Fotó: Pál Árpád
A Szent László-legenda mint kulturális örökségünk címmel nyílt gyermekrajz-kiállítás csütörtökön Székelyudvarhelyen. Az alkotásokat egy nemrég lezárult rajzverseny anyagából válogatták össze.
2017. október 19., 20:062017. október 19., 20:06
2017. október 19., 20:072017. október 19., 20:07
Monokróm és színes ceruzarajzokon, pasztell-, illetve erős színeket használó festményeken mutatták be az 5–8. osztályosok a Szent László-legenda azon részét, amely leginkább megihlette őket a gelencei római katolikus templom látogatásakor. A kulturális örökség napján, szeptember 21-én szervezett tanulmányúton udvarhely-, csík- és gyergyószéki tanulók tekintették meg a műemlék templomot, és vázlatokat, fényképeket készítettek az ott található freskókról. Ezeket később rajz, illetve festmény formájában dolgozták fel, és küldték el a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont által meghirdetett rajzversenyre.
Fotó: Pál Árpád
„Sok rajzon látható a lelkesedés, a magabiztosság és a tudatosság. Jó a színvilág, az anatómia, élethűek az ábrázolások” – dicsérte Kovács Árpád művészettörténész az alkotókat. „A lovagkirály vitézsége, bátorsága, közösségért való kiállása ma is példaértékű lehet” – tette hozzá.
Fotó: Pál Árpád
Székelyudvarhelyi díjazottak is vannak
A zsűri hatvannégy munkából választotta ki és díjazta a legjobbakat, külön értékelve a grafikákat és a festményeket. A legjobb grafikát a csíkszeredai Körössy Zsolt készítette, második és harmadik helyezést a székelyudvarhelyi Baló-Hadnagy Zsófia, illetve Kertész Zsuzsa ért el. Festészetben két első díjazott lett, Gyulai Bence és Csillag Hanna, mindketten Csíkszeredából, harmadik pedig a gyergyószentmiklósi Vargyas Boglárka. Különdíjban a gyergyószentmiklósi Blénessy Bernadett részesült. A rajzversenyre beküldött alkotások november közepéig tekinthetők meg a Forrásközpont udvarhelyi kiállítótermében, hétköznapokon 8 és 16 óra között.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!