Fotó: Pinti Attila
Önmagával azzal a tétellel, hogy a kollektív jogok nem gyakorolhatóak, ez egy súlyos dolog, mert ennek a hiányában tulajdonképpen minden olyan integráció, amit a román állam fennen hangoztat, hogy „integráljuk a kisebbségeket”, az egyszerűen semmi mást nem eredményez, csak asszimilációt – emelte ki Szili Katalin Tusványoson.
2022. július 21., 18:562022. július 21., 18:56
2022. július 21., 18:592022. július 21., 18:59
Tükör: jog és joggyakorlat címmel tartottak beszélgetést csütörtökön a Bethlen Gábor Sátorban. A moderátor Wetzel Tamás miniszteri biztos Szili Katalinnal, a Nemzetpolitikai Államtitkárság miniszterelnöki megbízottjával, Zsigmond Józseffel, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat ügyvezető igazgatójával és Bethlendi András jogásszal, az AGFI jogvédő szervezet vezetőjével beszélgetett a kisebbségi jogok érvényesüléséről, vagy nem érvényesüléséről, a jogi kultúra szerepéről, valamint arról is, hogy mennyire élünk azokkal a jogokkal, amelyek eddig is rendelkezésre álltak.
Zsigmond József elsőként a 2012-ben létrejött Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatot mutatta be. „Négyes tengelyen dolgozunk, figyeljük a jogsértéseket, felhívjuk rá a figyelmet, nemzetközi jelentésekben és hírlevelekben, tanácsot is adunk, konkrét peres ügyekbe is be szoktunk avatkozni, talán a leghíresebb perek egyike az úzvölgyi.” Úgy véli,
„Egyre inkább átment az igazságszolgáltatás színterére a jogvédelmi kérdéseknek a lenullázása, megakadályozása. Egyre inkább a bírósági döntések kedvezőtlenek a kisebbségek számára, ez szörnyű tendencia Románia szintjén. Jó, ha ezeket rögzítjük, tudatjuk a nemzetközi közvéleménnyel, és jó, ha ezt látják, hogy itt kettős játszma folyik. Mert a közélet bizonyos szegmensei pozitív attitűdről tesznek tanúbizonyságot, ami a kisebbségi jogokat illeti, de másnap a bíróság elkaszál mindent, amit el lehetett érni azelőtt.”
Fotó: Pinti Attila
Szili Katalin rámutatott,
„Nyilvánvaló ez azt is láttatja, hogy számos különböző teendő van ahhoz képest, mint ami más országokban jellemző. Azzal, ha nemzetközi színtéren nem ismerik, vagy rosszul értelmezik ezeket a dolgokat, nekünk minden szinten meg kell ragadnunk azt a lehetőséget, hogy a lehető legtöbb információt eljuttassuk.” Hozzátette, nagyon fontos az is, hogy kitöltjük-e azt az űrt, amit számunkra, illetve a közösségeink számára a szomszédos országok jogszabályai lehetővé tesznek.
Bethlendi András, a 2016-ban alapított Advocacy Group for Freedom of Identity (AGFI) jogvédő szervezet elnöke a tevékenységükről elmondta, pereket indítanak, tanácsokat is adnak, és fontosnak találják a nyilvánosság tudatosítását, a jogtudatosság növelését.
Úgy véli, hogy az erdélyi magyarság egy egészen sajátos helyzetben van, a politikai érdekérvényesítés sikeresnek mondható,
„Viszont annak köszönhetően, hogy nincsen formális hatalommegosztás és a politikai pozíciók nem garantáltak a politikai érdekképviseletünknek, a közösségünknek, ezért folyamatos alku folyik a román és a magyar politikai szereplők között. Azt látjuk, hogy amikor a jogalkalmazásról van szó, akkor talán a kisebbségi jogok politikai alku tárgyává válnak, és ennek az a következménye akár, hogy nem érvényesülnek ezek a törvény által szavatolt jogok, akár pedig az, hogy bizonyos jogok nem válnak a politikai alku tárgyává, úgy, hogy az érvényre jusson.”
Zsigmond József kifejtette, igaz, hogy minél több pert kell indítani, minél több eljárást, de
„A közigazgatási törvénykönyvben sincs semmilyen szankció megfogalmazva arra vonatkozóan, hogy ha nem tartja be az önkormányzat, akkor mi történik, ki fog eljárni, mekkora lesz a bírság. Az is egy nagy probléma, hogy nincs anyagi keret rendelve az mellé, hogy egy önkormányzat a kétnyelvűséget biztosítsa, ezt miből fogja fizetni.”
Bethlendi András kiemelte, mítosz az, amit egymásnak mondogatunk, hozunk magunkkal a múlt tapasztalatiból, hogy a román állam ne engedné, hogy itt a magyar identitást tovább örökítsük.
Nagyjából ennek is köszönhető az, hogy az erdélyi magyarság nem arra ébred fel nap mint nap, hogy itt nálunk baj van, mert az iskoláinkban magyarul tanulhatunk és a magyar világszemléletet alakíthatunk ki a történelem, az irodalom oktatásán keresztül. Az a szimbólumhasználati probléma, amibe beleütközünk a szimbólumhasználatok szintjén, az nem a mi identitásunk megmaradását veszélyezteti. Az a mi itteni életünk komfortjához, vagy a hatékony működésünkhöz tartozik.”
Fotó: Pinti Attila
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat ügyvezető igazgatója hozzáfűzte:
„Mert ha azt gondolnám, hogy alapvetően nincs jogállam, akkor nem így kell harcolni, hogy megyünk bíróságra. De azt is hiszem, hogy nem minden döntés a bíró szobájában születik meg, és ezt nem lehet tudni, hogy éppen mikor dönt a bíró és éppen nem.” Nyomatékosította: van ebben játszma, hogy a politikum néha lepasszol ügyeket a bíróságnak. Ugyanakkor nagyon nagy probléma a hírcsatornákon a gyűlöletbeszéd, amely olyan mértékeket ölt, hogy a politikum megijed és visszalép.
A beszélgetés végén minderre reagálva Szili Katalin úgy fogalmazott, hogy Budapestről sötétebben látja a helyzetet.
Majd meglátjuk, hogy a mostani népszámlálás mit fog ezen a területen eredményezni. Nyilvánvaló, hogy távolról nézve lehet, hogy minden megvan. De számos teendő van ezen a területen, nem megkérdőjelezve a politikum törekvéseit” – fejtette ki a miniszterelnöki megbízott.
Megköszönte valamennyi jogásznak és szervezetnek, hogy teszik ezen a területen a dolgukat, de hangsúlyozta, hogy
A panelhez hozzászólva, Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja és főtanácsadója kiemelte, hogy az identitásmegőrzés nincs meg, mert ha egy nyelvet nem tudunk használni, úgy ahogy a többség is használja, akkor ez a nyelv másodrendű, és ez beépül a gyerekek tudatába, kisebbségi érzést önt be a magyar gyerekbe.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
1 hozzászólás