Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt évek tej-kifli programjainak nagy rejtélye, miként nyerhet a közbeszerzési eljárásokon a helyi cégekkel szemben egy Hargita megyétől több mint kétszáz kilométer távolságra bejegyzett vállalkozás. Utánajártunk, hogyan éri meg péktermékeket szállítani ilyen távolságból a megye tanintézeteibe, és hogy miként válik a minőség mellékes szemponttá a gyerekeknek biztosított termékek esetében.
2016. november 28., 10:372016. november 28., 10:37
2016. november 28., 13:322016. november 28., 13:32
A múlt hét elején, a szokásosnál is nagyobb késéssel megérkeztek az első péktermékek a Hargita megyei tanintézetekbe, és számos iskolában keserűen vették tudomásul, hogy a gyerekeknek idén is az a tordai cég szállítja a tízórait, amelynek a termékeire már számos panasz volt az elmúlt években. Ez várhatóan idén sem lesz másként, hiszen a vállalkozás a helyi cégekkel szemben nem naponta szállít, hanem hetente egyszer, a péktermékek pedig a kiosztásig az iskolákban állnak.
A tej- és péktermékeket gyártó Hargita megyei cégeknél érdeklődve egy egészen bizarr kép áll össze a tej-kifli programra vonatkozó törvény visszásságairól. A jogszabály ugyanis a nem helyi vállalkozások számára lehetőséget ad a ritkábban történő szállításra. Minél távolabbi egy cég, annál ritkábban kell szállítania, ötven kilométernél messzebbről már csak hetente. Így viszont annyira lefaraghatja a szállítási költségeket, hogy a távolság ellenére is csak nehezen tudnak versenyre kelni ajánlatával a helyi vállalkozások. Noha rövid szavatossági idejük miatt kifliket csak két napra lehet szállítani, ezt is ki lehet játszani többletfuvarok beiktatása nélkül: a heti adagban két napra elegendő kiflit szállít a cég, a maradék napokra pedig kekszet. Ha még a termékek súlyával is trükközik – amire volt példa az elmúlt években – és a felhasznált alapanyagok minőségére sincs tekintettel, akkor a távolság dacára voltaképpen verhetetlen árral jelentkezhet a közbeszerzési eljárásra.
Azért, hogy a félreeső településeken is megérje a gyártóknak biztosítani a tej-kifli programos termékeket, a távoli helységek esetében a törvény lehetőséget ad a ritkábban történő szállításra. Ez viszont azt eredményezte, hogy jobban megéri távolra szállítani, mint közeli településre – mondja Simon Szilárd, a Lactis Kft. menedzsere. A magyarázat az, hogy a programban részt vevő vállalkozások számára az alapanyag és a csomagolás ára mellett a szállítás jelenti az egyik legjelentősebb költségtételt, így ha ezen tudnak spórolni, piaci előnyre tesznek szert.
A vonatkozó törvény miatt hátrányos helyzetbe kerülnek a helyi cégek, holott a cél éppen az lenne, hogy friss és minőségi termékeket kapjanak a gyerekek. Egy távolról ideszállított kifli viszont soha nem tud friss lenni – fogalmazott Simon, hozzáfűzve, a nagytermelők annyira lenyomják az árakat a tej-kifli programban, hogy a kisvállalkozások nem tudnak versenyre kelni velük.
A közbeszerzési eljáráson ajánlott árak annyira nyomottak, hogy gazdaságosság szempontból még egy helyi cégnek sem éri meg bekerülni a tej-kifli programba. A nagygalambfalvi Bachus pékség tavaly úgy vett részt ebben, hogy csak az eladási útvonalán található iskolákba vállalt szállítást. Bár a szállítási költségeket megspórolták, a bevétel épphogy fedezte a kiadásokat – magyarázta a tulajdonos. Bakos Károly hozzátette, esetükben a tej-kifli program csupán arra volt jó, hogy megnövelje a vállalkozás forgalmát, így „ha bankba kellett menni, jól mutattak a cégadatok”. Nagyon egyszerűen meg lehetne oldani a távolról szállított termékekkel kapcsolatos problémát: meg kellene vizsgálni, hogy a közbeszerzésen kiválasztott árból miként lehet ehető kiflit szállítani Tordáról egy galambfalvi iskolába. Meg kellene nézni a termékgyártásnál felhasznált lisztet, hogy az egyáltalán megfelel-e az élelmiszeripari lisztek kritériumainak, vagy csak egyszerű takarmányliszt – mondja a pékségvezető, aki nem érti, miért nem indult még ilyen jellegű kivizsgálás.
A Hargita megyei önkormányzat elnökénél arról érdeklődtünk, a termékek szavatossági idejétől függetlenül mennyire tartja elfogadhatónak, hogy egy cég több száz kilométeres távolságból egy hétre leszállítja a péktermékeket a Hargita megyei iskolákba. „Sajnos a törvény szerint a 25–50 km távolságra lévő cégek heti kétszeri, az 50 kilométernél távolabb helyezkedő cégek pedig heti egyszeri szállításra kötelesek, míg a helyi cégeknek naponta kell szállítaniuk a termékeket, így a tordai cég is megengedheti magának, hogy heti egyszeri alkalommal szállítsa le az egy heti péktermékadagot, ami nem korrekt” – írta válaszában Borboly Csaba. Az esetleges szerződésbontás lehetőségével kapcsolatban azt közölte, hogy a termék minőségét, szavatosságát, szállítását törvény szabályozza, ha rossz a termék, nem megfelelő a csomagolása, az állaga, a súlya, a szavatossága, akkor jelenteniük kell az iskoláknak, és hogy csak két büntető jegyzőkönyvvel végződő eset után tudnak szerződést bontani a céggel. „A rossz minőségű terméket ellenőrzi a közegészségügyi igazgatóság, szerződést megszüntetni csak akkor lehet, ha kétszer is megismétlődik a szabálysértés és az illető cég nem tesz semmit ellene” – közölte Borboly Csaba
A tordai cég termékeire egyébként számos panasz volt az elmúlt években, a megyei élelmiszer-biztonsági igazgatóság és a fogyasztóvédelmi felügyelőség is vizsgálta a termékeket, utóbbi több alkalommal is bírságot rótt ki a péktermék minőségével, súlyával és szállítási idejével kapcsolatos problémák miatt. Szerződésbontás azonban nem történt. A megváltozott közbeszerzési törvénynek köszönhetően a cég idén számos Hargita megyei település esetében négy évre köthetett szerződést a tej-kifli programos péktermékek biztosítására. Az iskolákban nem örülnek ennek. Nem jó a termékek minősége – közölte a pedagógusok által elmondottak alapján Lukács Barna, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola igazgatója. A tanintézetbe múlt hétfőn érkezett meg az első szállítmány, most hétfőn érkezik a következő, ugyanis a tordai cég az egész heti tízóraiadagot kiszállította. Két napra kiflit kaptak a gyerekek, a maradék háromra kekszet.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!