Szili Katalin: amíg Dan Tanasă himnuszéneklésért feljelenthet, addig nincs rendben a kisebbség helyzete

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Önmagával azzal a tétellel, hogy a kollektív jogok nem gyakorolhatóak, ez egy súlyos dolog, mert ennek a hiányában tulajdonképpen minden olyan integráció, amit a román állam fennen hangoztat, hogy „integráljuk a kisebbségeket”, az egyszerűen semmi mást nem eredményez, csak asszimilációt – emelte ki Szili Katalin Tusványoson.

Péter Beáta

2022. július 21., 18:562022. július 21., 18:56

2022. július 21., 18:592022. július 21., 18:59

Tükör: jog és joggyakorlat címmel tartottak beszélgetést csütörtökön a Bethlen Gábor Sátorban. A moderátor Wetzel Tamás miniszteri biztos Szili Katalinnal, a Nemzetpolitikai Államtitkárság miniszterelnöki megbízottjával, Zsigmond Józseffel, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat ügyvezető igazgatójával és Bethlendi András jogásszal, az AGFI jogvédő szervezet vezetőjével beszélgetett a kisebbségi jogok érvényesüléséről, vagy nem érvényesüléséről, a jogi kultúra szerepéről, valamint arról is, hogy mennyire élünk azokkal a jogokkal, amelyek eddig is rendelkezésre álltak. 

Zsigmond József elsőként a 2012-ben létrejött Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatot mutatta be. „Négyes tengelyen dolgozunk, figyeljük a jogsértéseket, felhívjuk rá a figyelmet, nemzetközi jelentésekben és hírlevelekben, tanácsot is adunk, konkrét peres ügyekbe is be szoktunk avatkozni, talán a leghíresebb perek egyike az úzvölgyi.” Úgy véli,

egyre inkább az látszik, hogy ha valami kisebbségi jogi előrelépést a politikum ebben az országban el tud intézni, azt rá rövid időre a bíróság „elkaszálja”.

„Egyre inkább átment az igazságszolgáltatás színterére a jogvédelmi kérdéseknek a lenullázása, megakadályozása. Egyre inkább a bírósági döntések kedvezőtlenek a kisebbségek számára, ez szörnyű tendencia Románia szintjén. Jó, ha ezeket rögzítjük, tudatjuk a nemzetközi közvéleménnyel, és jó, ha ezt látják, hogy itt kettős játszma folyik. Mert a közélet bizonyos szegmensei pozitív attitűdről tesznek tanúbizonyságot, ami a kisebbségi jogokat illeti, de másnap a bíróság elkaszál mindent, amit el lehetett érni azelőtt.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Szili Katalin rámutatott,

információhiány van a világban arról, hogy a történelem milyen sorscsapás volt számunkra 1920-ban, hogy szakíttatott szét az akkori magyar nemzet.

„Nyilvánvaló ez azt is láttatja, hogy számos különböző teendő van ahhoz képest, mint ami más országokban jellemző. Azzal, ha nemzetközi színtéren nem ismerik, vagy rosszul értelmezik ezeket a dolgokat, nekünk minden szinten meg kell ragadnunk azt a lehetőséget, hogy a lehető legtöbb információt eljuttassuk.” Hozzátette, nagyon fontos az is, hogy kitöltjük-e azt az űrt, amit számunkra, illetve a közösségeink számára a szomszédos országok jogszabályai lehetővé tesznek.

Bethlendi András, a 2016-ban alapított Advocacy Group for Freedom of Identity (AGFI) jogvédő szervezet elnöke a tevékenységükről elmondta, pereket indítanak, tanácsokat is adnak, és fontosnak találják a nyilvánosság tudatosítását, a jogtudatosság növelését.

Idézet
Fontosnak érezzük, hogy ne mítoszok éljenek az emberek agyába, hanem minél inkább tudatosak legyenek azzal kapcsolatban, hogy mely jogokkal tudunk élni és ha ezekkel nem tudunk élni, akkor mit tudunk sikeresen perelni.

Úgy véli, hogy az erdélyi magyarság egy egészen sajátos helyzetben van, a politikai érdekérvényesítés sikeresnek mondható,

a magyar politikum eredményesen részt vesz a hatalomban, és a jogalkotásban.

„Viszont annak köszönhetően, hogy nincsen formális hatalommegosztás és a politikai pozíciók nem garantáltak a politikai érdekképviseletünknek, a közösségünknek, ezért folyamatos alku folyik a román és a magyar politikai szereplők között. Azt látjuk, hogy amikor a jogalkalmazásról van szó, akkor talán a kisebbségi jogok politikai alku tárgyává válnak, és ennek az a következménye akár, hogy nem érvényesülnek ezek a törvény által szavatolt jogok, akár pedig az, hogy bizonyos jogok nem válnak a politikai alku tárgyává, úgy, hogy az érvényre jusson.”

Zsigmond József kifejtette, igaz, hogy minél több pert kell indítani, minél több eljárást, de

nagyon trükkösen vannak megcsinálva a kisebbségre vonatkozó törvényrészek.

„A közigazgatási törvénykönyvben sincs semmilyen szankció megfogalmazva arra vonatkozóan, hogy ha nem tartja be az önkormányzat, akkor mi történik, ki fog eljárni, mekkora lesz a bírság. Az is egy nagy probléma, hogy nincs anyagi keret rendelve az mellé, hogy egy önkormányzat a kétnyelvűséget biztosítsa, ezt miből fogja fizetni.”

Bethlendi András kiemelte, mítosz az, amit egymásnak mondogatunk, hozunk magunkkal a múlt tapasztalatiból, hogy a román állam ne engedné, hogy itt a magyar identitást tovább örökítsük.

Idézet
Ma Romániában csak annak a gyereke nem lesz magyar, aki nem íratja magyar iskolába a gyerekét, szóval, akinek nem elég fontos ez. A román állam nagyon sok pénzt elkölt a közoktatáson keresztül arra, hogy a magyar identitás újratermelődjön.

Nagyjából ennek is köszönhető az, hogy az erdélyi magyarság nem arra ébred fel nap mint nap, hogy itt nálunk baj van, mert az iskoláinkban magyarul tanulhatunk és a magyar világszemléletet alakíthatunk ki a történelem, az irodalom oktatásán keresztül. Az a szimbólumhasználati probléma, amibe beleütközünk a szimbólumhasználatok szintjén, az nem a mi identitásunk megmaradását veszélyezteti. Az a mi itteni életünk komfortjához, vagy a hatékony működésünkhöz tartozik.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat ügyvezető igazgatója hozzáfűzte:

ő sem vitatja, hogy a román állam igazságügyi szerveinél nem lehet pert nyerni, mert ha ezt hinné, nem csinálnák ezt az egészet.

„Mert ha azt gondolnám, hogy alapvetően nincs jogállam, akkor nem így kell harcolni, hogy megyünk bíróságra. De azt is hiszem, hogy nem minden döntés a bíró szobájában születik meg, és ezt nem lehet tudni, hogy éppen mikor dönt a bíró és éppen nem.” Nyomatékosította: van ebben játszma, hogy a politikum néha lepasszol ügyeket a bíróságnak. Ugyanakkor nagyon nagy probléma a hírcsatornákon a gyűlöletbeszéd, amely olyan mértékeket ölt, hogy a politikum megijed és visszalép.

A beszélgetés végén minderre reagálva Szili Katalin úgy fogalmazott, hogy Budapestről sötétebben látja a helyzetet.

Idézet
Önmagával azzal a tétellel, hogy a kollektív jogok nem gyakorolhatóak, ennek a hiányában tulajdonképpen minden olyan integráció, amit a román állam fennen hangoztat, egyszerűen semmi mást nem eredményez, csak asszimilációt.

Majd meglátjuk, hogy a mostani népszámlálás mit fog ezen a területen eredményezni. Nyilvánvaló, hogy távolról nézve lehet, hogy minden megvan. De számos teendő van ezen a területen, nem megkérdőjelezve a politikum törekvéseit” – fejtette ki a miniszterelnöki megbízott.

Megköszönte valamennyi jogásznak és szervezetnek, hogy teszik ezen a területen a dolgukat, de hangsúlyozta, hogy

lehet perelni, lehet jogokat érvényesíteni, de „mindaddig amíg a román alkotmányban nem szerepel, hogy a Romániában élő nemzeti kisebbségek államalkotó tényezők, mindaddig, amíg a kollektív jogokat nem biztosítják, mindaddig, amíg egy himnusz énekléséért valakit Dan Tanasă feljelenthet, és amíg az összes többi zászlót nem, de a székelyt leszedetik egy sepsiszentgyörgyi önkormányzatról, addig nincsenek rendben ezek a dolgok.

A panelhez hozzászólva, Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja és főtanácsadója kiemelte, hogy az identitásmegőrzés nincs meg, mert ha egy nyelvet nem tudunk használni, úgy ahogy a többség is használja, akkor ez a nyelv másodrendű, és ez beépül a gyerekek tudatába, kisebbségi érzést önt be a magyar gyerekbe.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható

Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható
2024. november 09., szombat

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt

Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
2024. november 08., péntek

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe

Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe
2024. november 08., péntek

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell

Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell
2024. november 08., péntek

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat

Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat
2024. november 08., péntek

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök

Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!