Tízezreket érint csak Székelyföldön, hogy nincs elég háziorvos

Gyakori, hogy még a városokban sincs elegendő háziorvos. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Gyakori, hogy még a városokban sincs elegendő háziorvos. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Nagyobb a háziorvoshiány Romániában, mint amit a korábbi adatok mutattak – derül ki a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) által elvégzett felmérésből. Eszerint országszerte több mint 300 községben nincs egyetlen háziorvos sem, és országszerte 2200 háziorvossal van kevesebb a szükségesnél. A három székelyföldi megyében összesen 30 községben nincs egyetlen orvos sem, és ez mintegy 43 ezer embert érint.

Széchely István

2020. február 24., 09:272020. február 24., 09:27

Frissítette a napokban a háziorvoshiányról decemberben közzétett adatait a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF), ugyanis az ágazatban dolgozóktól kapott visszajelzései nyomán kiderült, hogy hiányosak az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (CNAS) kapott adataik, amelyeket a kimutatások elkészítéséhez használtak. A FNPMF ezért újra elkészítette és a napokban közreadta a háziorvoshiányt megjelenítő interaktív térképét. Ehhez a CNAS, az Országos Statisztikai Hivatal, az Országos Népegészségügyi Igazgatóság, valamint a bukaresti székhelyű Védelmi, Közrendi, Nemzetbiztonsági és Igazságszolgáltatási Egészségbiztosító Pénztár (CASAOPSNAJ) adatait egyaránt felhasználták.

328 községben nincs egyetlen háziorvos sem

Az adatokból kiderül, hogy országszerte 328 községben nincs egyetlen háziorvos sem, ez pedig több mint 559 ezer embert érint, ami az ország lakosságának a 2,52 százalékát teszi ki. Az FNPMF kimutatása szerint országszerte 1414 városban és községben nincs elegendő háziorvos:

a szükségesnél 2187-tel kevesebb orvos dolgozik az egészségügyi alapellátási rendszerben.

Mindössze 1496 településen van elegendő háziorvos, ami 47 százalékos arányt jelent. 271 településen ugyanakkor több háziorvos praktizál, mint amennyi minimálisan szükséges lenne a település népessége alapján.

Nem Románia az egyetlen olyan európai ország, amely háziorvoshiánnyal küszködik, azonban más országokban azonnal reagáltak a problémára, és azóta is folyamatosan dolgoznak a helyzet rendezésén. Romániában 2012-ben, illetve 2016-ban is készült stratégia az egészségügyi alaphálózatra, illetve az ágazat humán erőforrására vonatkozóan, azonban ezeket soha nem ültették át a gyakorlatba – jegyzi meg az új kimutatással kapcsolatban közzétett közleményében az FNPMF.

Székelyföldön sem rózsás a helyzet

A háziorvoshiányt bemutató interaktív térképet böngészve kiderül, hogy a három székelyföldi megyében is jócskán vannak olyan községek, ahol egyetlen háziorvos sincs. E tekintetben Hargita megye áll a legjobban, ugyanis csak négy ilyen település – Székelyandrásfalva, Csíkszentlélek, Csíkszenttamás és Gyergyóvárhegy – jelenik meg az említett térképen. Rosszabb a helyzet Maros és Kovászna megyében, ugyanis ezekben 13–13 olyan község tűnik fel a térképen, ahol nincs egyetlen háziorvos sem.

Kovászna megyében olyan érintett község is van – Előpatak –, amelynek lakossága meghaladja az 5400 főt.

A három megyében összesen 30 olyan község van, ahol nincs háziorvos, ezek lakossága együttvéve meghaladja a 43 ezer főt.

A hasonló települések helyzetével kapcsolatban Cătălin Petrencic háziorvos, az FNPMF képviselője, aki az adatelemzést végezte, azt nyilatkozta a Libertateának: elképzelhető, hogy ezen községek egy részében van néhány „munkapont”, ahová egy közeli településen dolgozó háziorvos eljár rendelni, de ez heti egy-két alkalmat vagy napi egy-két órát jelent, és ezt semmiképpen nem lehet folytonos egészségügyi alapellátásnak nevezni. Ez a rendelési idő – fejtette ki – legfeljebb a krónikus betegek konzultációira elegendő,

az akut betegek esetleg akkor kaphatnak ellátást ezeken a településeken, ha a szűkös rendelési program idején jelentkezik náluk a rosszullét.

A helyzetet rontja, hogy 1500 fősnél kisebb pácienslista esetén már nem kifizetődő a rendelő fenntartása, ezért a háziorvosok lehetőleg városban szeretnének praxist építeni, ugyanakkor problémát jelent a külföldre történő elvándorlás is – derült ki az FNPMF képviselője által elmondottakból.

A szakmai munkáltatói szövetség interaktív térképe szerint Hargita, Maros és Kovászna megyében megközelíti a százat azon települések száma, amelyeken ugyan van folyamatos egészségügyi alapellátás, de a népességi adataikhoz képest nincs elég háziorvos. Ezen települések közt már városok is vannak. A három megyében összesen 86 települést érint a háziorvoshiány problémája. Ezek közül 28 Hargita megyében található,

az adatok szerint Székelyudvarhely küszködik a legnagyobb hiánnyal: négy háziorvosra lenne még szükség itt.

Maros megyében 32 településen nincs elegendő orvos az alapellátó rendszerben, ott Segesváron van a legnagyobb, a székelyudvarhelyihez hasonló hiány.

Kovászna megyében a megyeközpontban, Sepsiszentgyörgyön lenne szükség még négy orvosra, megyeszerte pedig 27 településen van hiány. A három megyében összesen 105 háziorvosra lenne még szükség az FNMPF adatai szerint.

Nem minden esetben egyeznek az adatok

Az erdélyi, székelyföldi megyék egyébként az országos átlagnál jobban állnak háziorvoshiány tekintetében, igaz, a jelenséget illetően a megyei szakmai szövetségek és a munkáltatói szövetség adatai nem minden esetben egyeznek.

Finna Judit, a Maros Megyei Háziorvosok Szövetségének alelnöke a Székelyhonnak elmondta, városi környezetben nyolc háziorvos hiányzik, például Szászrégenben, Segesváron, Dicsőszentmártonban, Marosludason és Szovátán. A falvakban 38 háziorvosra lenne még szükség, ezek között van nyolc olyan település, ahol egyáltalán nincs orvos. A többi helységben egy másik faluban dolgozó orvos látja el a betegeket.

Nem Románia az egyetlen olyan európai ország, amely háziorvoshiánnyal küszködik, azonban más országokban azonnal reagáltak a problémára. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Nem Románia az egyetlen olyan európai ország, amely háziorvoshiánnyal küszködik, azonban más országokban azonnal reagáltak a problémára. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Hargita megyében valamennyi település le van fedve, ami a háziorvosi rendeléseket illeti – tudtuk meg Soós-Szabó Klárától, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnökétől. Mint kifejtette, ez azt jelenti, hogy a háziorvosok nemcsak azokat a betegeket írják fel klienseik listájára, akik azon a településen élnek, ahol a rendelő működik, hanem más helységek lakóit is.

Idézet
A törvény előírása szerint bárhová feliratkozhat a beteg, az orvos feladata, hogy tudjon gondoskodni róla

– fogalmazott a csíkszeredai orvos.

Az okok sokrétűek

A családorvoshiány azokat érinti a legfájdalmasabban, akik idősek már ahhoz, hogy a közeli városba vagy egy másik faluba utazzanak egészségügyi panaszaikkal, illetve azokat a krónikus betegeket, akiknek rendszeres orvosi ellátásra volna szükségük. Ahhoz, hogy javuljon a háziorvosi ellátás, azokon a településeken, ahol nincs orvos, úgynevezett munkapontok alakulhatnak, ahol heti tíz órában rendelhet egy-egy háziorvos – mondta a Székelyhonnak Vass Levente képviselő, a képviselőház egészségügyi szakbizottságának titkára.

Hozzátette, az önkormányzatoknak is meg kell tenniük mindent annak érdekében, hogy egy háziorvos rendelőt nyithasson, azt berendezze, megszerezze az engedélyeket, majd akkreditáltassa. Ugyanakkor az is hozzájárulhatna a változáshoz, ha az egészségbiztosítási pénztár a mostani megemelt finanszírozáson túl még egy többletfinanszírozással lehetővé tenné, hogy

az orvosi rendelőkben dolgozó asszisztenseknek ugyanakkora legyen a fizetésük, mint kórházban dolgozó kollégáiké

– hívta fel a figyelmet Vass Levente.

Szalkay Márta Maros megyei háziorvos Gernyeszegen dolgozik, de heti rendszerességgel Erdőcsinádon és Kisillyében is rendel, ellátja az ottani betegeket is. Ezért azonban az egészségbiztosítási pénztártól nem kap több pénzt, mint amennyi a keretszerződésben szerepel – mondta lapunk érdeklődésére.

Váczy Margit Ida Szentgericén háziorvos, de a közeli falvak betegeit is ellátja. Backamadarasról, Bálintfalváról, Szentháromságról járnak a rendelőjébe, illetve ha sürgősségi esetről van szó, vagy ha valaki nem tud bemenni hozzá, ő jár ki a falvakba betegeihez. A munkapontok létesítése sokat segítene a betegek helyzetén, illetve az orvosoknak is megkönnyítené a feladatát – mondta lapunknak az orvos.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Arad megyében is keresik a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.

Arad megyében is keresik a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 12., szombat

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
2025. július 12., szombat

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.

Fontos, hogy az egész nőt lássuk
Fontos, hogy az egész nőt lássuk
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

2025. július 12., szombat

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 

Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is
2025. július 12., szombat

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak

Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz

Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz
2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben
2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain