Tévhitek a koronavírusról: a hülyeség mindig könnyebben terjed, mint a hiteles információ

Tévhitek a koronavírusról: a hülyeség mindig könnyebben terjed, mint a hiteles információ

Sokan kételkednek még ma is a vírus létezésében és az óvintézkedések szükségszerűségében

Fotó: Haáz Vince

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tévhitek annyira elterjedtté váltak, hogy csak akkor fognak háttérbe szorulni, amikor már mindenkinek lesz legalább egy koronavírusos ismerőse, és az esetszámokat elnézve erre már nem is kell sokat várni – véli Fejér Szilárd kémikus-kutató, akivel egyebek mellett a tévhitekről, a fertőzés terjedéséről és magáról a vírusról beszélgettünk.

Iszlai Katalin

2020. október 25., 12:212020. október 25., 12:21

2020. október 25., 14:212020. október 25., 14:21

A vírusok és a jelenleg tomboló világjárvány számos vetületét elemezte már Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője, aki az angliai Cambridge Egyetemen doktorált, fő kutatási területe pedig az önszerveződés. Azt vizsgálja, hogyan lesz spontán módon valami egyszerű építőelemből valami nagyon bonyolult, ilyenek a vírusok is. A téma szakértőjeként a következő hetekben a világjárvány számos vetületét vesszük górcső alá a segítségével, első beszélgetésünk során egyebek mellett a tévhitekről, a fertőzés terjedéséről és magáról a vírusról kérdeztük.

Régi megoldás a bűnbakkeresés

Mint a szakember kezdésként kiemelte, az adatok magukért beszélnek, és

ahogy telik az idő, egyre kevesebben mondják majd azt, hogy a járvány egy kitaláció, mivel lassan mindenkinek lesz legalább egy olyan ismerőse, aki kórházba kerül koronavírus-fertőzés miatt.

„A »hiszem, ha látom« hozzáállás sok esetben hasznos, viszont ezt a járványt elsősorban nem hinni kell, mivel nem egy megfoghatatlan dologról van szó, hanem rengeteg tudományos bizonyíték létezik rá, tehát tulajdonképpen a tényeket kell elfogadni. Ennek az ellenkezőjét hinni nagy butaság. Igenis létezik a járvány, és száz éve nem volt hasonló probléma” – hangsúlyozta Fejér Szilárd.

Hozzátette: ettől eltekintve a tagadás nem egy modernkori hóbort, hiszen mindig is jellemző volt: ha volt valamilyen probléma, amely egy szélesebb társadalmi réteget érintett, az emberek mindig bűnbakokat kerestek, főleg, ha nem értették a probléma forrását. Régen például azzal magyaráztak egy-egy csapást, hogy megharagítottak egy Istent, mert nem áldoztak neki eleget, ami ugyanolyan hibás volt, mint ma azt állítani, hogy a járvány nem is létezik, esetleg csak a gonosz háttérhatalom kitalációja vagy éppen egy laborban előállított veszélyes tömegpusztító fegyver, amivel próbálják a világ népességét megtizedelni.

„Nem meglepő a tagadó hozzáállás megléte, tulajdonképpen egy védekezési reakció, amivel próbálják a nehezen megérthetőt értelmezni.

Idézet
Mivel a vírus megfoghatatlan, kényelmesebb egy összeesküvés-elméletet gyártani mögé, mint elfogadni a létezését.

Akik az álhíreket terjesztik, kiragadnak kontextusból dolgokat, átértelmezik ezeket, és csak olyan bizonyítékokat vesznek elő, amelyek az ő állításukat támasztják alá, illetve leseprik az asztalról az adatok többi 99 százalékát, amely a meggyőződésük ellentétét támasztja alá. Tehát ha találnak egy tanulmányt, ami megerősíti a meglátásukat, csak azt hangsúlyozzák, és teljesen figyelmen kívül hagyják a többi ezret, ami ennek ellenkezőjét bizonyítja. A hülyeség mindig könnyebben terjed, mint a hiteles információ” – szögezte le a szakember.

Se nem élő, se nem halott

Arra is kitért, hogy bár az átlagember szabad szemmel nem látja magát a vírust, megfelelő kísérleti módszerekkel vizsgálható, így nem lehet azt mondani, hogy nem is létezik, hiszen van róla felvétel. „Tudjuk azt is, hogy a koronavírusból rengeteg fajta létezik, emberekben is van több féle is, ez viszont egy új típus, és azt nem tudják sokan elfogadni, hogy ilyen nagy problémát okozott egy elég kis változás a vírusban.

Idézet
Mint az összes vírusnak, a fő célja, hogy bejusson egy gazdasejtbe, ott szaporodjon, és utána új sejteket, egyedeket fertőzzön meg.

A vírus egy se nem élő, se nem halott részecske, úgy kell elképzelni, mint egy csomagot, ami ha bejut a sejtbe, hirtelen ráveszi arra, hogy sokszorosítsa. Ha saját magát sokszorosította, akkor kijut a sejtből, még mindig csomagként, és bejut a következő sejtbe, vagy esetleg egy más gazdaszervezet sejtjeibe, és ugyanezt végigjátssza. Minden vírus így működik, hiszen ez az egyik tulajdonságuk, hogy csak élő sejtekben képesek szaporodni” – magyarázta.

Galéria

A szakember szerint gond az is, hogy belefáradnak az emberek, főként ha a megélhetésük is veszélybe került

Fotó: Beliczay László

Az, hogy ez milyen és mekkora problémát okoz, attól függ, hogy milyen folyamatokat indít el, a szervezet hogyan védekezik a vírus ellen, ebből adódnak a tünetek. Fejér szerint bármilyen kórokozót lehet tünetmentesen hordozni, vannak olyan személyek, akiknél az immunrendszer csak éppen annyira reagál, hogy kordában tartsa a terjedést, vagy éppen engedi elszaporodni, de olyan folyamatokat nem indít be, amelyek komplikációkhoz vezetnek.

Más a terjedése

Az is tévhit viszont, hogy a tünetmentesek nem adják tovább a fertőzést. „A tünetmentesek mintái a fertőzés elején mennyiségileg ugyanannyi vírust tartalmaznak, mint a tüneteseké, tehát ugyanúgy megfertőzhetnek másokat. Vannak ráadásul úgynevezett szuperfertőzők, akik sokkal több személynek képesek továbbadni a vírust. Az influenzánál legalább egy vagy két embernek adja tovább a fertőzést egy beteg, a koronavírusnál viszont ez másként működik. Az átlag esetében is ugyanennyi, de nem az a jellemző, hogy minden beteg 1-2 személyt fertőz meg, hanem egyre több jel mutat arra, hogy nem egységes a fertőzés átadására való hajlam.

Idézet
A szuperfertőzők, ha a körülmények megfelelőek (például zárt térben tartózkodnak maszk nélkül sok más személlyel), nagyon sok embernek át tudják adni a vírust, de vannak olyanok is, akik a saját családjukat sem fertőzik meg.

Nem tudjuk ennek az okát, de az biztos, hogy vannak olyan körülmények, amelyek elősegítik a szuperfertőzés létrejöttét, például ha egy zárt térben, ahol sok ember tartózkodik, van egy szuperfertőző. Azt viszont nem tudni, ki válik azzá, ezért jönnek létre a gócpontok is. Ezeknek a láncolatoknak a kordában tartása lenne igazán fontos, de ezt csak akkor lehetne véghez vinni, ha megfelelő kontaktkutatás lenne, és nem csak azt derítenék ki, ha valaki megfertőződik, hogy kiknek adhatta tovább, hanem azt is, hogy ő kitől kaphatta el. Erre sajnos nincs kapacitás” – mutatott rá Fejér.

Galéria

Már nyolc hónapja tart a járványhelyzet az országban

Fotó: Haáz Vince

Tovább nőhetnek az esetszámok

A szakember arról is szót ejtett, hogy egyre nagyobb a pozitív tesztek aránya, ami azt is jelenti, hogy már rég elszabadult kontroll alól a járvány. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) úgy tartja, hogy a járványt 5 százalék pozitivitási arányig (az elvégzett tesztek hány százaléka pozitív) tartják ellenőrzés alatt, a fölött pedig kicsúszott a járványkezelés a hatóságok kezéből. Romániában ez az arány átlagosan már 20 százalék körül alakult az utóbbi napokban.

Ez arra enged következtetni, hogy már a közösségi terjedés szakaszában vagyunk, ami azt jelenti, hogy bárhol, bármikor el lehet kapni a vírust, így az esetszámok várhatóan tovább fognak nőni.

A tudományos adatok ellenére kialakult tiltakozás kapcsán viszont érdemes azt is megemlíteni, hogy mivel már nyolc hónapja tart a járványhelyzet az országban, az emberek belefáradtak, illetve a kormányzati kommunikáció sem volt megfelelő. „Az elején ideig-óráig félelemmel kordában lehetett tartani az embereket, és a járvány első hullámának megfékezése is ennek volt köszönhető. A gond ott van, hogy belefáradnak az emberek, főként ha a megélhetésük is veszélybe került, és valamilyen szinten érthető is a felháborodásuk, viszont azt kellene megérteni, hogy valamennyi áldozatot mindenkinek vállalnia kell, mert a felelősség közös. A kommunikáció is elindult ebbe az irányba az utóbbi időben, már nem csak a félelemkeltés működik, de valószínűleg már késő, mivel a hülyeség annyira elterjedt, hogy már csak akkor fog alábbhagyni, amikor mindenkinek lesz koronavírusos ismerőse. Néhány hónap múlva mindenképp alább fog hagyni ez a vírustagadásos mozgalom” – vetítette elő Fejér Szilárd.

11 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 25., csütörtök

A látványos körtánc mellett a hagyományos faluképet is bemutatták a salamonosok

Amikor 2004-ben először szervezte meg a Salamon Ernő Gimnázium a hagyományőrző napját még nem túl sokan, de a 2024-es kiadáson 514-ből 505 diák és a tanáraik is népviseletben érkeztek ez alkalomból az iskolába. A körtáncot az eső ellenére is eljárták.

A látványos körtánc mellett a hagyományos faluképet is bemutatták a salamonosok
2024. április 25., csütörtök

Összeállt a teljes lista, ők lehetnek az RMDSZ önkormányzati képviselői Csíkszeredában

Kiegészítette a csíkszeredai Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) az RMDSZ-es önkormányzati képviselő-jelöltjeinek a listáját az előírások szerint 13 személyről 24 személyre. A bővítésről csütörtök délután döntöttek.

Összeállt a teljes lista, ők lehetnek az RMDSZ önkormányzati képviselői Csíkszeredában
2024. április 25., csütörtök

Visszakerülhetnek Gyergyószentmiklós kezelésébe a gyilkostói területei

A gyergyószentmiklósi képviselő-testület új határozata egy eljárás kezdetét jelentheti, amelynek eredményeként érvényét veszti az a koncessziós szerződés, ami alapján a Monturist Kft. adminisztrálja a város területeit a Gyilkos-tó közelében.

Visszakerülhetnek Gyergyószentmiklós kezelésébe a gyilkostói területei
2024. április 25., csütörtök

Radioaktív sugárzástól tart a polgármesterjelölt

Szőts Emil, az EMSZ polgármesterjelöltje arról érdeklődött a kézdivásárhelyi tanácsülésen, hogy „veszélyezteti-e a lakosságot radioaktív sugárzás”, többek között a „repülőgépes permetezést” is felhozva. A polgárvédelmi vezető konkrét adatokkal nyugtatott.

Radioaktív sugárzástól tart a polgármesterjelölt
2024. április 25., csütörtök

Beindult az ANAF: már most több száz millióval túlteljesítve az eredeti adóbeszedési terv

Az idei első negyedévben 97,1 milliárd lejes bevétele volt az országos adóhatóságnak (ANAF), 14,1 milliárd lejjel több, mint 2023 első három hónapjában – közölte csütörtökön a pénzügyminiszter.

Beindult az ANAF: már most több száz millióval túlteljesítve az eredeti adóbeszedési terv
2024. április 25., csütörtök

Balkáni hangulatot teremtettek a marosvásárhelyi román tanácsosok

Igazi kampány- vagy inkább balkáni hangulat alakult ki csütörtökön a marosvásárhelyi képviselő-testület ülésén, ahol a román ajkú képviselők egymást sértegetve próbálták bizonygatni, hogy ők a városért dolgoznak. A vita tárgya: költségvetés-kiigazítás.

Balkáni hangulatot teremtettek a marosvásárhelyi román tanácsosok
2024. április 25., csütörtök

Harmadszor is függetlenként a „sok mindenben különböző” Gyergyószárhegyen

Beiktatta a jelöltéghez szükséges iratcsomóját Danguly Ervin, aki harmadszor is függetlenként pályázza meg Gyergyószárhegy polgármesteri tisztségét.

Harmadszor is függetlenként a „sok mindenben különböző” Gyergyószárhegyen
2024. április 25., csütörtök

Busz és személyautó ütközött Marosvásárhelyen

Autóbusz és személygépkocsi ütközött össze Marosvásárhelyen, egy személy a roncsok közé szorult.

Busz és személyautó ütközött Marosvásárhelyen
2024. április 25., csütörtök

Az ország legjobbjai mérik össze tudásukat a protestáns felekezetű diákoknak szóló vallásolimpián

A Marosvásárhelyi Református Kollégium ad otthont a napokban zajló protestáns felekezetek országos tantárgyversenyének, amelyen 137 diák vesz részt. Hunyad megye kivételével minden erdélyi megye képviselteti magát a rangos eseményen.

Az ország legjobbjai mérik össze tudásukat a protestáns felekezetű diákoknak szóló vallásolimpián
2024. április 25., csütörtök

Több pénz kell a kézilabdacsapatnak, kevesebb jut a zöldövezetek rendezésére és a rendezvényekre

Összesen egymillió lejt csoportosított át a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésén a Városi Sportklub kézilabdacsapatának, hogy indulhasson a Bölények Ligájában. A döntésnek ára van, hiszen így kevesebb pénz jut máshová.

Több pénz kell a kézilabdacsapatnak, kevesebb jut a zöldövezetek rendezésére és a rendezvényekre
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!