Tanórán a diákok. Olyan ismereteket is tanulnak, aminek később nem veszik hasznát. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Több mint három évet járnak fölöslegesen iskolába a romániai diákok, mivel ez idő alatt gyakorlatilag nem tanulnak semmi hasznosíthatót – állapította meg a Világbank legutóbbi jelentése. A legtöbb tantárgy telítve van fölöslegesnek vélt információkkal, ráadásul sok esetben ezek a tananyagok unalmasak és nehezen tanulhatók.
2018. október 27., 19:592018. október 27., 19:59
2018. október 28., 17:142018. október 28., 17:14
A Világbank legutóbbi jelentése ismételten alátámasztja a romániai tanügy inkompetenciáját. Konkrétan azt állapították meg, hogy
– írta az Adevărul országos napilap a Világbank jelentésére hivatkozva, amely a romániai tanulók nemzetközi teszteken elért eredményeit használta fel a kutatáshoz.
A legtöbb idő az általános és középiskolai évek végén megy kárba, amikor egyebek közt deriválást tanulnak a diákok, holott meg vannak győződve arról, hogy ezeket a későbbiekben nem fogják felhasználni. A tanulók inkább azokra a tananyagokra összpontosítanak, amelyeket a záróvizsgákon (országos felmérés és érettségi) vagy a különböző felvételiken kérnek tőlük. Emellett
nehezek és párhuzamosak a mai tinédzserek által elvártakkal – állapítják meg a cikkben.
A kutatás kapcsán felkerestük Ferencz-Salamon Alpár oktatási szakértőt, aki szerint a romániai közoktatási rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy nem a fiatalok készségeit fejleszti elsősorban, hanem vaskos elméleti tananyagrészeket sulykol beléjük. Ezek a legtöbb esetben haszontalanok, hiszen a gyerekek érdektelenek irántuk, így hamar el is felejtik.
– fogalmazott lényegre törően Ferencz-Salamon, aki szerint ez nem pedagógusi, hanem rendszerbeli probléma. Mint mondta, a romániainál fejlettebb közoktatási rendszerekben szellősebb tanagyaggal, készség- és kompetenciafejlesztésekkel foglalkoznak, gyermekközpontúan végzik az oktatást. Nem is csoda, ha azok a gyerekek sokkal jobb eredményeket érnek el a nemzetközi felméréseken, például a már általunk is bemutatott PISA-felméréseken.
A hazai tanügyi rendszer már több évtizede szinte változatlan, ez pedig a konzervatív viszonyulás miatt van így, amelyet az oktatáspolitikában érintett tényezők részéről tapasztalhatunk már jó ideje – válaszolt a témával kapcsolatos kérdésünkre Burus-Siklódi Botond. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke szerint
Noha voltak jó elképzelések – mondta –, egyik sem volt megfelelően kivitelezve. Ez a sok torlódás vezetett a jelenlegi eredményekhez. „Egyértelmű, hogy nagyon sok ismeretet próbálunk egy jelképes tölcsérrel betölteni a gyerekek agyába, ami olyan pluszterhet jelent számukra, amelytől sok esetben elkedvetlenednek, nem a tanulás és fejlődés iránti érdeklődésüket segíti elő, hanem inkább az iskolától való eltávolodást” – jelentette ki.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője is, aki szerint nyilvánvalóan vannak olyan tananyagrészek, amelyekből kevesebb is elég lenne, esetleg nem is kellenének, csak bizonyos oktatási formákban.
– fogalmazott. Görbe megjegyezte, jelenleg is sok vita zajlik a tananyag körül: elhangzanak érvek és ellenérvek, viszont a Világbank jelentésének mindenképpen van alapja.
Keveset költünk a tanügyre
A Világbank egy korábbi jelentése szerint európai szinten Romániában költenek legkevesebbet az egyetem előtti oktatásra, GDP-arányosan mindössze 3,1 százalékot, míg az UNESCO (Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) 4 százalék és 6 százalék közötti finanszírozást tart optimálisnak. Egy 2016-os kimutatás szerint pedig a romániai gyermekek 42 százaléka funkcionális analfabéta, ami azt jelenti, hogy a gyerek tud írni és olvasni, de nagyon lassan, az olvasásban semmi örömét nem leli, nehezebb szövegeket nem képes értelmezni.
Javítási munkálatok miatt több helyen is áramszünet várható a hét második napján Székelyudvarhelyen – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.
A csíkszeredai Fodor Sándor park felújítására pályázik a városi önkormányzat, kedden nyújtják be a dokumentációt – ehhez módosították a beruházás korábban becsült költségvetését a hétfői rendkívüli tanácsülésen.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
A legfinomabb mézeskalács megtalálása a célja annak a hagyományos versenynek, amelyet idén harmadik alkalommal szervez Kézdivásárhely önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány.
Elektronikus modult kellett cserélni a zsögödfürdői vasúti átkelőnél. A vasúttársaság (CFR) technikai beavatkozása előtt e hónap elején napokon át csak a piros lámpa villogott a helyszínen.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
3 hozzászólás