Fotó: Kristó Róbert
Mintegy tízezer lejárt szavatosságú tablettát adtak le a hétvégén szervezett hulladékgyűjtő akció keretében a csíkszeredai lakosok – tudtuk meg Csonta Lászlótól, a Zöld Székelyföld Egyesület elnökétől.
2010. december 19., 14:272010. december 19., 14:27
2010. december 19., 15:402010. december 19., 15:40
Szombaton immár nyolcadszorra volt nagy olajgyűjtési akció Csíkszeredában. A Zöld Székelyföld Egyesület önkéntesei négy gyűjtőpontnál várták a városlakókat. A zöldek ezúttal azt is számba vették, pontosan hányan kapcsolódtak be akcióba, mennyire jutott el a program híre a lakossághoz, és hogy adott városrészekben hány ember milyen hulladéktípusokat adott le. Mint kiderült, használt étkezési olajat 177 személy, műanyag palackot 30, papírt 62, elemet 35, égőt 14, más elektronikai eszközöket 43, üveget 15, gyógyszert 29 személy adott le. Sokan több hulladéktípust is leadtak, így az összesítés szerint 245 csíkszeredai tartotta fontosnak, hogy a –14 fokos hidegben is eljuttassa a gyűjtőpontra a szelektíven gyűjtött hulladékokat.
A négy gyűjtőponton összesen 478 liter olaj gyűlt össze. Az első alkalommal, a Caritas közreműködésével megszervezett játékgyűjtés is eredményes volt: hat zsák játék gyűlt össze. A begyűjtött játékszereket hétfőn a két szervezet képviselői az erdőalji iskolához juttatják el.
A szervezők számára is nagy meglepetést jelentett a leadott, lejárt szavatosságú gyógyszerek mennyisége, ugyanis a remélt 1–2 kg helyett egy zsák színültig telt ezzel a veszélyes hulladékkal. A begyűjtött hulladékmennyiségek összesítése még folyamatban van, de azt máris tudni lehet, hogy közel kétszáz gyógyszertípustól, mintegy tízezer tablettától szabadultak meg ezúttal a csíkiak.
Mi lesz a lejárt szavatosságú gyógyszerekkel?
A Zöld Székelyföld Egyesület szerint a lejárt szavatosságú gyógyszerek begyűjtése Romániában a gyógyszertárak hatáskörébe tartozik, hiszen a törvény kötelezi azon egységeket, amelyek gyógyszert forgalmaznak, hogy átvegyék a lakosságtól a már lejárt gyógyszereket (gyártói felelősségvállalás). De Csíkszeredában és talán egész Hargita megyében egyetlen gyógyszertár sem biztosítja ezt a lehetőséget a lakosságnak, csak a saját raktáraikban levő, lejárt szavatosságú gyógyszerek elszállítására van szerződésük. Így a szóban forgó gyógyszerek a háztartási hulladékok közé kerülnek, majd a szemétgödörbe, talajvízbe, esetleg guberálókhoz, akik felhasználják vagy továbbadják. A passzivitás oka, hogy a patikák a mennyiség függvényében fizetnek a szállításért, égetésért, így nem vállalják fel a magánszemélyek lejárt szavatosságú gyógyszereinek begyűjtését.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!