereskedelmi Kamara elnökét, aki szintén hozzájárult támogatásával a projekt kivitelezéséhez. Az első modellt idén februárban próbálhatta ki a tervező, amely a papíron kiszámolt félórás repülési idő helyett negyven percet maradt a levegőben. Ezzel a prototípussal első díjat nyert a brassói egyetem Tudományos Diákköri Konferenciáján. Erőt merítve a sikerből újabb modellt készített – méreteiben nagyobbat az előzőnél –, amellyel szintén győzött az idén májusban megrendezett Diplomások a cégek előtt elnevezésű pályázaton, ahol 30–40 multinacionális vállalkozás vezetői vettek részt megfigyelőkként.
Miben más az új prototípus?
A tervező rámutatott, hogy a modell nemcsak a gyártási árban, hanem a repülési időben, illetve súlyban is jobban teljesít az azonos kategóriájú járműveknél. Amennyiben az anyagiakra gondolunk, a találmány 1500 euróból legyártható, szemben a 4000 eurós versenytársával. Egy másik előnye, hogy mintegy háromszor több ideig képes a levegőben maradni (összesen 61 percet) a forgalomban lévő típushoz viszonyítva, melynek teljesítménye csupán 19 perc. E képessége összefügg azzal is, hogy a váz súlya 87 gramm, míg a jelenlegi modelleké több mint négyszerese ennek.
A quadcopter hasznosíthatósága
Akár állatokat is terelhetünk a járművel, hiszen beépített GPS-rendszerének köszönhetően programozható arra, hogy emberi vezérlés nélkül egy előre meghatározott útvonalon haladjon. A meteorológiában is hasznos lehet, mivel könnyedén szerelhetők rá különböző nyomásmérők, amelyek segítségével gyors és pontos adatokat kaphatunk az időjárás pillanatnyi alakulásáról. A mérők mellett akár kamerát is csatolhatunk a quadcopterre.
„Képzeljük el, hogy egy magas torony tetején kell javítani valamit, és még mielőtt felmászna bárki az emelvényre, már pontosan meghatározható a probléma jellege, így megfelelő felkészültséggel foghatnak neki a meghibásodás kiküszöbölésének. Esetenként egy lent felejtett alkatrész sem okozhat gondot, hiszen pillanatok alatt orvosolható a tévedés. Ugyanakkor gondoljunk, bele mennyivel másabbá válnak a sajtóközvetítések a csatolt videofelvevővel vagy fényképezőgéppel, ha egy tömegrendezvényről beszélünk. Ezek mellett rengeteg idő és pénz spórolható meg azzal, hogy a napjainkban egyre többször előforduló téves riasztások okozta problémákat kizárhatjuk, mivel a kis járműtől már a biztonságért felelős alkalmazottak helyszínre érkezése előtt pontos adatokat kaphat a szolgáltató a kérdéses területről” – sorolta Bustya, hozzátéve, hogy akár az állatok viselkedéséről is egyedi képeket kaphatunk, hiszen nincs szükség emberi jelenlétre a gép munkájához. Természetesen az itt felsoroltak csupán töredékét képezik azon területeknek, ahol a quadcopter megkönnyítheti az emberek munkáját, hiszen az alkalmazásoknak csak a képzelet szabhat határt.
Jövőt illető tervek, világrekord
A székelyföldi fiatalember kihangsúlyozta, mindenképpen szeretné folytatni megkezdett munkáját, melynek következő lépése egy új világrekord felállítása lenne. Elmondása szerint már csak karnyújtásnyira van a jelenlegi, mintegy kétórás repülési csúcs megdöntésétől. Ennek megvalósításához csak a pénz hiányzik, hiszen a legújabb modell megalkotásához már összeálltak a tervek. Lehetősége nyílt arra, hogy kölcsönkérjen egy még jövőben forgalomba kerülő sűrített energiahordozó akkumulátort egy japán gyártótól, melynek segítségével – véleménye szerint – biztosan sikeres lehet a rekordra tett kísérlete. Emellett szeretné megvalósítani találmánya sorozatgyártását, és természetesen folyamatosan dolgozik a jármű hatékonyságának növelésén.
Fülöp-Székely Botond
szóljon hozzá!