A napilapot kiadó Udvarhelyi Média Kft. veszteséges volt. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A csütörtökön tartandó soros önkormányzati ülésre ismét előterjesztették az Udvarhelyi Média Kft. ügyében zajló perben az ügyvédfogadást. A székelyudvarhelyi tanácsosok testülete legutóbb nem fogadta el, hogy külső szakember képviselje a várost az ügyben, amelyben a meglévő tizenkét mellett egy újabb felelőst is megneveznek: Bunta Leventét, a város korábbi polgármesterét.
2020. május 26., 11:022020. május 26., 11:02
2020. május 26., 11:032020. május 26., 11:03
Gálfi Árpádnak, Székelyudvarhely polgármesterének júliusig kell behajtania a felelősökön azt a (kamatokkal együtt) több mint 700 ezer lejre rúgó összeget, amellyel a vizsgálata szerint (a Hargita Megyei Számvevőszék megállapítása, valamint a csődbiztos jelentése alapján) megkárosították a várost. Az Udvarhely nevű napilapot kiadó Udvarhelyi Média Kft.-ről van szó, amelynek a törzstőkeemelésére az akkori önkormányzati testület több ízben is rábólintott, ezzel mintegy 500 ezer lejjel károsítva meg a várost. A 2016-os számvevőszéki audit nyomán
Az ügy kettőssége, hogy a 2012 és 2016 között mandátumban lévő önkormányzati képviselő-testületnek Gálfi Árpád maga is tagja volt, ellenben az Udvarhelyi Média Kft. létrehozását, pénzelését már a kezdetektől ellenezte (akárcsak az akkori MPP-frakció többi tagja és az EMNP-s városatyák is).
A csütörtöki előterjesztésben ugyanakkor a korábbi polgármesteri rendelet kibővített változata is szerepel: ebben az Udvarhelyi Média Kft. ügyében már megnevezett felelős személyek (a törzstőkeemelést megszavazó tizenegy önkormányzati képviselő és a cég adminisztrátora) listáját kibővítették Bunta Levente korábbi polgármester nevével is.
„A legutóbbi tanácsülésen az egyik önkormányzati képviselő felvetette, hogy a felelősök sorában miért nincsen megnevezve a korábbi polgármester is. Az első polgármesteri rendeletben nem (a számvevőszéki jelentésben sem) tesznek említést a korábbi polgármesterről azért, mert voltak bizonyos, az Udvarhelyi Média Kft.-vel kapcsolatos dokumentumok (kezdeményezési okiratok, a határozattervezetek indoklása), amelyeket Bunta Levente nem írt alá, ezért akkor úgy gondolták, hogy ebben az ügyben nem lehet őt felelősségre vonni. Viszont az utóbbi hetekben alaposabban átnéztük az iratokat, és kiderült, annak ellenére, hogy az említett dokumentumokat nem írta alá Bunta Levente, azokat a tanácsülés-összehívókat viszont aláírta, amelyekben az Udvarhelyi Média Kft. törzstőkeemelése szerepel. Így
– fejtette ki Venczel Attila. Székelyudvarhely jegyzője hozzátette, a város fő hitelutalványozójaként pedig minden olyan ügyben felelősségre vonható a polgármester, amikor közvetve vagy közvetlenül közrejátszik abban, hogy törvénytelenül történjenek kifizetések közpénzből.
Az ügyvédfogadás nemcsak sürgős, hanem nagyon is indokolt, tudtuk meg. Amint az előterjesztésben is szerepel, egy 2012-es kormányrendelet megtiltja a szabad ügyvédfogadást azon intézmények, hivatalok számára, amelyek amúgy is rendelkeznek jogi osztállyal. Ilyen esetben, ha mégis indokolt a külső jogi képviselet, akkor azt az önkormányzati képviselő-testületnek kell jóváhagynia.
„Jelenleg Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalánál a jogi osztályon egyetlen olyan ügyvéd szabad (tehát nem dolgozik be más osztályokra, a tapasztalata is elégséges és megfelelő hatásköre is van), aki képviselhetné a várost a törvényszéken, ellenben ez a személy házastársa az ügyben felelősként megjelölt egyik önkormányzati képviselőnek, így ő nem tudja ellátni ezt a feladatot” – magyarázta a jegyző.
A helyzet azért aggályos – fejtette ki a jegyző – mert nemcsak a polgármesternek, hanem az önkormányzati képviselőknek is első és legfontosabb feladata a város érdekeit képviselni, e szerint döntést hozni: ebben az esetben a város érdeke az, hogy a lehető legjobb jogi képviselettel rendelkezzen, hogy a városi kasszába mielőbb visszakerülhessen az Udvarhelyi Média Kft. okozta hiány.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!