Romániában tavaly 780 személy vált az emberkereskedők áldozatává, közülük 176 gyerek volt. Bár Hargita megyét nem nagyon érinti a jelenség, szerdán a Hargita Megyei Rendőrfelügyelőségen is bemutatták az emberkereskedelem áldozatainak csökkentése érdekében indított országos tájékoztató kampányt.
2010. április 14., 17:452010. április 14., 17:45
2010. április 14., 17:532010. április 14., 17:53
„Bárki számára kecsegtető lehet egy jól fizetett külföldi állás, sok esetben viszont az elképzeltek egyáltalán nem egyeznek a valósággal. Éppen ezért külföldi munkavállalás esetén nem árt az óvatosság, létezik egy ingyenesen hívható telefonszám, amelyen információkkal szolgálnak a munkát felajánló külföldi cégről, esetleg a munkaközvetítő irodáról is” – hívja fel a lakosság figyelmét Cristina Zaharia, az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynökség marosvásárhelyi központjának koordonátora.
Az országos rendőr-felügyelőség kötelékébe tartozó ügynökség munkatársa szerint külföldi munkavállalás esetén a biztonság érdekében érdeklődni lehet a 0 800 800 678-as ingyenesen hívható telefonszámon, így elkerülhetőek azok a helyzetek, amikor a külföldre kikerült munkavállalót utólag kényszermunkára, prostitúcióra kényszerítik. Cristina Zaharia rendőrségi altiszt szerint megyénket egyelőre nem nagyon érinti a jelenség, a legtöbb áldozat Galaţi, Iaşi, Botosani, Bákó, Máramaros, Dolj és Kolozs megyéből van.
A tájékoztató kampány tulajdonképpen egyfelől Romáiában és Bulgáriában zajlik, innen érkezik ugyanis a legtöbb áldozat, másfelől Olaszországban és Spanyolországban, ugyanis az emberkerekeskedelemmel foglalkozó bűnszövetségek számára ezek a célországok.
Az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynöskég adatai szerint az utóbbi években csökkent a romániai áldozatok száma. Míg 2005-ben 2551 áldozatról tudtak, 2008-ban 1240-re csökkent számuk, tavaly pedig 780-at jegyeztek. Az elmúlt évben Romániából például 420 nő és 360 férfi vált az emberkereskedelem áldozatává, a gyerekek száma pedig meghaladt a százat. Rendőrségi adatok szerint Hargita megyében tavaly számoltak fel a rendőrök egy hálózatot, melynek három felnőtt és egy gyermek vált áldozatává.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.