Fotó: Csíkszereda Városháza
Nem mindegy, hogy egy gyűlésen az asztal körül foglalhatnak-e helyet a résztvevők, vagy ez a kiváltság csak egyeseknek adatik meg, a többség pedig ül és néz, „mint a moziban”. Előbbi partnerséget sejtet, utóbbi fölé- és alárendelt viszonyt sugall.
2024. október 22., 07:512024. október 22., 07:51
Zajlanak a júniusban megválasztott polgármesterek, illetve megyei és helyi önkormányzati képviselő-testületek eskütételei. Ezek az események ünnepszámban mennek, hiszen négy évnyi mandátumról szólnak. Ennek apropóján kissé visszapörgettük az idő kerekét, és
Ezúttal egyetlen szempontra fókuszáltunk, mégpedig arra, hogy a tanácsülés ideje alatt a képviselők számára hogyan rendezték be a termet. Elsőre talán triviálisnak – közhelyszerűnek – tűnhet a szempontunk,
Kezdjük egy biztos ponttal, egy állandóval. Nos, Gyergyószentmiklóson az elmúlt évtized alatt egy dolog nem változott: a városházától száz méterre,
Fotó: Gergely Imre
Alkalmanként azonban olyannyira „azonnali” volt egy-egy gyűlés összehívása, hogy nem adatott elegendő idő a csempekályháknak a tér kifűtésére, ezért
Fotó: Gergely Imre
A gyűlésterem térbeosztása egyébként a hely adottságaihoz képest demokratikus, amihez nem is szabad hozzámatatni:
És itt ejtünk szót arról a formabontó esetről, amire idén márciusban figyeltünk fel: a mindössze egyetlen mandátumra megválasztott Csergő Tibor polgármester olyannyira pikkelt a tanácsosaira, hogy nem volt hajlandó megtenni a már említett száz métert a városháza és a tanácsterem között, inkább online – és duzzogva – vett részt hivatali irodájából a testület ülésén.
Fotó: Gergely Imre
A koronavírus-járvány miatt négy esztendővel ezelőtt, 2020 őszén országszerte furcsa módon zajlottak a leköszönő testületek utolsó ülései.
Gyergyószentmiklóson és Csíkszeredában például
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
A megszorító intézkedések feloldása után a legtöbb helyen azonnal visszaállt a világ rendje: eltávolították a földre ragasztott, „másfél méteres távolságot tartani kötelező” feliratokat, felmosták a padlókat és visszahordták a bútorokat. Kivétel például Csíkszeredában.
Helyettük pedig jött valami új, valami teljesen más térrendezés: a polgármester és két helyettese, illetve a főjegyző és az ülésvezető előad – a többiek pedig ülnek velük szemben és néznek, hallgatnak, szavaznak, nagy ritkán pedig „interpellálnak”.
Egyébként nem visszafordíthatatlan ez az állapot, 2024 februárjában ugyanis egy alkalommal ismét a klasszikus formában zajlott a tanácsülés, ahol a képviselő-testület minden tagja helyet kaphatott a nagy asztalnál.
Fotó: Borbély Fanni
Annál, amely körül nemcsak könnyed tanácsülések zajlottak, hanem olyanok is, amikor szikrázott a feszültség. Emlékezzünk csak arra a 2017. október 27-i esetre, amikor
Fotó: Gecse Noémi
Szikrázó feszültségű testületi ülést említettünk, ezért térjünk is át egy kis időre Székelyudvarhelyre, ahol ezekből sosem volt hiány – az új testület talán ebben a tekintetben lazább lesz. Kétségtelen, hogy
És ha egy-egy lakossági panasz megtárgyalásakor az érintettek is megjelentek, nos, olyankor már tényleg szó szerint is elfogyott a levegő a teremben.
Fotó: László Ildikó
Az udvarhelyiek mégis egészen a koronavírus-járványig kitartottak, és csak a dísztanácsülések alkalmával vonultak át a Szent István-terembe, amely a maga pompájával és bútorzatával egy-egy ilyen eseményre tökéletesnek bizonyult. A szürke hétköznapok tanácsüléseire azonban a lehető legrosszabb választás, hiszen nem elég, hogy itt is – akárcsak Csíkszeredában – két részre oszlik a csapat, mindemellett
Mi több, a felszólalónak vennie kell a fáradtságot és ki kell vonulnia a padsorok mögül a pulpitushoz és a mikrofonhoz, hogy a közönség jobban hallhassa és láthassa őt.
Ez nem zavarja a tanácsosokat, hiszen immáron évek óta ebben a teremben zajlanak a testületi ülések (néhány kivétellel), a képviselők pedig rendre rázúdíthatták panaszaikat a két mandátum után hétfőn leköszönt polgármesterre, Gálfi Árpádra. A viszontválaszokkal természetesen a volt elöljáró sem maradt adós.
Fotó: Beliczay László
Egy jó kis vagdalkozásért a marosvásárhelyi képviselőknek sem kellett a szomszédba menniük – ott leginkább az RMDSZ képviselői és a különböző román pártok tanácsosai között zajlott napirendszerűen az „oda-vissza”.
Ugyanakkor a terem egy részét körülölelő karzat jó rálátást biztosít a meghívottaknak a testület munkájára.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Sepsiszentgyörgyön se erkély, se agyabugya nincs; a városháza tanácsterme azonban a legideálisabb arra, hogy ott gyűléseket tartsanak. A helyiségben egyetlen asztal köré ül a testület, arra pedig láthatóan ügyelt a dizájner, hogy úgy használja ki a tér nyújtotta lehetőségeket, hogy az üvegasztal minden pontjáról jól belátható legyen minden jelenlévő.
Fotó: Sepsiszentgyörgy önkormányzata/Facebook
Ugyanez a helyzet Kézdivásárhelyen is, ahol nem tágítanak, évek óta ugyanannál a kerekded asztalnál döntenek a várost érintő kérdésekről.
Fotó: Farkas Áron
Ahány megyei képviselő-testület, annyi szokás – igaz ez a három székelyföldi megyére is. Maros Megye Tanácsa és a Maros Megyei Prefektusi Hivatal társbérletben használja a Bernády György által építtetett egykori marosvásárhelyi városházát. Az impozáns létesítményben mindössze egy nagyobb terem van, ezért kénytelenek abban lebonyolítani minden fontosabb találkozót, beleértve a megyei testület üléseit is.
Így alkalmazkodnak a lehetőségekhez: a tanácselnök és -alelnökök, illetve a gyűlésvezető a képviselőkkel szemben foglal helyet. Tudomásunk szerint az elmúlt évek során különösebb viták ebből nem adódtak.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Maros Megyei Tanács sajtóirodája
Hibrid megoldáshoz folyamodtak a háromszékiek. Kovászna Megye Tanácsánál látható módon ragaszkodtak a klasszikus körívhez, ám a terem mérete nem biztosított elegendő férőhelyet, ezért két körívvel tudták megoldani azt, hogy mindenkinek helye legyen.
A térrendezés koránt sem tökéletes, az igyekezet azonban mindenképp említést érdemel.
Fotó: Bíró Blanka
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa/Facebook
Amire Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön nem volt lehetőség, arra Csíkszeredában igen. Hargita Megye Tanácsa és Hargita Megye Prefektusi Hivatala abban a „fehér házban” székel, ahol bőven van hely. Épp ezért
A gyűléseken minden tanácsos látja a társait, a vezetőség itt nem kért magának egy kisebb emelvényt, a tanácselnök és az -alelnökök asztala a többivel azonos magasságban kapott helyet.
Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata
A koronavírus-járvány alatt egyébként néhány alkalommal az előadóteremben üléseztek, a járvány vége után viszont búcsút intettek az amfiteátrumnak és visszatértek a megszokott helyükre.
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei testület rendhagyó módon kihelyezett üléseket is tart megyeszerte, ami nem kis előszervezési munkával jár – főleg a vendéglátók számára, akik ilyenkor vigyáznak arra, hogy
Fontos azonban megjegyeznünk, hogy az ilyen alkalmakon is mindig gondot fordítottak arra, hogy a helyi művelődési házakat ideiglenesen gyűléstermekké átalakított terekben az elrendezés demokratikus legyen. Odafigyeltek erre még akkor is, amikor 2017-ben Hargita megye egyik legkisebb kultúrotthonában, a Kányád községhez tartozó Petek peremfaluban üléseztek. Ha ugyanis adottak a körülmények, akkor már csak arra kell(ett) odafigyelni, hogy az elnöki üzenet célba érjen: „Hargita megyében a dolgok rendben vannak.”
Fotó: Barabás Ákos
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
1 hozzászólás