Gőzerővel zajlanak a csütörtöki bemutatót megelőző próbák
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Egy, a székelykeresztúri Petőfi-kultuszhoz kapcsolható történetet dolgoz fel az Udvarhely Néptáncműhely soron következő előadásában, amely elsősorban a költő 1902-es újratemetésének legendáját eleveníti fel. A Petőfi – Potomság – Bálint Dani különös esete a költővel című, úgynevezett színdarabos bál bemutatóját jövő héten, csütörtökön este tartják Székelyudvarhelyen.
2023. február 17., 17:102023. február 17., 17:10
2023. február 18., 09:412023. február 18., 09:41
A Petőfi – Potomság – Bálint Dani különös esete a költővel nem egy ismert mű feldolgozásából összeállított előadás, hiszen az alapját képező legendát legfeljebb a székelykeresztúriak ismerhetik jobban – fejtette ki László Csaba, a darab koreográfusa és rendezője. Mint mondta, az udvarhelyszéki mítosz felkutatásával és bemutatásával a magyar kormány által meghirdetett Petőfi-évhez csatlakozva és az Udvarhely Néptáncműhely megalakulásának 25. évfordulójához közeledve szeretnének tisztelegni a költő előtt.
A székelykeresztúri történet lényege, hogy Bálint Dani, a helyi kulturális élet ismert személyisége – dobosként tagja volt a helyi Polgári Fúvószenekar 1895-nek –, ugyanakkor temetkezési vállalkozó, a feljegyzések szerint állította, hogy ő 1902-ben újratemette Petőfi Sándort a kisvárosban – mesélte László Csaba.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Mint mondta,
Az említett sírt ugyanakkor jelenleg is fel lehet keresni a helyi timafalvi temetőben.
Dósa Zoltán, aki az előadás dramaturgiájáért, ugyanakkor a történethez kapcsolható korabeli emlékiratok – újságcikkek, anekdoták stb. – felkutatásáért felelt, kijelentette, szívesen csatlakozott a munkához, hiszen szereti azokat a „nagy történeteket, amelyek kis emberekről szólnak.” Munkája során szerzett tapasztalataira alapozva közölte, Bálint Dani egy mókás, jó üzletember, aki egyben hírhedt nőcsábász és mecénás is volt.
– fogalmazott viccelődve. Utóbbi megjegyzéssel arra célzott, hogy korábban szakemberek vizsgálták meg a sírban lévő csontokat, akik egyértelműen leszögezték, hogy azok egy idős ember maradványai, nem pedig a költőé. Az előadás megalkotói azonban nyitva hagyták inkább ezt a kérdést, hiszen az említett vizsgálatok előtt már többször kihantolták a csontokat, „így időközben bármi történhetett.”
Fotó: Fülöp-Székely Botond
„Valójában egy igazán életszagú történetről van szó, amelyben benne van egy kisváros minden nyavalyája a felemelő jellegétől egészen az intrikákig, politikai csatározásokig, egymásra mutogatásokig, anekdotákig stb.” – magyarázta Dósa. Ő szerkesztette egyébként az előadás különleges szórólapját is, amely valójában egy kis újság Székely Szitakötő címmel. Az ebben szereplő korabeli cikkekből és egyéb írásokból többet megtudhatunk Bálint Dani személyéről és a korabeli történésekről.
László Csaba rámutatott, az előadás műfaja egy úgynevezett színdarabos bál – persze nem ennek megfelelően felöltözve kell érkezzen a közönség –, amelyben zenei, táncos, szöveg- és mozizáshoz köthető elemek (ezért például László Barna felel) is megjelennek. A cél az, hogy az embereket minél inkább visszaröpítsék az 1849-től kezdődő korokba. Az alkotók kifejező jeleneteket ígérnek.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Csütörtöki bemutató
Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője elmondta, az előadás bemutatója február 23-án, csütörtökön este hét órától lesz a székelyudvarhelyi művelődési házban. A felnőttjegyek ára 25 lej, míg a gyerekek és a nyugdíjasok kedvezményben részesülnek. Az előadást pénteken is megismétlik ugyanebben az időpontban, de tervezik, hogy a későbbiekben is játsszák még Székelyudvarhelyen, ugyanakkor más településeken is.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
szóljon hozzá!