Fotó: Kristó Róbert
A multinacionális, illetve országos tej- és pékipari cégek lobbiját sejtik helyi elöljárók azon törvénymódosítás mögött, amely szerint csak a megyei tanácsok köthetnek szerződéseket az óvodásoknak és iskolásoknak adott kiflire és tejtermékre. Ha a jogszabály nem változik, akkor a helyi beszállítók helyett ismét a nagy cégek juthatnak szerephez a kormánytízórai programban.
2012. február 02., 17:092012. február 02., 17:09
2012. február 02., 19:382012. február 02., 19:38
A gyerekek nem érzékelik a program körüli huzakodást, ők megkapják a kiflit és a tejet
Az óvodásoknak és iskolásoknak naponta kiflit és tejterméket biztosító országos program keretében Hargita megyében eddig minden önkormányzat maga kötött szerződést a gyerekek tízóraiját beszállító cégekkel. A nagyvárosok, mint például Csíkszereda esetében, az önkormányzat szervezte meg a közbeszerzési eljárást, a községeknek pedig a megyei önkormányzat leosztotta az erre a célra szolgáló pénzt, és közvetlen meghívásos alapon szerződtettek helyi beszállítókat. A kifli és tej szállítása a tanév kezdetén időben beindult és jól működött.
A programra vonatkozó jogszabályt azonban nemrég módosították. Antal Attila csíkszeredai alpolgármester elmondta, a változtatás szerint most csak a megyei tanács szerződheti le a gyerekeknek nyújtott kiflit és tejterméket. Az alpolgármester úgy vélte, a nagy cégek lobbija állhat a parlament döntése mögött. A közbeszerzési szabályok szerint ugyanis a nagyobb értékű beszerzéseket országos szinten kell meghirdetni, és ha a megyei tanács keres beszállítókat az egész megyére, akkor arra a pályázatra nagy, országos cégek is jelentkezhetnek, nagyobb eséllyel, mint a kisebb, helyi cégek.
Antal Attila szerint a korábbi rendszer jobb volt, hisz helyi cégek szállítanak ennek alapján jelenleg is kiflit és tejet az iskolákba, ezért szeretnék azt a gyakorlatot megtartani. A módosítás értelmében át kellene adni a szerződéseket a megyei tanácsnak, de keresik a jogászok a lehetőséget, hogy miként lehetne a régi rendszerhez visszatérni – mondta el az alpolgármester. Rámutatott, egész tanévre érvényes, tavaly ősszel megkötött szerződések vannak a kifli és tej szállítására. A program működik, pénz van rá, szolgáltatók is vannak, csak az nem tiszta, hogy ki kell kifizesse a termékeket – összegezte a helyzetet az alpolgármester.
Egyelőre nem alkalmazzák
Nagyon rossznak tartja a parlamentnek a kifli-tej programra vonatkozó döntését Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Úgy véli, ezen intézkedés szükségességéről a multinacionális, illetve nagy, országos cégek győzték meg a parlament tagjait, annak nyomán, hogy egyre több megye vette át Hargita megye gyakorlatát, és szervezte meg a tízórai beszerzését a települések szintjén. Az elnök szerint jelenleg már nyolc megye végzi így a program beszállítóinak kijelölését, ez pedig nem tetszik a nagy, országos cégeknek. „Tudomásom szerint a nagy pártok, az ellenzék és a kormány is megszavazta ezt az intézkedést, amelyet nem tartok helyesnek” – mondta Borboly Csaba.
Kijelentette, egyelőre nem vették vissza a szerződéseket a helyi önkormányzatoktól, mert alkotmányellenesnek tartják, hogy folyamatban lévő szerződéseket írjanak át, és igyekeznek megkérdőjelezni a módosítás alkalmazását. Számos tisztázó folyamatot kezdtek el, a megyei pénzügynél, a pénzügyi minisztériumnál és Táncos Barna mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár segítségével a kormányban is – ismertette a megyei önkormányzat elnöke. Közölte, arra kérték a helyi tanácsokat, hogy egyelőre ne fizessenek a beszállítóknak – február közepén lenne esedékes a januári kifli és tej kifizetése –, hisz a szerződés ezt lehetővé teszi, és közben várhatóan tisztázódik a helyzet és a kifizetés formája.
„A lényeg az, hogy a gyerekek jó minőségű tejet és kiflit kapjanak továbbra is Hargita megyében. Erre vonatkozó döntést hozott a Hargita megyei tanács, akkor is, ha ezt a prefektisi hivatal meg fogja támadni” – szögezte le Borboly Csaba. Kifejtette, keresik a megoldást, amely mindenkinek megfelel, azonban nem akarják azonnal és szó nélkül alkalmazni ezt az általuk rossznak és minőségellenesnek tartott jogszabályt, mert akkor semmi esély sem lenne rá, hogy megmaradjon a Hargita megyében eddig kialakított rendszer. A szolgáltatókat illetően a megyei tanács elnöke azt mondta, be kell tartaniuk a szerződést, és továbbra is szállítaniuk kell a tejet és a kiflit, ellenkező esetben ugyanis szerződésszegést követnek el, ami azzal járhat, hogy feketelistára kerülnek, és nem részesülhetnek adott ideig állami megrendelésekből.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!