A népegészségügyi igazgatóság munkatársai azt is ellenőrzik, hogy elegendő fertőtlenítőszer van-e a tanintézetekben. Képünk illusztráció
Fotó: Komka Péter/MTI
A tanintézetek higiéniai és biztonsági körülményeit eddig is folyamatosan ellenőrizték a megyei népegészségügyi igazgatóságok képviselői, de a szokásos ellenőrzéseket most megtoldják a járványtani intézkedések betartásának az ellenőrzésével is. Rákérdeztünk, hogy pontosan mit is ellenőriznek a hatósági ellenőrök, mi a célja ezeknek az ellenőrzéseknek, és hogyan lehet az iskolai maszkviselést hatékonyan kontrollálni?
2021. október 07., 15:272021. október 07., 15:27
2021. október 07., 16:052021. október 07., 16:05
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a hétvégén jelentette be, hogy a héten elkezdik az iskolákban a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos valamennyi egészségvédelmi szabály betartásának ellenőrzését. Hozzátette, hogy ragaszkodott ahhoz, a hogy az Országos Vészhelyzeti Bizottság határozatába is belefoglalják az ellenőrzések szigorítását a tanfelügyelőségek, egészségügyi igazgatóságok és minden más illetékes hatóság részéről.
Az iskolai és óvodai higiéniai és biztonsági körülményeket eddig is folyamatosan ellenőrizték a megyei népegészségügyi igazgatóságok képviselői, de
– közölte a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetője, Tar Gyöngyi. Mint minden évben iskolakezdéskor, ellenőrzik a higiéniai körülményeket iskola-egészségtani szempontok szerint. A járvány előtti időkben ellenőrizték a biztonságos körülményeket, megvilágítást, ergonómiai szempontokat, az osztályok elhelyezését, a mosdókat, a fűtés biztonságát, ivóvizet, tehát mindet, ami a gyerek egészsége szempontjából fontos.
„Sok veszély leselkedhet a gyerekre, mi ezeket próbáljuk kizárni, sokszor engedélyezés után történnek változtatások a tanintézetekben, amiket észre kell vennünk. Az iskola körüli környezetet is ellenőrizzük, például a biztonságos közlekedést, netán azt, ha kocsmát nyitottak a tanintézet szomszédságába.
– részletezte Tar Gyöngyi.
Az iskolai maszkviselést a tanárok és a tanintézetek járványügyi-felelősei tudják hatékonyan ellenőrizni
Fotó: Haáz Vince
Azt ugyanis nem tudják reálisan ellenőrizni azt, hogy rendeltetésszerűen viselik-e a védőmaszkot az iskolában, hiszen amikor megjelennek az ellenőrök, mindenki tudja hogy érkeznek, hiszen már az autóikat is ismerik egy-egy tanintézetben. Néhol hirtelen bezárnak be az üzletek is, mert egymásnak átadják a hírt, hogy érkeznek az ellenőrök – fűzte hozzá a népegészségügyi hatóság Hargita megyei vezetője. Mint hozzátette,
„Nekünk nem a célunk, hogy büntessünk, hanem hogy megelőzzük a bajt. Amennyire tetten tudjuk érni a gyerekek egészségére káros dolgokat, megpróbáljuk megtenni. Figyelmeztetjük rá az intézményt, hogy javítsák ki az esetleges hibákat. Ha nagyon nagy kihágás van, és látszik a szándékosság vagy a gondatlanság, amelyről ők is tudják, hogy nem szabad, akkor nem zárjuk ki a büntetést. De nem ez az elsődleges cél, hanem az, hogy korrigáljuk a hibákat.
– összegezte Tar Gyöngyi a népegészségügyi igazgatóság ellenőrzéseinek lényegét.
A legtöbb iskolában már tanévkezdés előtt megvoltak a szükséges fertőtlenítő- és higiéniaiszerek, védőmaszkok. Mint arról Kovács László, a mezőmadarasi Pataky Ágotha Általános Iskola igazgatója is beszámolt, a mezőségi település tanintézetében már augusztus végén beszerezték a kellő mennyiségű fertőtlenítőszereket és nagyobb mennyiségű maszkot is.
Jelzések vannak az iskola kijárataihoz, de ebben is szerencsések vagyunk, mert négy bejárata van az épületnek” – magyarázta az iskolaigazgató. Hozzátette, utoljára tanévkezdés előtt ellenőrizték a hatóságok az iskolai körülményeket, és még soha nem büntették meg az iskolát.
A mezőmadarasi iskola 28 didaktikai és nem didaktikai személyzetéből 16 személynek van meg mindkét oltása, a tanítók és óvónők közül mindenki be van oltva, a 12 év fölötti diákok közül még senki nem élt az oltás lehetőségével – tájékoztatott Kovács László iskolaigazgató.
Több mint kétszázan regisztráltak Benedek Dezső antropológus, nyelvész, a Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló sepsiszentgyörgyi előadására: mind arra volt kíváncsiak, milyen hasznos tudást kell adnunk fiataljainknak.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
szóljon hozzá!