Üres osztályterem. Még nem tudni, hogy a járvány miatt milyen formában kezdődhet el az új tanév
Fotó: Balogh Orsolya
A koronavírus-járvány miatt kényszerűen bevezetett távoktatás nagy kihívás elé állította idén a tanügyi rendszert. Az ősszel kezdődő új tanévtől mire számíthatnak a diákok? Amennyiben nem mehetnek iskolába, hogyan készítik fel a tanárokat az online oktatásra? A Hargita Megyei Tanfelügyelőségnél kerestük a választ.
2020. augusztus 02., 18:102020. augusztus 02., 18:10
2020. augusztus 02., 18:432020. augusztus 02., 18:43
Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre elmondta, régóta várt előrelépés történt idén az oktatás digitalizációjában. „A tanfelügyelőség, közösen a megyei tanáccsal és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével segítséget nyújtott a nyolcadikos vizsgákra készülő diákok számára a SuliTV8-cal, amely hasznos videósorozatnak bizonyult. A megyei tanács segítségével kétnyelvű munkafüzeteket is készítettünk azok számára, akik nem rendelkeztek internet-hozzáféréssel” – számolt be.
Megtudtuk, a nyári időszakban sem áll le az élet a tanfelügyelőségen. A pedagógusok véglegesítő vizsgáit szerdán tartották. „Az írásbeli vizsgára 126 pedagógus jelentkezett, amelyen csupán kettő nem jelent meg. Az óvásokat követő végleges eredményhirdetésre augusztus 4-én kerül sor” – tájékoztatott az illetékes. Ezzel egy időben készülnek az augusztus 24-én kezdődő pótérettségire is, de napirenden van a kilencedik osztályokban fennmaradt helyekre történő beiratkozás lebonyolítása is.
A főtanfelügyelő-helyettes elmondta, az ősszel kezdődő tanévre három lehetséges forgatókönyvvel számolnak:
az első az, hogy hagyományosan, az osztálytermekben zajlik majd az oktatás, a szükséges távolságok és higiéniai szabályok betartásával;
a második az úgynevezett hibrid megoldás, a diákok egy része egy-két hét iskolai oktatás után otthonról folytatja, azok pedig, akik addig távoktatásban tanultak, elkezdenek bejárni az iskolába;
a harmadik opció a teljes oktatás digitális térbe való költöztetése lenne.
„Szó van arról, hogy a megyei tanfelügyelőségek kezébe adják a döntést, hiszen a központosított eljárás nem mindenhol válna be. Ha egy településen például nincs járványveszély, akkor a diákok normális körülmények között járhatnának iskolába” – fejtette ki a főtanfelügyelő-helyettes.
Mivel nagy esély van a digitális oktatás térhódítására, a pedagógusok számára online oktatásfelkészítő kurzusokat szerveznek. „Csíkszeredában például az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza szervez felkészítőket. Az online oktatásra való felkészítők is online zajlanak, hiszen ebben az esetben nem megoldható a személyes jelenlét. Ezen kívül a minisztérium CRED nevű programja is népszerű a térségben, amelyet Szinaján és Konstancán tartanak” – sorolta. Mint mondta, vannak kollégáik, akik trénerképzéssel is foglalkoznak, és segíteni tudnak a tanárok digitális oktatásra való felkészítésében.
– világított rá a főtanfelügyelő-helyettes.
Cristinel Glodeanu elmondta, próbálják levonni a tanulságokat az oktatással kapcsolatos tavaszi tapasztalatokból: „Bár ez még csak tervben van, a hatékonyabb felkészítés érdekében a prefektusi hivatallal karöltve a pedagógusokat táblagépekkel szeretnénk ellátni a következő időszakban”. Remélik, hogy az egészségügyi minisztérium által előírt szabályokat a megye minden oktatási intézményében be tudják majd tartatni. A fejlesztéseket illetően ugyanakkor megjegyezte, országos szinten első helyen áll Csíkszereda azzal, hogy a város tizenegy tanintézménye is bekerült a hőszigetelési programba. Hozzátette, a katasztrófavédelmi bizottságnál indítványozta, hogy a megyei internetszolgáltatók olyan helyekre is telepítsenek antennákat, ahol nehézkes vagy egyáltalán nincs internet-hozzáférés. „Nagy befektetést jelentene ez sok cég számára, de a diákok szakszerű oktatása számunkra elsődleges. Szeretnénk minél felkészültebben várni az őszi kezdést” – összegezte.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!