Fotó: Tuchiluș Alex
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
2025. május 01., 10:062025. május 01., 10:06
2025. május 03., 21:522025. május 03., 21:52
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint az ország területén 18 979 szavazókörzetet alakítanak ki az elnökválasztásra, ebből 1289 Bukarestben lesz. A külképviseleteken 965 szavazóhelyiséget rendeznek be – írja az Agerpres hírügynökség.
Az elnökválasztáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak.
A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek;
A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal;
A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.
A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap:
személyi igazolvány,
elektronikus személyi igazolvány,
ideiglenes személyi igazolvány,
diplomata-útlevél,
elektronikus diplomata-útlevél,
szolgálati útlevél,
elektronikus szolgálati útlevél,
katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a Központi Választási Iroda (BEC) külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik. Az elektronikus személyi igazolványok lakcímadatot nem tartalmaznak, ezért azon választópolgárok esetében, akik ilyen okmány felmutatásával voksolnak és pótlistára kerülnek, a szavazókörzeti választási iroda elnökének le kell kérnie a pontos lakcímadatokat. Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai segítséget nyújtó központjához kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz.
A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat.
A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).
Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.
Ha a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők.
Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát igényelhetnek.
Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a lakcímük szerinti szavazókörzet választási irodájához. Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy – például egy hozzátartozója – is benyújthatja. A kérésnek tartalmaznia kell az igénylő nevét, személyi számát, a személyazonosító igazolványon feltüntetett lakcímét, azt a lakcímet, ahová a mozgóurnát kérik, a személyazonosító igazolvány számát és sorszámát, valamint a telefonszámát. Ehhez csatolni kell a betegséget vagy mozgáskorlátozottságot igazoló dokumentum másolatát.
Az igénylést a megyei választási irodához (BEJ) is be lehet nyújtani vagy elektronikus formában is el lehet küldeni. Ez esetben május 2-a 17 óra a határidő.
Mozgóurnát a kórházban fekvő betegek és az idősotthonok lakói is kérhetnek, mint ahogyan a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is, akiktől nem vonták meg ezt a jogot.
A 11 államfőjelölt szavazólapi sorrendje a következő:
George Nicolae Simion (Románok Egyesüléséért Szövetség)
George Crin Laurențiu Antonescu (Románia, előre választási szövetség)
Elena Valerica Lasconi (Mentsétek meg Romániát Szövetség)
Cristian Vasile Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt)
Marcela Lavinia Șandru (Szociálliberális Humanista Párt)
Victor Viorel Ponta (független)
Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt)
Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt)
John-Ion Banu-Muscel (független)
Petru Daniel Funeriu (független)
Nicușor-Daniel Dan (független)
A jelöltek közül öten - Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak. Az USR elnöke, Elena Lasconi bejutott a második fordulóba Călin Georgescu független jelölttel együtt, az alkotmánybíróság azonban érvénytelenítette az eredményt.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!