A teljes székelyföldi turizmusra hatással lesz a parajdi tragédia

Évente mintegy félmillió látogatója volt a parajdi sóbányának. A katasztrófa az egész térség turizmusa számára veszteséget jelent

Évente mintegy félmillió látogatója volt a parajdi sóbányának. A katasztrófa az egész térség turizmusa számára veszteséget jelent

Fotó: Barabás Ákos

Nem csak a parajdi, a sóvidéki, a teljes székelyföldi turizmusra kihat a katasztrófa, ami a térség legfontosabb idegenforgalmi desztinációjával történt. Az ágazatban elkerülhetetlen bevételkiesésekkel számolnak, de újratervezéssel is.

Széchely István

2025. június 02., 07:512025. június 02., 07:51

Kétségbeesett helyzetbe sodorta a bányakatasztrófa Parajd lakosságát, a településen élők ugyanis mintegy 80 százalékban, közvetve vagy közvetlenül a turizmusból éltek mindeddig, illetve a bányától függött a megélhetésük. Nem maradnak magukra – az elmúlt napok során kiderült, hogy a román és a magyar államtól is segítséget kapnak, de az is egyértelművé vált, hogy a sóbányát nem tudja pótolni semmi. Még nem tudni, hogy megmenthető-e, és miközben a bányát adminisztráló Salrom (Országos Sóipari Társaság) – amely évek alatt sem tudta megelőzni a katasztrófa bekövetkeztét – három héten belül kívánja megoldani a patak biztonságos elvezetését, a mélyben a több millió köbméter víz folyamatosan oldja ki a sót a hétszintes bánya falaiból.

Van olyan geológus, aki szerint lehetséges, hogy a bányát már csak a víznyomás tartja egyben.

Megtörténhet azonban az is, hogy megmenthető a sóbánya – rosszabb esetben csak a felső szint, azaz a turisztikai és kezelőbázis –, de erre csak egy kiterjedt szaktanulmány adhat választ, ami 3-4 hónapon belül készül el.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A térség turizmusában vasárnap, a nyári turisztikai szezon első napján egy új időszámítás kezdődött el, amelynek már nem része a legjelentősebb székelyföldi idegenforgalmi célpont, a parajdi sóbánya. A parajdi turizmus megmentése érdekében Bíró Barna Botond, a Hargita Megyei Tanács elnöke válságcsoportot hívott össze, amely pénteken megtartotta első egyeztetését.

Idézet
Teljesen új turisztikai stratégiára van szükség. Parajd átmeneti időszakot él meg, amely összefogást, alkalmazkodást és minden érintett – önkormányzat, vállalkozók, lakosok és turisták – aktív részvételét igényli”

– jelentette ki a megyei önkormányzat elnöke, aki szerint a sóbánya fontos, de Parajd turizmusa nem merül ki ebben.

Érkeznek az ígéretek, de még ködben a jövő

Ezen a véleményen van a Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke is, noha az elmúlt napok történéseinek hatása és a kimerültség miatt hirtelen nem is találta a szavakat arra a kérdésünkre, hogy mire lenne szüksége a parajdi turisztikai vállalkozásoknak ahhoz, hogy a bánya nélküli – remélhetőleg csak átmeneti – időszakot átvészeljék.

A sóvidéki települések közös turisztikai csomagot dolgozhatnának ki, de Moldován László szerint konkrét lehetőségként tekintenek a magyar kormány által működtetett Határtalanul programra is, és ezzel kapcsolatban is folynak megbeszélések. Hétfőn ugyanakkor a magyar kormány részéről, a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül érkező segítségről is tájékoztatást kapnak Parajdon, „és a helyi politikai képviseletünktől is kaptunk ígéreteket” – mondta. Szombaton Nicușor Dan államelnök is pénzügyi segítséget ígért parajdi látogatásán a turisztikai vállalkozásoknak és a bánya dolgozóinak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A turisztikai egyesületet civil felajánlások ügyében is megkeresték. Magyarországról vették fel a kapcsolatot az egyesület elnökével, azzal a szándékkal, hogy

az ottani közösség tagjai gyűjtést szerveznének, illetve egyénileg támogatnának kisebb parajdi panziókat.

Van ok a bizakodásra, de azt egyelőre még felbecsülni sem tudják, hogy a sóbánya hiánya mekkora kiesést fog okozni, ugyanis „azt a gyógyhatású levegőt nem lehet pótolni”. A gyógyturizmust a sós víz által próbálják meg életben tartani, a wellnessközpontnak saját termálforrása van, és a visszajelzések szerint a víznek kimondottan jótékony a hatása – mondta a turisztikai egyesület elnöke.

A sós vizű strand megnyitása azonban még kérdéses, azt ugyanis a bányából táplálták.

Parajdon már most 80 százalékos visszaesést tapasztalnak a turizmusban, Moldován László szerint a wellnessközpont az egyetlen, ahol csak kis mértékben csökkent a látogatók száma.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Dominóhatás

A sóbánya bezárása óta Korondról szinte teljesen eltűntek a belföldi turisták. Parajd, Korond, Szováta, és negyedikként Farkaslakát is sóvidéki településekhez számolva, a térség idegenforgalma azonos, a látogatók számára egy turisztikai csomagot jelent – mondja Ravasz Mihály, a Korondi Turisztikai Egyesület elnöke. Szerinte az említett települések idegenforgalma biztosan érezhetően meg fogja szenvedni a parajdi sóbánya hiányát. Ő

minimum 30 százalékos visszaesésre számít. Ez Korondon leginkább a főutcán található, kerámiákat és ajándéktárgyakat kínáló boltok forgalmán fog meglátszani,

véli a turisztikai egyesület vezetője. A szállásfoglalásokat kisebb mértékben érinti majd a kiesés, ugyanis tapasztalataik szerint főként a kikapcsolódási céllal, 2-3 napra érkező turisták körében voltak olyanok, akik Korondon szálltak meg, ha Parajdon már nem találtak szabad szálláshelyet. Azok viszont – jellemzően családok –, akik kezelési céllal, hosszabb időre mentek Parajdra, mindig ott szálltak meg – magyarázta Ravasz Mihály. Korondra viszont mindkét vendégkategória ellátogatott ajándéktárgyakat vásárolni, és ennek a hiányát már érzik a településen.

Idézet
Már most látható, hogy belföldi vendég nagyon-nagyon kevés van”

– fogalmazott a turisztikai egyesület elnöke, aki szerint megmaradhat a turizmus Parajdon, de meg fog változni, ugyanis „a sóbányát semmivel nem lehet pótolni”.

Nem reménytelen a parajdi turizmus helyzete

Az egész székelyföldi turizmusra kihat a bányakatasztrófa következménye, és a gyógyturizmust ugyan nagyon nehéz lesz pótolni, de a helyzet nem reménytelen László Endre, a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) székelyföldi képviselője szerint.

„Szerintem mindenképpen ki fog hatni, hiszen, ha nagy általánosságban nézzük, a székelyföldi turizmusnak egyik nagyon fontos régiója Sóvidék” – fogalmazott, arra is kitérve, hogy a székelyföldi turisztikai célpontok csúcsán volt a parajdi sóbánya. A föld alatti turisztikai és kezelőbázisnak évente mintegy félmillió látogatója volt.

Idézet
Ha megnézzük a buszos körutakat, mindegyiknek, a kis és a nagy erdélyi körutaknak is mindenképpen benne volt a programjában a parajdi sóbánya.”

László Endre szerint a legnagyobb problémát a gyógyturizmus kiesése jelenti, ami azért is komoly gond, mert ezek a kezelések hosszas – akár egy-két hetes – ott-tartózkodást jelentettek eddig, és ezt nemigen lehet mással pótolni.

Idézet
Nagyon fájdalmas az, hogy a sok gyógykezelésre járó asztmás és más légúti megbetegedésben szenvedő gyermek és felnőtt nem lesz ahová menjen”

– mondta a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke. Abban az értelemben is fájdalmas veszteség a parajdi sóbánya – folytatta –, hogy két év múlva Hargita megye viselheti az Európa Gasztronómiai Régiója címet, és a sóbánya olyan sikeres gasztronómiai rendezvények helyszíne is volt, mint a Taste of Transylvania Underground.

László Endre szerint azonban nem reménytelen a parajdi turizmus helyzete, amiből van kiút. Ha a szakma összefog – ami egy nagyon szép kezdeményezés lenne – és a turisztikai vállalkozások számára utat mutat marketing és promóciós szempontból, „akkor van jövő”. „A szaktanácsadás nagyon fontos, mert eddig nagyon jó helyzetben voltak, maguktól is megteltek a szálláshelyek, de most egészen megváltozott a helyzet. Most van szabad szoba és azt el kell adni” – hangsúlyozta a turisztikai szakember. Arra a kérdésünkre, hogy ezt miként tudják megtenni, László Endre azt mondta, Parajd számára egy lehetőség például az, hogy szállásárak tekintetében olcsóbb, mint Szováta. Korábban az volt, hogy a Szovátán üdülők átjártak a parajdi sóbányába, de ez történhet fordítva is, úgy, hogy a turisták egy része Parajdról jár át a Medve-tóra, vagy akár Korondra és környékére.

A sóbánya volt ugyan a fő attrakció mindeddig, de még rengeteg más programlehetőség van a környéken – lényegében egy új turisztikai csomagot kell összeállítsanak Parajdon,

véli a szakember. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hasznos, hogy a koronavírus-járvány idején megedződtek a turisztikai vállalkozások, és most felidézhetik a tapasztalatokat, hogy akkor mi működött, és alkalmazhatják azokat. A lakosság, leginkább az állami szférában dolgozók pedig azzal segíthetnék a parajdi turisztikai vállalkozásokat, hogy üdülési jegyeiket ott használják fel. „Tehát

Idézet
nem pánikolni kell, hanem gondolkodni és dolgozni”

– fogalmazott a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 22., kedd

Tömeges leépítés, ezúttal ismét a bútoriparban

Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.

Tömeges leépítés, ezúttal ismét a bútoriparban
2025. július 22., kedd

Mielőbb kivitelezőt kell találni az oroszhegyi szennyvízhálózat kiépítésére

Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.

Mielőbb kivitelezőt kell találni az oroszhegyi szennyvízhálózat kiépítésére
2025. július 22., kedd

Idén is megünneplik a jubiláló házasokat Székelyudvarhelyen

Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.

Idén is megünneplik a jubiláló házasokat Székelyudvarhelyen
2025. július 21., hétfő

Megfeleződött a látogatók száma a parajdi Lepkeházban

Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.

Megfeleződött a látogatók száma a parajdi Lepkeházban
2025. július 20., vasárnap

Megkönnyíti az ügyintézést a székelyudvarhelyi városi applikáció

Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.

Megkönnyíti az ügyintézést a székelyudvarhelyi városi applikáció
2025. július 19., szombat

Környezetvédelmi miniszter: nem az a kérdés, hogy beomlik-e a sóbánya, hanem hogy mikor

A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Környezetvédelmi miniszter: nem az a kérdés, hogy beomlik-e a sóbánya, hanem hogy mikor
2025. július 19., szombat

Pirkadatkor indult a közös kaszálás Nyikómalomfalván

Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.

Pirkadatkor indult a közös kaszálás Nyikómalomfalván
2025. július 19., szombat

Lesodródott egy autó az úttestről Homoródfürdőnél

Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.

Lesodródott egy autó az úttestről Homoródfürdőnél
2025. július 19., szombat

Útlezárás lesz hétfőn egy székelyudvarhelyi utcában

Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.

Útlezárás lesz hétfőn egy székelyudvarhelyi utcában
2025. július 18., péntek

Vállalkozók, családok, nyugdíjasok – mindenkit érint az új adócsomag

Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.

Vállalkozók, családok, nyugdíjasok – mindenkit érint az új adócsomag