Kétoldalú haszon. Több időt és figyelmet szánhatnak a rezidens képzésére leendő munkahelyén. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A legmagasabb kompetencia alapú besorolással rendelkező két Hargita megyei kórházban örülnek annak a lehetőségnek, hogy januártól már nem csak az egyetemi központokban folyhat a rezidensképzés. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy oktatókórház lehessen a két intézmény, mondták el érdeklődésünkre az egészségügyi intézmények igazgatói.
2018. december 23., 12:422018. december 23., 12:42
2018. december 23., 12:462018. december 23., 12:46
Rezidensképzőkké válhatnak a nem egyetemi központok kórházai is, miután a kormány nemrég elfogadta az erre vonatkozó törvényjavaslatot. Ha jól fogják alkalmazni, ez a kezdeményezés meg fogja változtatni az egészségügyi rendszert és az orvosképzést is, valamint segít a szakorvoshiány leküzdésében – tájékoztatta lapcsaládunkat Vass Levente RMDSZ-es parlamenti képviselő, egészségügyi szakpolitikus, a törvénymódosítás kezdeményezője. Elmondta,
Vass Levente szerint a rezidensképzés decentralizálására azért is szükség van, mert az orvoshiány miatt az elmúlt 15–20 évben folyamatosan növelni kellett a rezidensek számát, és az egyetemi központokban ma már nincs elegendő műtő, kórházi ágy, beteg ahhoz, hogy a szakosodó orvosok a szakma csínját-bínját megtanulhassák.
Rezidensképző központokká válhatnak a vidéki kórházak, miután szerdán a képviselőház elfogadta az erre vonatkozó javaslatot – tájékoztatott Vass Levente parlamenti képviselő, aki lapunknak elmondta, nagyon sok kórház küzd szakorvoshiánnyal, a kezdeményezés viszont segítene a probléma orvoslásában.
Nagy örömükre szolgál a törvény életbe lépése, mert a kórházban már jó ideje ez irányban folytatják a tevékenységet – mondta megkeresésünkre Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház főigazgatója.
– magyarázta az egészségügyi intézmény vezetője, hozzáfűzve, hogy ennek érdekében mindent meg fognak tenni. Néhány szakterületen biztosan indítanak majd képzést, de ezekről még folynak az egyeztetések, ezért nem bocsátkozna részletekbe – mondta Konrád Judit. Azt viszont közölte, hogy a kórház orvosai nyitottak a lehetőségre, beleértve azt is, hogy továbbképezik magukat. A rezidensképzés lehetőségének több pozitív hozadéka volna:
„A célja ennek az is, hogy a rezidenseket, akik majd hozzánk jönnek, ne csak öt vagy hat év után ismerjük meg, ők pedig már a rezidensképzés ideje alatt ismerjék meg kórházunkat.
– fogalmazott a megyei kórház igazgatója.
A helyben történő rezidensképzés előnyeit hangsúlyozta a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója, Lukács Antal is. Jobb szakembereket képezhetnek így, hiszen
Ha a rezidensképzést már leendő munkahelyén kezdi a rezidens orvos, úgyszólván „könnyebben hozzáfér a beteghez is”, másrészt így már időben felismerhetik a jó szakembereket, illetve a rezidens esetleges hiányosságait is, utóbbiak kiküszöbölésével pedig többet tudnak foglalkozni, úgy állítva össze a kisebb orvoscsoportokat, hogy azok kiegészítsék egymást. Hasznos lesz az is, hogy
– véli az igazgató, aki szerint szakmailag és emberileg egyaránt hasznos kezdeményezés a rezidensképzés decentralizálása. Fontos azonban az is, hogy ehhez az adott kórház felszereltsége és szakembergárdája megfelelő legyen. Nem minden vidéki kórházban lehet majd rezidenseket képezni, de az intézkedésnek köszönhetően lakhelyükhöz vagy az általuk választott kórházhoz közel végezhetik majd el a rezidensképzést a szakosodó orvosok – véli Lukács Antal, aki szerint Hargita megyében a két hármas szintű besorolással rendelkező kórház, a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kaphat majd engedélyt ilyen jellegű tevékenységre.
– amelyek nem önálló szakterületek, de szakosodáshoz kötöttek – a rezidensképzési szakirányok száma meghaladhatja a negyvenet is a székelyudvarhelyi kórházban – tájékoztatott Lukács Antal.
A törvénymódosítás januárban lép érvénybe, miután megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Azt követően az egyetemek javasolhatnak vidéki kórházakat, amelyeket képzőközpontokká minősíthet az egészségügyi minisztérium, majd a szaktárca jóváhagyása után elindulhat a folyamat.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
1 hozzászólás