Fáradtan és létszámában kissé megfogyatkozva, de teljes búcsút nyerve tért haza a gyergyóalfalvi keresztaljához csatlakozott zarándokok igencsak népes csoportja. István pap helybeli követői mellett a borzonti, csomafalvi, újfalvi hívők, valamint a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium diákjai is gyalog tették meg az összességében több mint száz kilométeres utat Szűz Máriához.
2010. május 25., 09:292010. május 25., 09:29
Fotó: Csibi Márti
170 ember vágott neki a hosszú és megpróbáltatásokkal teli útnak, közülük alig egy páran nem jöttek vissza gyalog. „Nagyon különleges volt az idei zarándoklat, ennyire fegyelmezett csapattal még nem volt dolgom. Pedig most vagyunk a legtöbben, százhetvenen, tehát pontosan negyvennel léptük túl az 1996-os rekordunkat. Akármilyen az idő, az most már nem szól bele”, mutat büszkén a három zászló alá felsorakozott társaságra Balázs József.
Fotó: Csibi Márti
A zarándoklat felélesztésének tizennyolc éve alatt volt már részük mindenben: gyalogoltak esőben, szélben, hidegben, melegben, de bármi is jött, éppen és ott az volt a legjobb idő. „Itt ahány ember van és gyermek, a szívemben már mindenik előtt levettem a kalapomat. Van, hogy hatványozottan is próbára teszi az Úr a kitartásunkat. Máriához mentek, vagy csak kirándultok? Bíztok abban, hogy elég erősek vagytok? Hogy gondviseléssel figyelem az utatokat? De ilyenkor csak ráállsz az útra, menni kell” – fogalmaz a székelyekre jellemző állhatatossággal Balázs József.
Fotó: Csibi Márti
A zarándokoknak még egy feladatuk van, mielőtt még hazatérnének és megszabadulnának kitartó társuktól, a négy nap alatt lábukra nőtt bakancstól: zászlóhajtás és főhajtás a templomkertben, jeléül annak, hogy idén is teljesítették a magukra vállalt szépséges kötelességet: elzarándokolni Máriához, aki a hitük megvédésekor megsegítette őket.
Fotó: Csibi Márti
Több évszázados hagyománya van a Gyergyói-medencében a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére szervezett csíksomlyói gyalogos zarándoklatoknak. István pap 1567-ben János Zsigmond serege ellen mozgósította Csík és Gyergyó népét - a tolvajos-tetői győzelem óta tartják meg a csíksomlyói búcsúkat, ahol az alfalvi kereszt halad ma is az élen. A búcsújárás 1993-ban, a betiltása után 44 évvel kelt újra életre Gyergyóalfaluban, Hajdó István főesperes kezdeményezésére.
Fotó: Csibi Márti
Írásunkhoz galéria is tartozik, itt tekintheti meg.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.