Fotó: Csibi Márti
Áldozatos munkával, csökönyös kitartással sikerült újra járhatóvá tenni a Kis-Békás-szoros egy szakaszát az árvíz rongálása után. A június végi áradás ugyanis teljességgel megsemmisítette a Hargita Öko Alpin Klub másfél éves munkáját, mely a hulladékgazdálkodástól a természetjárásig, több síkú környezetvédelmi tevékenységet is magába foglalt.
2010. november 24., 20:312010. november 24., 20:31
2010. november 25., 13:302010. november 25., 13:30
A Hargita Öko Alpin Klub egy nagyszabású környezetvédő projektet indított útjára a Hargita és Neamţ megye határán található Háromkút – Kis-Békás települések környékén, melynek célja a környék hulladékgazdálkodási rendszerének a kiépítése, ökológiai rehabilitálása, valamint a Kis-Békás-szoros hulladékmentesítése és turisztikai kiépítése.
Takarítás a Kis-Békás-szorosban félszáz önkéntessel, hidak és pallók építése, gát alapjainak létesítése, pihenőhelyek kialakítása – ez csak néhány a környezetvédő klub eddigi munkálatai közül, melyeket az utóbbi közel egy évben végeztek el, és amelyeknek most már nyomuk sincs. Gyakorlatilag a végére jártak már a tervezett fejlesztéseknek, csupán az információs táblák kihelyezése hiányzott, amikor jött az ár, és mindent vitt magával a helyenként 8–9 méter szinttel megnövekedett patak.
A támogatók, Izland, Liechtenstein és Norvégia kormányai, valamint a Polgár-Társ Alapítvány és az Európai Gazdasági Térség Finanszírozási Mechanizmusa jóváhagyásával sikerült költségvetés-átcsoportosítást végezni, így négy információs tábla feláldozásával most egy függőhíd vezet a szoros belsejébe, feltárni a csodálatos látnivalókat.
„Tudtuk, hogy csak függőhidakban lehet gondolkodni, és ezeket legalább nyolc méter magasra kell helyeznünk. Nem volt értelme kitenni a táblákat egy olyan útra, amely járhatatlan, hiszen már csak egy korlát maradt meg az eddigi munkálatokból a Magyarok-hídján, az meg nem vezetett sehova. Ezért döntöttünk a függőhíd mellett” – fogalmazott Pál István a Hargita Öko Alpin Klub részéről. A munkálatokat november 19-ig sikerült befejezni, hiszen rendkívül sok gondot jelentett a szoros megközelítése is, mivel az árvíz után a haragos patak által kialakított torlaszok a hűtőszekrénytől a tévéig, a hatalmas rönköktől az autóig, mindent tartalmaztak – mesélte helyszínelése élményeit Pál István.
A környezetvédőket tömörítő klub által felvállalt projekt része a Háromkút és Kis-Békás települések hulladékgazdálkodásának megoldása. Ezeken a településeken mindeddig a szervezett hulladékgyűjtés semmilyen formája nem létezett, minek következtében a háztartási hulladék jelentős részét a helyi lakosság a patakba dobta, így a fokozottan veszélyes hulladékok is a Kis-Békás-szorosban halmozódtak fel, hatványozott veszélyt jelentve a környék szigorúan védett növény- és állatvilága számára is. A projekt életbe lépése óta azonban a damukiak és a háromkútiak is odafigyelnek a hulladékgazdálkodásra, ám mióta az utat elvitte a víz, megint gondot jelent a szemét elszállítása a településről.
A projekt kivitelezésében az egyesület partnere a Gyulafehérvári Caritas Gyergyószentmiklósi Családsegítő Szolgálata. A projekt életbe ültetése a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park, a gyergyószentmiklósi Dancurás Hegyimentő Szolgálat, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a csíkszeredai Kós Károly Iskolaközpont, a gyergyóditrói Puskás Tivadar Iskolaközpont segítségével történik. A Kis-Békás patak a Nagyhagymás-hegység déli részén, a Jávárdi-csúcs alatt ered, áthalad Háromkút és Kis-Békás településeken, majd a Békás-szorosban, a Pokol Torkának nevezett részen egyesül a Békás-folyóval. Az összefolyást megelőző utolsó 4 kilométeren páratlan szépségű szorost alakított ki, melyet a névadó patak nyomán Kis-Békás-szorosnak neveznek. A Hargita Öko Alpin Klub régóta figyelemmel kíséri a kis szoros életének, szennyezési szintjének alakulását. A jövő tervei között szerepel a Kis-Békás-szoros gyámságának a felvállalása – elképzelésük szerint ez a kezdeményezés a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Parkot is segítené.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!