Többet kell költenünk maszkokra, de miért is? Politika a tudománnyal szemben

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Két napja nemcsak hogy ismét kötelező maszkot használnunk, ha kilépünk az otthonunkból, de bizony az sem mindegy, milyent hordunk. A sokak által kedvelt egyrétegű textilmaszk használata nem engedélyezett, csak orvosi vagy FFP2 maszkok használata megengedett. A maszkhasználati szigorítást a koronavírus az eddigieknél jóval fertőzőképesebb omikron variánsa miatt vezették be, egyelőre preventív módon. Az új szigorításnak azonban anyagi vetülete is van.

Szász Cs. Emese

2022. január 10., 22:082022. január 10., 22:08

2022. január 11., 22:192022. január 11., 22:19

A járvány kitörése óta a koronavírus terjedését lassító intézkedések közül világszerte az egyik leggyakrabban használt és legelismertebb a maszkviselés. Az is jól látszik ugyanakkor, hogy a forgalomban lévő maszkok eltérő hatékonysággal gátolják meg a vírus továbbadását. A fertőző betegségekkel foglalkozó szakemberek szerint az egyrétegű textilmaszkok – amelyeket sokan kedvelnek a kényelem és a stílus miatt – képesek blokkolni a vírust hordozó nagyobb cseppeket, de nem olyan hatékonyak a kisebb aeroszolokkal szemben vagy a vírust hordozó részecskék blokkolására.

A koronavírus omikron variánsáról annyit már biztosan tudunk, hogy az eddigi változatoknál is sokkal fertőzőképesebb: az adatok szerint világszerte rohamos gyorsasággal terjed, s most már Romániában is egyre gyakoribb.

Büntetés járhat a textilmaszk miatt

A gyorsan emelkedő fertőzésszámok miatt január 8-ától ismét járványügyi szigorítások léptek érvénybe, amelyek értelmében a lakáson kívül mindenütt kötelezővé válik az egészségügyi védőmaszk viselése, ráadásul ez orvosi vagy az FFP2 maszk kell legyen,

a textilből készült maszkokat már nem fogadják el, aki ilyet visel, az ugyanúgy bírságra számíthat, mint az, aki egyáltalán nem takarja el orrát és száját

– figyelmeztetett pénteken Lucian Bode belügyminiszter, aki szerint

2500 lejre is bírságolhatók a szabálytalan maszkviselők.

Nagy változás ez sok embernek, ugyanis eddig sokan használtak egyrétegű textilmaszkokat, amelyeket aztán mosással, vasalással lehetett fertőtleníteni, majd ismét használatba venni. Az újrahasználhatósága mellett egyesek divatcikként is értelmezték, s igyekeztek stílusukhoz találót beszerezni, de a textilmaszk legnagyobb előnye mindenképpen az volt, hogy egyszer kellett megvenni, ha 5, ha 10 lejért vagy drágábban, de utána tényleg hónapokig lehetett használni. Ezzel szemben

az orvosi vagy FPP2 maszk nem újrahasznosítható, aki helyesen akarja használni, annak bizony folyamatosan költeni kell rá.

Most már nem „aranyárban” mérik, mint a járvány elején, de mindenképp költséget jelent.

Nincs már keletje a textilmaszkoknak, így az ára is jóval alacsonyabb most •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Nincs már keletje a textilmaszkoknak, így az ára is jóval alacsonyabb most

Fotó: Rab Zoltán

Maszkok és árak

A legegyszerűbben a kék színű orvosi/sebészi maszkot lehet megvásárolni, ha egy darabot szeretnénk, átlagosan 1 lejt kérnek érte üzletekben vagy gyógyszertárakban, de érdemes nagyobb kiszerelésben beszerezni ezeket, mert úgy jóval olcsóbb: a nagyobb áruházakban találtunk 4 lejért tíz darabot, de

ötvenes kiszerelést is árulnak már 9 lejért is.

Gyógyszertárakban azért ennél magasabb az ára, az egyik gyógyszertárlánc patikájában találtunk 52 lejért egy ötven darabos dobozt, de tudtunk volna venni 79 lejért is.

Aki orvosi maszkból is színesebbet, szebbet, divatosabbat szeretne, annak már a webshopok felé kell fordulnia, s szembenéznie azzal a ténnyel, hogy már attól drágább egy maszk, ha nem kék, hanem fekete vagy rózsaszín.

Általában a webshopokban találunk gyermekeknek szánt maszkokból is nagyobb választékot.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Az FFP2 maszk az orvosi maszkok legjobbja, polipropilénből készült, sűrűbb szálhálózattal rendelkezik, mint a sebészi maszk, ugyanakkor teljesen zárt, rásimul az arcra, mondhatni egy félálarc. Ez a szorosabb háló, valamint az anyag elektrosztatikus feltöltődése ezeket a maszkokat teszi a leghatékonyabbá a viselő által kilélegzett nagyobb cseppek és aeroszolok felfogásában, a levegőben lévő részecskék akár 95 százalékát is kiszűrhetik. Ezek ára magasabb, mint a műtős maszkoké. Bár neten már 2–3 lejért is lehet kapni darabját, mivel szállítási költséget is kell fizetni, érdemes nagyobb kiszerelést keresni. Egyik áruházban kínálnak tíz darabot 26 vagy 30 lejért, gyógyszertárban találtunk 10 darabosat 30 és 49 lejért is, darabra is lehet kérni, de nem minden patikában tartanak egyelőre.

Ezek is egyszer használatosak, bár szokták úgy hosszabbítani a használati időtartamukat, hogy leteszik szellőzni pár napra, vagy fertőtlenítik, de vizezni, mosni nem lehet ezeket sem.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Inkább politikai, mint szakmai okok

A maszkhasználat szigorításának sokkal inkább politikai, mint orvosi, szakmai okai vannak – vélekedik Lorenzovici László orvos, egészségközgazdász, akit arról kérdeztünk, hogy miért pont most hozták meg ezt a döntést Romániában.

„Én úgy gondolom, hogy nyomás nehezedik a döntéshozókra, és akartak hozni valamilyen döntést, hogy mutassák, valamit tényleg csináltak. Az, hogy a különböző maszkok különbözőképpen védenek, az logikus és igaz, de hogy eddig miért nem hozták meg ezt a lépést, annak inkább politikai és kevésbé szakmai okai vannak.

Idézet
Ráadásul önmagában véve ez a döntés nem elégséges, mert a maszk helyes használata és a cseréjének a gyakorisága is számít. Én nem látom különösebb értelmét annak, hogy komplex és drágább maszkot használjanak, ha azt soha nem cserélik le, hanem három hónapon keresztül ugyanazt hordják az emberek. Erről viszont nem beszéltek

– fogalmazott a szakember.

Lorenzovici hozzátette: nagy a közvélemény nyomása a döntéshozókon, másrészt az egyértelműen látszik, hogy az omikron terjedési képessége gyorsabb. „Nem azért, mert a vírus kisebb, nagyobb, fürgébb vagy mozgékonyabb, és a különböző sűrűségű szöveteken jobban át tudna bújni, vagy nem. Nem arról beszélünk, hogy egy egér, egy macska vagy egy elefánt átfér-e a lyukon vagy sem, hanem hogy sokkal gyorsabban szaporodik és hamarább szór, és többek közt a maszkhasználat szigorításával próbálják ezt a sebességet fékezni. Én azt mondanám, hogy inkább preventív módon, mert nem lehet még látni, hogy ez milyen hatással van a kórházi kezelésre szoruló esetekre, a súlyos intenzívre kerülő esetekre és az elhalálozásokra” – magyarázta Lorenzovici.

Hozzátette, ezt még Nyugat-Európában sem lehet látni egyértelműen, mert túl kevés idő telt el az omikron megjelenése óta, ráadásul még sehol sem száz százalékban csak omikron-hullám van.

Idézet
Úgyhogy úgy látom, kicsi még az esetszám, kevés az információ, és nálunk is próbálnak megelőzésképpen valamit lépni a döntéshozók

– nyomatékosított a szakember. Hozzátette, bár Románia nem az első ország, amelyben meghozták ezt a lépést, vannak helyek még, ahol például csak FFP2 maszkkal lehet belépni különböző zsúfolt területekre,

nem tud olyan tanulmányról, amely arról szólna, hogy ezek a döntések befolyásolták volna a járvány alakulását vagy az elhalálozási statisztikákat.

„Logikailag valószínűleg igen, mert, ha lassabban terjed a vírus, kevesebb ember kapja el, akkor logikailag kevesebb fog meghalni. De ahogy kinéznek a dolgok, előbb-utóbb mindenki elkapja, s nem a maszk fog megvédeni az elhalálozástól, hanem a szervezet védekezőképessége, amely pedig egyértelműen befolyásolható pozitívan, javítható az oltással” – hangsúlyozta az orvos.

Anyagi következménye van

Lorenzovici László hozzátette, nem szabad szem előtt téveszteni, hogy ennek a szigorításnak anyagi következménye is van, ugyanis ha valaki legalább egy kicsit helyesen akarja csinálni, s naponta egy új maszkot használ, akkor költenie kell rá. Ráadásul vannak dolgok, amelyek értelmetlenek, ha az ember egyedül sétál a parkban, akkor annak nincs túl sok értelme, hogy maszkot hordjon – elég lett volna a szigorítást zsúfolt terekre, tömegközlekedésre, hivatalokra, közintézményekre alkalmazni. „Sajnos az irracionális döntések borzolják a lakosság idegeit, amelyek már elég borzoláson átmentek eddig is” – összegzett az egészségügyi közgazdász.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét
2025. július 04., péntek

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál

Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál
2025. július 04., péntek

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt

Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt
2025. július 04., péntek

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét