Fotó: Beliczay László
Gitár, hegedű és fuvola hangja csendült fel pénteken a Madarasi Hargita egyik rejtettebb erdős részén, ahol a több mint százötven éves fákat és magát az érintetlen természetet is megcsodálhatták a jelenlévők. Az úgynevezett erdőfürdőt a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) és a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal munkatársai szervezték.
2022. szeptember 30., 21:452022. szeptember 30., 21:45
Autóinkat hátrahagyva, nagyjából egykilométeres séta után jutottunk fel a Madarasi Hargita Fenyősapka elnevezésű részére, ahol festői táj tárult a mintegy harminc meghívott szeme elé. Idős fák vették körbe az ott lévő sziklafalat, amely mellett érkezésünkkor rögtön észrevettük a kihelyezett kottatartókat.
Amint mindenki helyet foglalat a kidőlt fákon vagy éppen a mohás sziklákon, András Róbert, a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal vezetője elmondta, hogy
Fotó: Beliczay László
Ezt követően bemutatta a székelyudvarhelyi művészeket, akik félórás koncerttel készültek. Sófalvi Emese hegedűn, Kakasi Nóra fuvolán, míg Derzsi Dénes gitáron játszott.
• Videó: Székelyhon
Sófalvi Emese portálunknak elmondta, hogy egy alternatív koncerthelyszínként kezelték az erdőt, ahol a természet biztosította a díszletet, viszont a megszokott fellépésekhez képest több tényezőre kellett figyelni.
– fogalmazott. Enyhe nehézséget okozott a koncert során, hogy a hideg, nedves időjárás miatt elhangolódtak az akusztikus hangszerek, a fuvolába pedig a szél is belefújt játék közben. Ezek ugyanakkor nem vettek el sokat a zene értékéből.
Fotó: Beliczay László
– magyarázta Sófalvi Emese, hogy minek volt köszönhető a zene jó hangzása. Arról is beszélt, hogy minden alkalommal változtatnak a repertoárjukon, ugyanakkor olyan zenéket választanak ki, amelyekkel „nem szentségtelenítik meg a helyszínt.”
Kádár Tibortól, az erdőrendészeti hivatal munkatársától megtudtuk, hogy valóban különleges helyszínen voltunk, hiszen „ha létezik még kárpáti őserdő, akkor ez áll ahhoz a legközelebb.” Kifejtette, hogy
Fotó: Beliczay László
Igazi ritkaságnak számító fafajokat is meg lehet csodálni ott, ilyen például a hegyi szil vagy a hegyi juhar. Ezeken kívül pedig bükkfák, illetve luc- és jegenyefenyők is tarkítják az erdőrészt. Fontos tényező, hogy
A Zengő erdőfürdő elnevezésű rendezvénynek, amelyet az SZKA-val közösen valósítottak meg (immár negyedik alkalommal) kettős szerepe van:
Fotó: Beliczay László
„A fejlett társadalmakban rendszeresen szerveznek hasonló eseményeket” – jegyezte meg Kádár. Hozzátette, hogy a felsoroltakon kívül az is céljuk, hogy felhívják a figyelmet az erdők pozitív hatásaira.
Kifejezett kérés volt ugyanakkor, hogy minél kevesebb gépjárművel érkezzenek a helyszínre a meghívottak. Noha a mostani évadzáró esemény volt, jövőre szeretnék ismét megszervezni az erdőfürdőket.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.
Nagyjából ezer Sepsiszentgyörgy környéki ingázó mindennapjait könnyíti meg a jövőben az új közszállítási rendszer, amelynek előkészületei már javában zajlanak. A folyamatnak ebben a szakaszában a lakosság is szerepet vállalhat.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.
A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!