Több ezer lejes bírságokat róhatnak ki a közegészségügyi igazgatóságok az új, szeptember közepén hatályba lépett 857-es kormányhatározat szerint. Íme, egy példa: a buszpályaudvarokat, illetve vonatállomásokat üzemeltető vállalatokra akár nyolcezer lejes bírság is kiróható, amennyiben az átutazók számára nem biztosítanak ingyenes ivóvizet.
2011. október 11., 20:212011. október 11., 20:21
2011. október 14., 13:112011. október 14., 13:11
Megrongált ívóvízcsap a csíkszeredai buszállomáson. Többezer lejes hiányosság
A vadonatúj jogszabályban az ellenőrzéseket számos új szakterületre kiterjesztették, és újabb szabályok betartatását írták elő, ezáltal az eddig megállapított 281 féle kihágástípus száma szeptembertől 515-re emelkedett. A jogszabály szeptember elején jelent meg a Hivatalos Közlönyben, és szeptember 11-én lépett érvénybe.
„Nem vagyok büntetéspárti” – szögezi le dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, amikor az új jogszabály érvényesítéséről kérdezzük, majd rögtön hozzáteszi, „megelőzéspárti vagyok, de szinte minden esetben be kellett látnunk, hogy egy-egy probléma megoldásánál mindig a bírság segített”.
Visszatérő vendégek
„Annyira sokrétű az új jogszabály, hogy képtelenség lenne teljesen bemutatni azt, ezért csupán néhány szakterületet ragadnék ki. A kormányhatározat nagy hangsúlyt fektet a közterületek higiéniájára, a fertőző betegségek megelőzésére, a közszállító eszközök, valamint a közintézmények tisztán tartására, illetve a közösségbe járó személyek egészségének megóvására” – fogalmaz a szakember.
A közegészségügyi ellenőrök egy-egy ellenőrzés esetén eddig megállapították az esetleges szabálysértést, kirótták a bírságot, majd hazamentek. Mostantól viszont az ellenőröknek a bírság megállapítása után jogukban áll megjelölni egy újabb időpontot, amikor ismét ellenőrzést végezhetnek ugyanazon a helyszínen. Amennyiben a megbírságolt személy a második időpontig nem tesz eleget az előírtaknak, újabb, ezúttal viszont sokkal nagyobb összegű büntetést kell kifizetnie.
A papír és a valóság
A hiányzó engedélyek tekintetében is sokkal szigorúbban járnak el. „Mivel most a legtöbb területen az önbevallás alapján történik az engedélyek kiállítása, azaz a hatóság a kérvényező bevallása alapján elhiszi, hogy az illető személy arra kér engedélyt, amivel tulajdonképpen foglalkozni akar, ezért amennyiben egy esetleges ellenőrzéskor a bevallási ívek és a valóság nem ugyanazt mutatják, akkor több ezer lejes bírságra számíthatnak. Ugyanez a helyzet a gazdasági tevékenységben időközben történő változások bejelentésének elmulasztásakor is” – hívja fel a figyelmet Tar Gyöngyi.
Kórházak esetében a szabad kórházi ágyak bejelentésének elmulasztását, valamint a sürgősségi beutalásokra fenntartott ágyak számának be nem tartását is szigorúan büntetik.
Mindennapos történetek
Lakóterületek esetében a pénzbírság megállapításakor a törvény eddig nem tett különbséget a magán- és jogi személyek között – állítja az igazgató –, mostantól viszont más a helyzet: például a szomszéd árnyékba borított lakóháza (valaki magasabb garázst épített, mint amit az előírások megengednek) magánszemély esetében 1500–3000, jogi személy esetében pedig 5000–10 000 lej közötti összeggel bírságolható.
A vízhálózatokra vonatkozó szabályozások is megszigorodtak. Ha a polgármesteri hivatalok nem ellenőriztetik rendszeresen a településeik ivóvízforrásainak biztonságát és az ivóvíz összetételét, a kiszabható büntetések nagysága elérheti a tízezer lejt is. Magánszemélyeket is elér a drákói szigor: ha egy kút vizének fogyasztására a közegészségügyi laborból nem kapnak engedélyt, és azt mégis fogyasztják, akár ötezer lejes büntetést is kaphatnak.
A bentlakásokban, bölcsődékben és napközikben előzetesen megszabott férőhelyek számának túllépésekor a kiszabható pénzbüntetés az ötezer lejt is elérheti.
Nagy számok esetei
A buszpályaudvarok, vonatállomások várótermében, valamint közszállító járműveken a megfelelő szellőztetés, világosítás, légkondicionálás, illetve fűtés biztosításának elmulasztása miatt az üzemeltetőnek 1000–3000 lej közötti bírságra kell számítania. Még ennél is jobban fog az ellenőr írószere, ha azt tapasztalja, hogy nem takarítanak és fertőtlenítenek napi rendszerességgel az állomásokon, és nincs az utazók számára fogyasztható ivóvíz: ilyen esetekben a büntetés négyezer lejnél kezdődik, de akár nyolcezer is lehet.
A penészes, romlott állapotú élelmiszereket forgalmazó kereskedelmi egységek negyvenezer lejjel is megbírságolhatók. A tiltott ételadalékokat és aromákat használó, az élelmiszereket nem megfelelően szállító és tároló cégekre akár ötvenezer lejes bírság is kiróható. Az ellenőrzés megtagadása esetén a kiszabható bírság felső határa ötvenezer lej.
Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
szóljon hozzá!