Fotó: Pinti Attila
A békés együttműködés jegyében indítottak beszélgetést, de vita lett belőle. A kisebbségi törvényről tartott tusványosi kerekasztalon a konfliktust a jogszabály tartalmi megvalósításából és előterjesztéséből fakadó ellentét robbantotta ki.
2022. július 21., 17:352022. július 21., 17:35
A kisebbségi törvény előterjesztésének ügyében Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke, Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) parlamenti képviselője és Székely István a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető alelnöke folytatott beszélgetést, amelyet kollégánk, Rostás Szabolcs, a Krónika főszerkesztője moderált.
Toró T. Tibor a rendszerváltás után történt azonnali reakcióról tartott rövid történeti ismertetőt. Kifejtette, hogy
Mint mondta, a rendszerváltás után az alkotmányba belekerült, hogy a kisebbségi törvényt el kell fogadni. Állítása szerint nem lett volna semmiképp elég a Markó-féle minimalista tervezet ugyanis: „ha előterjesztünk valamit, abból általában lefele szoktak alkudozni.” A törvénytervezettel kapcsolatban Zakariás Zoltán alátámasztotta Toró állítását, szerinte:
Azt is mondta, hogy a 2005-ben benyújtott tervezetet el kell dobni, nem biztos, hogy eredményre vezető munka lenne azt foldozni.
Fotó: Pinti Attila
Az új törvénytervezetet ősszel tervezik a kormány elé terjeszteni, de Székely István szerint a változat még nincs kidolgozva. Mint mondta:
Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ-nek nem célja olyan tervezetet kibocsátani, amihez nem tettek hozzá a kisebbségi és kulturális jogok tekintetében innovációkat – majd hozzátette –, hogy „a kisebbségi viták tárgya 20 éve ugyanaz”.
Fotó: Pinti Attila
Az EMSZ javasolta, hogy állítsanak össze egy szakpolitikusokból álló munkacsoportot, az RMDSZ inkább a román pártok többségi szavazatára fókuszál. Toró szerint
A parlamenti frakciók berendezkedéséről úgy vélekedett, hogy a magyar társadalmi kérdés annyira komplex, hogy nem lehet más kisebbségek jogrendszerével összevonni.
– jelentette ki.
Fotó: Pinti Attila
Zakariás a tervezet kivitelezésével kapcsolatban megjegyezte: ő jobban örülne, ha a fiókban lenne a tervezet, hiszen a megfelelő időben elő lehetne azt venni. Székely szerint a pártok közti együttműködést nem könnyíti meg, sőt nehezíti az egyetértés hiánya. Válaszként, erre Toró megjegyezte, hogy
A vitát Rostás Szabolcs azzal a gondolattal fejezte be, hogy sok víznek le kell folynia az Olton ahhoz, hogy a román parlament által elfogadott kisebbségi törvényről tudjunk vitázni.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!